Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou?

Bylinky do polévky si můžete koupit nebo vypěstovat na zahrádce či na okně v truhlíku. Pěstovat můžete různé druhy, které využijte ve studené i teplé kuchyni. Kdo se na pěstování necítí nebo nemá možnost nic pěstovat, může si poradit kupovaným bylinkami, které ovšem nevydrží tak dlouho, jako ty pěstované. Poradíme ty bylinky, které dodají polévce zvláštní specifickou chuť.

Bylinky do polévky si můžete vypěstovat na zahradě 
Bylinky do polévky si můžete vypěstovat na zahradě  (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodné bylinky do polévky

Bylinky mají léčivé účinky, a kromě tohoto daru se hodí do různých teplých i studených pokrmů. Většina jídel se bez bylinek neobejde. Bylinky do polévky můžete pěstovat na zahrádce, nejlépe blízko kuchyně, abyste nemuseli běhat přes celou zahradu. Ti z vás, co zahradu nemají, mohou využít truhlíky nebo květináče na balkóně nebo terase. Pokud nemáte ani to, postačí jen malý truhlík za oknem, kam se vejdou ty nejdůležitější. Většina bylinek miluje sluníčko a mohou se pěstovat i pohromadě. Vždy ale dodržujte pravidlo, že u sebe mají růst ty, které mají stejné nároky na slunce, závlahu i půdu. Navíc tato kombinace je výhodná pro konkrétní druhy bylinek do polévky, která může mít pokaždé jinou chuť.

Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou?
Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bazalka

Bazalka je malý zázrak v kuchyni, který můžete pěstovat na zahradě. Pěstováním ve skleníku můžete mít přísun čerstvé bazalky podstatně delší dobu než na volném záhonu. Pěstování v mobilních nádobách, jako jsou různé truhlíky nebo květináče, je pro pěstování bazalky také vhodné. Má ráda řez několikrát do roka a slunné stanoviště. Co přímo nesnáší, je sucho, ale i přílišné přemokření. Je vhodná jako odpuzovač škůdců, jako jsou molice nebo mšice.

{"type":"genericvideo","object_id":"298904","title":"Pomůcka pro sušení bylinek"}

Majoránka

Jestli hledáte vhodné bylinky do polévky, tak majoránka je skvělou volbou. Vhodné stanoviště pro tuto bylinku je slunné místo, které je navíc v teple a bude se jí dařit v propustné půdě. Sklízet majoránku můžete několikrát do roka. Při sběru dávejte pozor, protože tvoří husté jemné koberce, které mají mělké zakořenění. Při nesprávné manipulaci je můžete snadno poškodit. Majoránku proto nikdy netrhejte, ale vždy stříhejte. Sklizeň provádějte těsně před květem nebo na začátku kvetení.  Jednotlivé rostlinky sestřihněte na délku 5 cm, budou se potom bohatě větvit. Majoránka je rostlina, která patří mezi letničky. Pokud ji však umístíte tam, kde ji ochráníte před mrazem (světlé místo o teplotě cca + 5 °C), můžete z ní mít i trvalku.  U této bylinky platí jedno pravidlo, pokud chcete polévku chutnější a aromatičtější, využijte sušenou variantu.

Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou?
Vypěstujte si na zahrádce bylinky do polévek! Které to jsou? (Zdroj: Šárka Miškovská)

Kopr

Kopr je vhodný jako ochucovadlo do polévky, ale využívá se i k nakládání zeleniny nebo do omáček. Kopr patří mezi jednoleté rostliny, které můžete vysévat od dubna do července v hustých řádcích.  Není náročný na pěstování, roste prakticky všude a snese se i s ostatními bylinkami. Kopr sklízejte vždy odkvetlý a mladý. Můžete jej volně protrhávat. Semena kopru obsahují mnoho železa, proto z něj uvařená polévka bude nejen chutná, ale i plná zdraví prospěšných látek. Čerstvý kopr můžete uchovat v mrazáku.

Petržel

Petržel je jednou z tradičních rostlin do polévky. Můžete ji pěstovat nejen na záhonku, ale i v truhlíku nebo ve speciálním hrnci petrželáku. Jedná se o kořenovou zeleninu. Její čerstvé listy jsou nezbytnou součástí dochucovadla při vaření. Pokud ji časně na jaře nebo na podzim vysejete, můžete sklízet listy. V dalším roce petržel vykvete a po dozrání semen uhyne. Petrželovou natí nešetřete, pokud někdo z rodiny trpí problémem s trávením, podporuje také chuť k jídlu. Petržel se dá mrazit i sušit. Polévka bez kořene a listu petržele není ta správná zeleninová polévka.

Máta

Aromatická máta se nemusí používat jen na nápoje, ale je vhodná i jako přísada do polévky, které dodá zvláštní svěží chuť. Bude se jí dařit na vlhčím stanovišti, snese ovšem i stanoviště sušší dle konkrétního druhu. Je vytrvalá i mrazuvzdorná. Máta je mnohdy brána jako plevel, který se velmi rychle na zahradě rozšiřuje, jedná se prakticky o invazivní rostlinu. Obsahuje především silice a dále třísloviny, flavonoidy a fenoly.

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: ceskestavby.cz, exoticherbs.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Bylinky z truhlíku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bez majoránky, kopru nebo rozmarýnu se vaše kuchyně neobejde. Ukážeme, jak bylinky pěstovat podle toho, co jaká bylinka potřebuje. V neposlední řadě vás provedeme výsadbou ředkviček a listové zeleniny.

Jarní bylinky

Rozhovor o pěstování jarních bylinek s ing. Ludmilou Duškovou.

Bylinky a zelenina na podzim

Bylinky a zelenina na podzim

Bylinky na vaření

Bylinky na vaření

Uchovávání bylinek

Hana Hořáková předvede jak je možné uchovat bylinky mražením, sušením nebo nakládáním

Nové odrůdy v zelenině

Ludmila Dušková ve své poradně představuje nové odrůdy pažitky, cibule, libečku, kopru, salátu a nakonec představí petunie.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.