Sněženky a bledule – poslové jara

Paní zima předává vládu jaru prostřednictvím dvou kvítků, které se začínají objevovat ještě na sněhu a nekvetou příliš dlouho, ale na zahrádku je chodíme přímo tahat očima a užíváme si je i při procházkách v přírodě – vždyť nám přinášejí zvěst o jaru.

Sněženky a bledule – poslové jara
Sněženky a bledule – poslové jara (Zdroj: shutterstock.com)

Sněženkámbledulím z čeledi amarylkovitých, se daří v především v místech hodně nasáklých vodou. Těch ovšem bývá na jarní zahrádce dost pod keři a stromy, kde se dlouho drží sníh, i trávníku kolem jezírka. Pokud si tyto dvě rostlinky pletete, pozorně si je prohlédněte. Zjistíte, že zatímco bledule má všechny okvětní plátky stejné, u sněženek tomu tak není, mají tři lístky vnitřní, které tvoří jakousi trubičku, a kolem nich tři lístky dlouhé.

Sněženka jako první láska

V květomluvě znamená: „Tys moje první láska. Tys mi blahou vzpomínkou.“ Sněženek je asi patnáct druhů, vyskytují se hlavně v Evropě a v oblasti Kavkazu. U nás najdeme jediného planě rostoucího zástupce – sněženku podsněžník neboli sněženku předjarní (Galanthus nivalis). Tato vytrvalá bylina dorůstá výšky 10-20 cm, z páru sytě zelených dužnatých štíhlých lístků vyráží ještě pod sněhem stvol, který začátkem března vynese ke slunci poupátko a později bílý nebo bílo zelený kvítek, jehož kalíšek se šesti okvětními plátky se sklání k zemi jako zvoneček – jen zacinkat, že jaro je tu. Když odkvete, vytvářejí se plody – třípouzdré tobolky, které obsahují semena s přívěskem. I ty vypadají dekorativně, ale protože tvorba semen vysiluje cibulky a ze semínek vypěstujeme sněženky jen obtížně, raději je na zahrádce brzy odstřihneme.​
V zahradnictvích koupíme i cibulky dovezených druhů – Galanthus elwesii původem z Malé Asie, který vykvétá kulovitými většími květy už v únoru nebo Galanthus byzanthinus a Galanthus plicatus z Turecka a Kypru, které mají na rozdíl od našich sněženek široké listy, zachovávající půvab například skupině rostlinek zasazených v květináči ještě dlouho po odkvětu. Existují i šlechtěné hybridní odrůdy sněženky podsněžníku s plnými květy, například „Flore Pleno“.

Bledule jako věčná láska

Od února do dubna můžete podle květomluvy vyjádřit darovanou bledulí Moje láska je věčná“. Není to nádherné? S jarem se prostě probouzí nejhlubší city. Bledulí (Leucojum) je asi deset druhů, u nás jsou ovšem doma jen dva – brzy rozkvétající bledule jarní (Leucojum vernum) a pozdější bledule letní (Leucojum aestivum). Ostatní druhy planě rostou jen v jižních evropských krajích a v severní Africe, odkud ostatně pocházejí i zmíněné dva, které do naší přírody byly zaneseny druhotně.

Jak rozeznat oba druhy?

Je to snadné – bledule jarní má stvol vždy jeden, výjimečně dva poměrně velké kalíšky květů. Jejich bílé okvětní plátky jsou na koncích zbarvené žlutě. Bledule letní na jednom stvolu nese na převislých stonečcích kvítků šest až sedm a plátky jsou na krajích zdobeny zeleným lemem. Květy jsou drobnější a můžete si ji tedy splést s konvalinkami, bledule má ovšem štíhlé tenké čárkovité>listy vysoké jen jako stvol, kdežto konvalinky se poznají podle širokých nápadných vysokých listů. Bledulím se bude také dařit na vlhké louce nebo v na jaře dobře nasáklých místech pod stromy, kde stín zachovává vlhkost půdy.

Chráněná jedovatá i léčivá krása

V cibulkách obou těchto bylin jsou obsažené alkaloidy, takže jde o jedovaté rostliny. Otrava se projevuje zvracením, průjmy ale také nadměrným sliněním. Organismus je pak značně oslaben. Alkaloid galathamin se používá ve farmaceutickém průmyslu pro léčbu degenerativních poruch centrálního nervového systému, další alkaloidy pomáhají při léčbě obrny a zánětu nervů. Bledule i sněženka jsou chráněny zákonem ČR, kde se řadí mezi ohrožené druhy, protože ubývá vhodných lokalit pro jejich výskyt. Ve volné přírodě se nesmí trhat a přemísťovat na soukromé zahrady. Nicméně jejich cibulky se dají koupit a na podzim vysadit na vlhkém místě, nejlépe v polostínu. Kvetou hned první rok na jaře, ze země je nemusíte vyndávat, cibulky se budou samy rozrůstat. Jen pokud je půda těžká a příliš suchá, je lepší cibulky po uvadnutí listů vyjmout, nechat odpočinout a zasadit na vhodném místě na podzim znovu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Rostliny kvetoucí v březnu

Co byste tomu řekli, kdybychom vás pozvali na jarní rozkvetlou procházku. Možná o tom pochybujete. Nám však náš dnešní host pan Pavel Chlouba slíbil, že nás vezme do březnové přírody a že tam i něco pokvete.

Poradna Václava Větvičky

Odpovědi na dotazy ředitele botanické zahrady od díváků receptáře.

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku

Výsadba okrasných cibulovin do trávníku.

Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.