Typické vánoční květiny, které by u vás o Vánocích neměly chybět

Vánoční pokojové květiny patří k těm nejkrásnějším dekoracím. V prosinci je překvapivě krásně kvetoucích rostlin poměrně velký výběr. Některé z nich můžete použít dokonce i k výzdobě slavnostně prostřeného stolu. Seznamte se s námi s těmi nejvíce typickými vánočními rostlinami. Dozvíte se, jak o ně pečovat, aby vám na Štědrý den krásně kvetly.

Vánoční pokojové rostliny dodají interiéru tu správnou slavnostní atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční pokojové rostliny dodají interiéru tu správnou slavnostní atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční pokojové květiny 

Vánoční pokojové květiny jsou úžasné. Již po staletí jsou Vánoce s rostlinami úzce spjaty. Určité květiny se o Vánocích tradičně objevovaly, až se staly součástí tohoto svátku. Různé země přitom mají své vlastní typické vánoční rostliny a pokojové květiny, které se pojí s Vánocemi. V Austrálii je to třeba orchidej, v USA okrasný lilek nebo papričky či vánoční hvězda, která se objevuje i v evropských domácnostech. A jaké rostliny jsou u nás součástí tradičních Vánoc? 

Pryšec nádherný čili Betlémská hvězda

Vůbec tou nejtypičtější a také i nejoblíbenější vánoční květinou je Betlémská hvězda, která je rovněž označována i za jednu z nejkrásnějších vánočních rostlin. Její ozdobou jsou velké a krásně zbarvené listy, které nemusí být jen červené, ale i růžové, bílé nebo krémové. I když by se mohlo zdát, ve skutečnosti nejde o náročnou rostlinu. Aby vám ale vydržela, udržujte ji v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 18–22 °C. Můžete ji postavit na stůl nebo na parapet, ale mějte na paměti, že by neměla být vystavena silnému průvanu, který nemá příliš ráda.

Jednou za 5–7 dní hvězdu mírně zalijte. Pozor, substrát by však měl být neustále mírně vlhký. Nenechte zeminu úplně vyschnout. Nicméně ji ani nepřelévejte, protože v příliš mokré půdě zase snadno zahnívá. V zimě nevyžaduje hnojení. Na jaře a v létě ji však hnojte univerzálním hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu pryšec seřízněte a na jaře ho zase můžete umístit na balkon nebo do bytu na mírně zastíněné místo. Bohužel jen málokdy se podaří, aby i následující rok opět vykvetl. Je to proto, že k tomu, aby pryšec kvetl, potřebuje určitý počet hodin tmy, což je v našich podmínkách obtížné dosáhnout.

Na narušení cyklu vývoje květů je velmi citlivý a může ho zrušit i pouhé občasné rozsvícení světla v místnosti, kde se rostlina nachází. Způsobit to navíc může i osvětlení z ulice. Bohužel je to ale také jedovatá rostlina, která může být vážným rizikem nejen pro vaše domácí mazlíčky, ale i děti a dospělé. 

Brambořík má krásné květy
Brambořík má krásné květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cyclamen je vlastně česky brambořík

Cyclamen je u nás znám pod trochu méně vznešeným názvem brambořík. Ve skutečnosti jde o rostlinu neobyčejně krásnou. Jeho ozdobou jsou pěkné listy s mramorovým vzhledem a také i velké barevné květy. Brambořík kvete bíle, růžově, červeně, fialově, lososově i dvoubarevně. Existují i takové druhy, které mají zvlněné okraje okvětních lístků. Typické pro ně je, že bohatě kvetou od podzimu až do jara a v létě potom spí. Nejdéle a nejkrásněji vám pokvete v chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 15 až 20 °C. Skvěle se proto hodí do předsíně, haly nebo do jiné málo vytápěné místnosti. Pokud ho však budete mít v pokoji, kde je větší teplo, dost výrazně se zkrátí jeho doba kvetení.

Nemá rád průvan. Kromě toho je také velmi citlivý i na nedostatek vody a přemokření. Je dobré ho proto zalévat častěji, ale méně vydatně. Před každou zálivkou si raději nejprve zkontrolujte stav půdy v květináči. Půda by měla být stále mírně vlhká. Když začne vysychat, potřebuje zalít. Brambořík je také poměrně náročný na vzdušnou vlhkost, což může být problém, pokud rostlinu postavíte tam, kde je ústřední topení. V takovém případě na ně zavěste keramický zvlhčovač a rostlinu postavte do misky s kamínky, odkud se bude odpařovat voda, která zvlhčí vzduch okolo rostliny. 

Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám
Vánoční kaktus patří rovněž k tradičním vánočním pokojovým rostlinám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Schlumbergera – Vánoční kaktus 

Vánoční kaktus, který je znám i jako schlumbergera, má krásné kožovité a masité listy, které mají typickou podobu dílků. Jde o velmi dekorativní rostlinu, která kvete bíle, růžově nebo červeně. Nejlépe kvete, když je umístěná na světlém místě bez zásahu silného přímého slunce. Rostlina je citlivá na studený vzduch, a proto je zapotřebí, aby byla umístěna takovém místě, kde nebude vystavena průvanu. Pokud si ji budete pořizovat v zimě, dbejte na to, aby byla dobře zabalena do silného papíru. Aby kvetla, potřebuje teplotu 15–20 °C, jinak vám budou květy uvadat mnohem rychleji.

Dále mějte na paměti, že je to sice kaktus, ale nemá rád příliš suchou půdu. Pravidelně ho proto zalévejte malým množstvím vody. Nejlépe je, když je půda v květináči neustále mírně vlhká. Kontrolujte proto stav prstem a dle potřeby rostlinu zalijte. Pozor si dejte, abyste ji nepřelili, mohou jí potom uhnívat kořeny. Jednou měsíčně kaktus přihnojte hnojivem pro kaktusy. Vánoční kaktus se snadno množí prostřednictvím odlomením v bodě přechodu dílku listu. Pokud takový list zasadíte do země, obvykle se velmi dobře ujme. Potom, co kaktus nasadí poupata, je velmi citlivý na změnu místa, a proto byste s ním neměli už hýbat. Přestěhování květináče může mít totiž za následek opadání poupat i květů. 

Zdroje informací: czasnawnetrze.pl; bauhaus.cz; forumkwiatow.pl

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?