Bože chraň aspidistru, protože ona chrání nás

Tato květina domácího štěstí byla svého času tak proslulá, že se dokonce dostala do názvu románu George Orwella, jehož názvem jsme se v titulku článku inspirovali i my. Dnes je trochu pozapomenutá, ovšem zcela neprávem, protože je to skutečně rostlina nezmar, a přitom nepostrádá půvab a atraktivitu.

Květina domácího štěstí aspidistra k nám dorazila z Orientu (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květina domácího štěstí aspidistra k nám dorazila z Orientu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květina domácího štěstí prospívá všude

Původní domovinou květiny domácího štěstí zvané aspidistra je daleký Orient, kde v Číně, Japonsku a na Tchajwanu vytváří podrost tamějších lesů. Přes Anglii a Německo se v 19. století dostala i k nám a tehdy ji pěstovali snad v každé domácnosti. Vedle odborného českého názvu kořenokvětka se jí říkávalo také třeba ševcovská palma. To proto, že se jí dařilo na zámcích, v měšťanských domech i v chalupách prostých lidí. Ale všichni ji pěstovali nejen proto, že vypadala trochu exoticky a byla nenáročná, ale věřilo se, že přináší do domovů pohodu a radost, proto se jí také začalo říkat právě květina domácího štěstí.

Aspidistra má krásné tuhé celozelené i vícebarevné listy, takže se někdy používá jako dekorativní trvanlivá zeleň do květinových vazeb. Jako pokojovka je ale tak trochu zapomenutou kráskou možná i proto, že se špatně shání a nebývá úplně levná. Roste totiž poměrně pomalu, takže trvá i několik let, než sazenička dosáhne běžné velikosti pro prodej v obchodech. Ale ze stejného důvodu se vám pak odvděčí dlouhověkostí, protože aspidistry prospívají a rozrůstají se do krásy i několik desítek let.

Snese i mírné mrazíky

Tato květina domácího štěstí patří k rostlinám, které zvládne pěstovat i úplný začátečník. Nevyžaduje nic výjimečného, postačí jí běžný substrát pro pokojové rostliny, který by měl být spíše těžší s příměsí humusu. Nesnáší velkou zálivku, na přelití je dokonce velmi háklivá, protože jí pak začnou hnít kořeny.

Zamiokulkas je stejně jako aspidistra milovníkem polostínu, takže je můžete pěstovat společně
Zamiokulkas je stejně jako aspidistra milovníkem polostínu, takže je můžete pěstovat společně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stejně tak nemá ráda příliš slunce, protože ze své domoviny je zvyklá spíše na stín. Takže ji můžete umístit to tmavých zákoutí, chodeb nebo na schodiště. Tam se docela pěkně vyjímá s další pokojovkou, která má ráda polostín, a to se zamiokulkasem. A nevadí ji ani chlad, proto se dříve hodně používala jako zelená dekorace v kostelích, které v zimě nebyly vytápěné. Snese i mírný mrazík, třeba takový, který se někdy v zimních měsících vyskytuje ve Středomoří. S našimi vlhkými mrazy a občas i poměrně velkými mrazy ji tedy raději netrapte.

Květina domácího štěstí má mnoho podob

A proč se jí říká kořenokvětka? To kvůli jejím zvláštním červenohnědým květům připomínajícím hvězdičky, které vykvétají z oddenků těsně nad zemí, takže to vypadá, jako by tato květina domácího štěstí rozkvétala ze svého kořenového systému.

Vzhledem ke své dlouhověkosti nepotřebuje ani časté přesazování, postačí jednou za 3–7 let. Kdy nastal ten správný čas, poznáte podle toho, že je původní květináč zcela prokořeněný. Přesazovat aspidistru lze kdykoliv během roku, ale vždy opět do malého květináče, podobně jako klívii.

Aspidistra se vyskytuje v mnoha mutacích, některé jsou uměle vyšlechtěné, jiné vzniknou dlouholetým pěstováním. Běžně se tak může stát, že druh s celozelenými listy získá při množení barevnou kresbu, nebo barevné listy naopak zezelenají. Někdy se v trsu objeví i bílý list, ten ale hned vytrhněte, protože mu chybí zelené barvivo chlorofyl a časem by zaschnul. Vyskytují se i vyšlechtěné druhy s velmi barevnými listy, které jsou sice velmi atraktivní, ale právě pro svou „přešlechtěnost“ už nejsou tak nenáročné při pěstování.

Většinou má aspidistra celozelené listy, ale existují i vícebarevné varianty
Většinou má aspidistra celozelené listy, ale existují i vícebarevné varianty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kořenokvětka patří k pokojovým rostlinám, které milují letní pobyt venku, kde vydrží od května do října, ideálně na nějakém stinném místě, třeba pod rozložitým stromem. Pokud nemáte možnost aspidistru „venčit“, dopřejte jí občas alespoň lehkou sprchu.

Zdroj informací: www.kvetinyproradost.cz, www.zahradnictvikrulichovi.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky v pokojových rostlinách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si popovídáme o novinkách v pokojových rostlinách. Naším hostem je pan František Kafka.

Kořenokvětka a zelenec

Vaše chvíle pohody v pravé nedělní poledne! Oblíbený magazín pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít. Pořad s Václavem Postráneckým a jeho hosty, plný nejen sezónních rad,

Servírovací tác přinášející štěstí

Říká se, že podkovy přinášejí štěstí, tak proč si ho nepřinést i s trochou dobrého jídla při servírování.

Recept na speciální bylinnou směs pro čaj štěstí

Skvělý recept na speciální bylinnou směs čaje štěstí.

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.