Bože chraň aspidistru, protože ona chrání nás

Tato květina domácího štěstí byla svého času tak proslulá, že se dokonce dostala do názvu románu George Orwella, jehož názvem jsme se v titulku článku inspirovali i my. Dnes je trochu pozapomenutá, ovšem zcela neprávem, protože je to skutečně rostlina nezmar, a přitom nepostrádá půvab a atraktivitu.

Květina domácího štěstí aspidistra k nám dorazila z Orientu (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květina domácího štěstí aspidistra k nám dorazila z Orientu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květina domácího štěstí prospívá všude

Původní domovinou květiny domácího štěstí zvané aspidistra je daleký Orient, kde v Číně, Japonsku a na Tchajwanu vytváří podrost tamějších lesů. Přes Anglii a Německo se v 19. století dostala i k nám a tehdy ji pěstovali snad v každé domácnosti. Vedle odborného českého názvu kořenokvětka se jí říkávalo také třeba ševcovská palma. To proto, že se jí dařilo na zámcích, v měšťanských domech i v chalupách prostých lidí. Ale všichni ji pěstovali nejen proto, že vypadala trochu exoticky a byla nenáročná, ale věřilo se, že přináší do domovů pohodu a radost, proto se jí také začalo říkat právě květina domácího štěstí.

Aspidistra má krásné tuhé celozelené i vícebarevné listy, takže se někdy používá jako dekorativní trvanlivá zeleň do květinových vazeb. Jako pokojovka je ale tak trochu zapomenutou kráskou možná i proto, že se špatně shání a nebývá úplně levná. Roste totiž poměrně pomalu, takže trvá i několik let, než sazenička dosáhne běžné velikosti pro prodej v obchodech. Ale ze stejného důvodu se vám pak odvděčí dlouhověkostí, protože aspidistry prospívají a rozrůstají se do krásy i několik desítek let.

Snese i mírné mrazíky

Tato květina domácího štěstí patří k rostlinám, které zvládne pěstovat i úplný začátečník. Nevyžaduje nic výjimečného, postačí jí běžný substrát pro pokojové rostliny, který by měl být spíše těžší s příměsí humusu. Nesnáší velkou zálivku, na přelití je dokonce velmi háklivá, protože jí pak začnou hnít kořeny.

Zamiokulkas je stejně jako aspidistra milovníkem polostínu, takže je můžete pěstovat společně
Zamiokulkas je stejně jako aspidistra milovníkem polostínu, takže je můžete pěstovat společně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stejně tak nemá ráda příliš slunce, protože ze své domoviny je zvyklá spíše na stín. Takže ji můžete umístit to tmavých zákoutí, chodeb nebo na schodiště. Tam se docela pěkně vyjímá s další pokojovkou, která má ráda polostín, a to se zamiokulkasem. A nevadí ji ani chlad, proto se dříve hodně používala jako zelená dekorace v kostelích, které v zimě nebyly vytápěné. Snese i mírný mrazík, třeba takový, který se někdy v zimních měsících vyskytuje ve Středomoří. S našimi vlhkými mrazy a občas i poměrně velkými mrazy ji tedy raději netrapte.

Květina domácího štěstí má mnoho podob

A proč se jí říká kořenokvětka? To kvůli jejím zvláštním červenohnědým květům připomínajícím hvězdičky, které vykvétají z oddenků těsně nad zemí, takže to vypadá, jako by tato květina domácího štěstí rozkvétala ze svého kořenového systému.

Vzhledem ke své dlouhověkosti nepotřebuje ani časté přesazování, postačí jednou za 3–7 let. Kdy nastal ten správný čas, poznáte podle toho, že je původní květináč zcela prokořeněný. Přesazovat aspidistru lze kdykoliv během roku, ale vždy opět do malého květináče, podobně jako klívii.

Aspidistra se vyskytuje v mnoha mutacích, některé jsou uměle vyšlechtěné, jiné vzniknou dlouholetým pěstováním. Běžně se tak může stát, že druh s celozelenými listy získá při množení barevnou kresbu, nebo barevné listy naopak zezelenají. Někdy se v trsu objeví i bílý list, ten ale hned vytrhněte, protože mu chybí zelené barvivo chlorofyl a časem by zaschnul. Vyskytují se i vyšlechtěné druhy s velmi barevnými listy, které jsou sice velmi atraktivní, ale právě pro svou „přešlechtěnost“ už nejsou tak nenáročné při pěstování.

Většinou má aspidistra celozelené listy, ale existují i vícebarevné varianty
Většinou má aspidistra celozelené listy, ale existují i vícebarevné varianty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kořenokvětka patří k pokojovým rostlinám, které milují letní pobyt venku, kde vydrží od května do října, ideálně na nějakém stinném místě, třeba pod rozložitým stromem. Pokud nemáte možnost aspidistru „venčit“, dopřejte jí občas alespoň lehkou sprchu.

Zdroj informací: www.kvetinyproradost.cz, www.zahradnictvikrulichovi.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?