Nechte kvetoucí krásky aklimatizovat

Během sychravých zimních dnů potřebujeme povzbuzení něčím pěkným. Naštěstí existují tzv. rostliny krátkého dne, které i v tomto nevlídném období vnesou do našich domovů radost a veselé barvy svých květů.

Kalopejka je typickou květinou krátkého dne, která kvetou právě v chladnějších měsících (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalopejka je typickou květinou krátkého dne, která kvetou právě v chladnějších měsících (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květiny krátkého dne nezklamou

V zimních měsících se často kupují bramboříky, azalky nebo vánoční hvězdy, kterým ovšem příliš nevyhovují vytopené místnosti. Mnohem lepší je zaměřit se na květiny krátkého dne, jako jsou například chryzantémy, ale především něžné kalopejky (kalanchoe). Rostliny, kterým nevadí krátký den, naopak právě teď bohatě vykvétají a dlouhé jarní a letní dny plné světla využívají k posílení a rozrůstání listového systému. Kalopejky mají rády světlo, nepotřebují přílišnou zálivku a na výběr je široká škála pastelových barev i velikostí.

Ale podobně jako jiné rostliny i květiny krátkého dne potřebují po nákupu správné zacházení, které je stejné jako u dalších pokojovek, které si koupíme v zimě. Vzhledem k chladnému počasí je naprosto nezbytné, aby byly květiny již z obchodu správně zabalené. Doma je pak po několik dní rozhodně nevystavujeme přímému slunci a průvanu, protože potřebují aklimatizaci. Teprve pak jim vybereme trvalé stanoviště.

V substrátu se jim bude dařit

Květiny si z obchodu přineseme s největší pravděpodobností v tzv. přepravním substrátu, v němž je hodně rašeliny a používá se jako přírodní stimulátor růstu. Chybějí mu ale potřebné živiny a nesmí proschnout, protože pak se z něj stane jakýsi „filtr“ kterým voda proteče a ke kořenům se vlastně nedostane.

Bramboříky jsou krásné, ale potřebují chladnější stanoviště
Bramboříky jsou krásné, ale potřebují chladnější stanoviště (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do tohoto substrátu můžeme přidávat postupně trochu hnojiva, ale ještě lepší je po aklimatizaci rostlinky přesadit do správného substrátu: na výběr je jich celá řada podle jednotlivých druhů. Součástí těchto substrátů jsou i startovací dávky hnojiv, takže pak nemusíme několik týdnů rostlinu dohnojovat.

Nemusíme kupovat jen květiny krátkého dne

Pokud si chceme v zimním období pořídit nějakou jinou krásku, než jsou květiny krátkého dne, měli bychom si uvědomit, jaké máme doma momentálně tepelné podmínky, a podle toho ji vybrat. Azalky a bramboříky milují chladnější stanoviště, klidně kolem 15 ºC, takže se hodí spíše na chodby a do nepříliš vytápěných místnosti ve zděných domech – v paneláku jim ani při sebelepší vůli takové prostředí nevytvoříme.

Rozšířit sbírku pokojových květin můžeme ale také nákupem některého z fíkusu se zelenými listy. Tyto odrůdy nepotřebují tolik světla jako varianty s listy panašovanými, takže se doma novým podmínkám lépe přizpůsobují i během tmavších zimních dní.

Fíkusy se zelenými listy zvládnou aklimatizaci v bytě většinou bez problémů
Fíkusy se zelenými listy zvládnou aklimatizaci v bytě většinou bez problémů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro uchování druhů milujících chlad a vlhčí vzduch nepomohou ani některé „osvědčené“ rady – například že tyto rostlinky lze na noc přemisťovat do chladnějších míst. Taková změna pro ně představuje teplotní šok, který urychlí jejich konec. Ostatně ani nám nesvědčí, když z vyhřátého bytu vyrazíme do mrazivého dne bez pořádného zimního kabátu.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; www.rostlinky.cz

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Množení drobného ovoce řízkováním

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Drobné ovoce je možné množit řízkováním.

Včelařství

Prozradíme, jak se včelám daří, jaké jsou jejich nepřátele a kolik druhů včel žije. V neposlední řadě jak může včelař pomáhat včelám s jejich nemocemi a jak zajistit, aby se včelám na vaší zahradě líbilo.

Ochrana stromů před mrazovými deskami

Ochrana stromů před mrazovými deskami

Mrazové desky (pukliny na kmeni stromů)

O poškození stromů v zimě známé pod pojmem mrazové desky. Jak se tomu vyvarovat apod.

Masožravé rostliny

Rozhodli jste se pořídit si domu masožravou rostlinu? Zjistíte, jak se o ně starat a ukážeme návod na vytvoření minirašeliniště k zasazení rostliny.

Vychytaný hot dog

Návod na chutný hot dog

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.