Správné prořezávání je v zahradě základ

Jak na řez v přírodní zahradě, kde se zdá, že příroda má svá vlastní pravidla? Prozkoumáme techniky, tipy a vhodné rostliny pro řez v zahradě, které propojují divokou krásu s harmonií a péčí. Ukážeme vám, jak zvládnout řez v přírodním stylu, aby se zachovala plodnost a životaschopnost rostlin.

Neopomeňte řez v přírodní zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neopomeňte řez v přírodní zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podpořte růst a plodnost, řez v přírodní zahradě je pro ně zásadní

Nezapomínejte na řez v přírodní zahradě. Přírodní zahrady, kde každý detail připomíná harmonii divoké krajiny, se stávají stále populárnějšími. Umění řezu v přírodní zahradě není o omezování, ale spíše o zdůraznění přirozené krásy rostlin a zachování jejich autenticity. V našem článku se podíváme na to, jak správným řezem můžete podporovat zdraví rostlin a přitom respektovat přírodní řád. 

Řez v přírodní zahradě se týká stromů

První řez v přírodní zahradě v případě stromů se provádí hned po výsadbě – jde o tzv. výsadbový řez. V té chvíli se jim vytvoří rovnováha mezi nadzemními částmi, tedy větvemi, a podzemními částmi, kořeny. Postup se pak liší podle toho, jakou sazenici si pořídíte – sazenice s kořenovým balem není nutné řezat, případně jen to nejnutnější, pro kontejnerové sazenice platí to samé, kořeny na okrajích pouze natrhněte, pokud jsou spletené. Jak provést řez u prostokořenných sazenic?

  • Nejprve odstraňte slabé a nadbytečné letorosty, ty zbývající zkraťte o jednu třetinu až jednu polovinu.
  • Kořeny také ostříhejte, a to až do zdravého dřeva (řezná plocha musí být bílá), dlouhé kořeny ještě zkraťte tak, aby se vešly do výsadbové jamky.
  • Stromky s malým počtem vhodných, silných letorostů pouze prosvětlete, ale nezkracujte (jde například o jeřáb ptačí, ořešák, javor, katalpu a další).
Stromy vyžadují řez pro plodnost i zdraví
Stromy vyžadují řez pro plodnost i zdraví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomeňte také na řez keřů

Stejnou péči věnujte také keřům, které řez rovněž potřebují. Kromě řezu výsadbového, který se provádí ihned po zasazení, se provádí také řez k zachování ochoty ke kvetení a řez vedoucí ke zmlazení keře. Sazenice s kořenovým balem prořezávat nemusíte, případně stačí slabý řez, kontejnerové sazenice řez také nepotřebují. Výsadbový řez u prostokořenných sazenic má následující pravidla:

  • Odstraňte slabé a přebytečné letorosty, ostatní zkraťte o jednu třetinu až polovinu.
  • Kořeny zkraťte až do zdravého dřeva, které má bílou řeznou plochu, a také tak, aby se vešly do výsadbové jámy. Stříhejte je krátce před vysazením.
  • Kořeny s nízkým počtem letorostů jen prosvětlete, nezkracujte (týká se to například mucovníku, jírovce drobnokvětého, jeřábu muk).
Keře prořezávejte podle druhu
Keře prořezávejte podle druhu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úpravu v přírodní zahradě vyžadují i trvalky 

I o trvalky musíte pečovat, a to stříháním, kterým usměrníte jejich růst vhodným směrem. Menší druhy tak získají prostor, hojně rostoucí omezíte v jejich růstu. Podle doby stříhání má tato úprava i další funkce – střihem na jaře odstraňte odkvetlé části rostlin, které na nich zůstaly přes zimu. Střih po hlavním kvetení může rostliny přimět k druhému vykvetení. Podzimní stříhání provádějte u trvalek, které jsou přerostlé, nebo je u nich nutný tvarovací řez. Ostatní nechte bez zásahu, poskytnou totiž zimní úkryt hmyzu a potravu pro ptactvo.

Řez v přírodní zahradě čeká i živé ploty

Provádíte-li řez v přírodní zahradě, nezapomeňte při něm také na živé ploty. Jsou to prvky, které nejenže oddělují zahradu od sousedních ploch a poskytují tak soukromí, ale také člení plochu a poskytují prostor mnoha druhům ptáků a hmyzu. Vhodný řez u nich provádějte, aby si zachovaly všechny své funkce. Provádí se jich hned několik druhů.

I živé ploty vyžadují zásah
I živé ploty vyžadují zásah (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsadbový řez živých plotů

Při výsadbě proveďte řez podle druhu dřeviny. Rychle rostoucí druhy (ptačí zob, hloh, javor babyka) zkraťte na výšku 15 cm, příští zimu je potom zkraťte o polovinu či o třetinu v případě stálezelných keřů, v létě se pusťte do tvarovacího dřezu. Dole dobře rozvětvené keře typu buk, habr zkraťte při výsadbě asi o jednu třetinu, další zimu opět o jednu třetinu, v létě potom tvarujte. Jehličnany pouze lehce zkraťte a terminální letorost nechte do doby, než bude mít potřebnou výšku. Druhý rok v létě už můžete tvarovat postranní letorosty.

Udržovací řez živých plotů

U živých plotů se udržovací řez liší podle typu dřeviny. Listnaté v zimě řežte na staré dřevo, to podpoří tvorbu silných letorostů. V létě provádějte řez jen v novém dřevě, který podporuje větvení. Provádějte pravidelně oba řezy a přitom nezapomeňte udržovat kónický tvar – tedy aby byly dole širší než nahoře. Jehličnany potom pravidelně prořezávejte. Holých míst vzniklých zasažením starého dřeva se u nich nezbavíte.

Zdroj informací: prirodnizahrada.eu

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Letní řez stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž s panem Karlem Kotyšanem o prořezávání stromů v létě

Péče o keře

Nejdůležitější věc, týkající se péče o keře je předjaří. Dozvíte se, co předjaří je, jak správně provést řez a na co si dát pozor.

Řez vinné révy

Řez vinné révy

Zastříhávání ovocné stěny

Pan Kotyšan ukazuje, jak správně provést sestřih ovocné stěny.

Prořezávání meruňky

Prořezávání meruňky

Vysazujeme růže

Jak vysazovat růže?

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?