Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá

Pokud plánujete velkou silvestrovskou oslavu, nebo jen malé, decentní uvítání Nového roku v rodinném kruhu, neměli byste zapomínat na květinové aranžmá. Květiny jsou i vhodným dárkem k této příležitosti. Konec konců, jak se říká: „Jak na nový rok, tak po celý rok!“, proto byste neměli váhat s obdarováním vašich blízkých nádhernou květinou. Pak budou mít všichni provoněný celý rok, plný krásy a štěstí.

Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá
Silvestr ve vaší zahradě: Květinové aranžmá (Zdroj: shutterstock.com)

Silvestrovské oslavy i drobné sešlosti vždy osvěží vhodně vybrané květinové dekorace. Květinová úprava pro večerní novoroční party ve vaší okrasné zahradě by měla být sestavena převážně z pastelových barev, jež v temné noci krásně vyniknou. Aranžmá z květin je možné vyhotovit v elegantním, bláznivém i pestrém stylu. Květiny lze zapichovat do aranžérské pěny, pomocí drátku vázat do věnců, nebo z jejich částí vytvořit mnoho rozlišných dekorativních prvků, které jen nedbale rozmístíte ve vaší zahradě.

Tak například pro drobnější party ve vaší okrasné zahradě, je nasnadě květy zabodat do aranžérské pěny ve tvaru koule a přivázat je ke šňůrám s balónky, naplněnými heliem. Dostanete tak efekt vznášejících se květin, což na vaše hosty i vaši rodinu jistě zapůsobí. Stejně tak krásné jsou droboulinké dekorace z květin, které se svážou pomocí aranžérského drátku (většinou v zelené barvě – tak, aby nebyl drátek vidět). Kvítky, společně s šípky, či suššími větvičkami smotejte do zhruba 10 cm dlouhé „nudličky“. Tímto květinovým „provázkem“ poté obvažte nožičky sklenic a oba konce svažte například tenkou stužkou. Vzikne vám tak kouzelný květinový věneček, který zkrášlí každou sklenku.
Mělká skleněná mísa překypující růžovým a bílým vřesovcem, karmínovými a krémovými pryskyřníky, doplněná o hlavičky růží, bude prozařovat večer ještě dlouho potom, co vaše oslava skončí. Prostory vaší zahrady skýtají pro potřeby novoroční oslavy vynikající příležitost také pro aranžmá, složené z girland a závěsů květinových stuh naaranžovaných kolem stolu s občerstvením, nebo zdobících dveře či venkovní zdi a kmeny stromů.
Pokud máte rádi exotické rostliny, dřeviny a barvy, které jsou tedy četně zastoupeny i na vaší okrasné zahradě, pak tuto svou vášeň neopouštějte ani v novém, nastávajícím roce. Pro exotické aranžmá se na silvestrovské oslavy hodí lilie, různě barevné růže, ale i některé druhy kaktusů a masožravek. Kombinovat můžete i pokojové rostliny, jako zlatoplodou palmuChrysalidocarpus lutescens, listem ozdobnou Kalateu Calathea warscewiczii a mohutné banánovníky, jako například Musa Bananarama s úchvatnými listy.
Na silvestrovském stole se bude vyjímat bohatě kvetoucí Čulnatec Cymbidiumananasovník Champaca i výrazně růžový druh orchidey, Můrovec Phalaenopsis. Kouzelnou dekoraci vytvoříte, pakliže jako středobod aranžmá zvolíte například tři ohnivě červené kališní listy Palnice žláznatéVriesea Fire„, a tři kališní listy téže rostliny v její modré barvěAechmea „Blue Rain“. Právě kombinováním květin Alstroemeria a etnických předmětů dosáhnete překvapivých a efektních výsledků. Výrazná orchidej, Vanda, je ideální na sváteční příležitosti spojené s koncem roku, protože působí velmi exkluzivním dojmem. Díky zajímavému vzoru na okvětních plátcích a na pohled příjemné výrazné barvě vynikne Vanda v každém aranžmá.

TIP na hvězdníkové aranžmá

Hvězdník má úchvatné sametové květy, které vydrží i dva týdny. Svůj název, Hippeastrum neboli „rytířská hvězda„, dostala tato rostlina podle okvětních plátků, uspořádaných do tvaru hvězdy

Jak na to:

1. Připravte si devět stonků hvězdníku, čtvercovou vázu nebo misku, vystříhaná filcová srdíčka, listy aspidistry, drátky, lepidlo, lepicí pásku a třpytky. Silné stonky svažte do spirály a úvazek zpevněte provázkem, svázaná kytice už bude stát sama.
2. Listy aspidistry podélně rozřízněte a vytvořte na nich uzel. Takto svázané listy připevněte k úvazku. Zamaskujete ho, kytici dodáte na bohatosti a ještě získá zajímavý detail.
3. Na lepicí stranu pásky položte drátek, na vnější stranu pásky přilepte filcová srdíčka. Pásku se srdíčky, vyztuženou drátkem, obtočte okolo stonků.
4. Hotovou kytici naaranžujte do vázy, dolijte vodu a přisypte třpytky. Výsledné aranžmá působí plasticky, protože v kytici jsou zkombinovány květy ve dvou odstínech červené.

Dnešní svět je plný kontrastů a změn. Nejinak je tomu i v designu květinového aranžmá. Letošní zimní trend se inspiruje klasickou krásou, ale zároveň využívá nezvyklých kombinací a barevných kontrastů, což kyticím propůjčuje noblesní vzhled, který nepůsobí tolik sladce. Tak směle do toho – stačí si jen vybrat, v jakém duchu se bude silvestrovská oslava ve vaší okrasné zahradě odehrávat.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 03.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?