Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Lobelky, zvláště ty drobné, patří k jedněm z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Kvetou tak bohatě, že zeleň jejich listů pod záplavou květů naprosto zaniká. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách. Pěstovat na zahradě však můžeme i lobelky vysokých odrůd, které výborně doplní trvalkové záhony anebo výsadbu rostlin okrasných listem.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rod lobelek dostal jméno podle vlámského botanika Matthiase de L’Obel. Drobná lobelka (Lobelia erinus) je nepravá letnička s bohatě rozvětvenými asi 10 cm vysokými trsy a podlouhlými zubatými lístky. Souměrné květy s třemi většími spodními cípy a dvěma menšími horními bohatě rozkvétají po celé léto. Rozhodně nejznámější je drobná modře kvetoucí lobelka, pěstovaná s velkou oblibou v závěsných koších a nádobách, Lobelia erinus.

Nejznámější je drobná modře kvetoucí lobelka
Nejznámější je drobná modře kvetoucí lobelka (Zdroj: shutterstock.com)

Atraktivní převislé rostliny jsou k dostání v bílé, růžové, lila i v modré barvě ze série Cascade, jsou určeny pro pěstování v nádobách. Některé druhy drobných lobelek jsou vhodné i k plošným výsadbám, ale celkově pěstitelé dávají přednost jejich pěstování v truhlících anebo v závěsných nádobách.

{"type":"recombee_article"}

Lobelky vyséváme v únoru jen na povrch substrátu, jelikož jejich semínka jsou velmi jemná. Později je přepichujeme v trsech po více rostlinách. Rostliny vyžadují slunce a živnou půdu, v horkých letních dnech zvýšenou zálivku. Kvetou od června do zámrazu.

Lobelky kvetou od června do zámrazu
Lobelky kvetou od června do zámrazu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krásná bílá odrůda je „Bílý palác“, šeříkově kvetoucí „Riviera Lilac“, tmavě modrá „Crystal Palace“, blankytně modrá „Riviera Sky Blue“, růžová s bílým očkem „Riviera Rose“. Mezi vzpřímené odrůdy patří azurově modrá „Cambrige Blue“, chrpově modrá „Kaiser Wilhelm“ anebo bíle kvetoucí  „Schneeball“. Jako příklad převislých odrůd uveďme alespoň odrůdu „Hamburgia“, „Saphir“ anebo  „Pendula“.

Co se týče vysokých odrůd lobelek, jsou vhodné pro výsadbu do záhonů anebo ke zkrášlení okrajů vodních ploch. Existuje několik odrůd a jedna je zajímavější než druhá: červená (Cardinalis Asheilma), modrofialová (Lobelia Siphilitica), červený květ a tmavě červená stopka (Lobelia speciosa 'Fan Scarlet'), tmavě růžová (Lobelia ‘Monet Moment’). Tyto vysoké lobelky dorůstají výšky mezi 80 až 100 cm.

Lobelia speciosa 'Fan Scarlet'
Lobelia speciosa 'Fan Scarlet' (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Například Lobelia fulgens kvetoucí šarlatově červenými květy od června do září má velmi zajímavé nejen květy, ale i listy. Ty přecházejí z tmavě zelené barvy až do červené. Rostliny tohoto druhu dosahují výšky mezi 45 až 90 cm.

Lobelka šarlatová (Lobelia cardinalis) je trvalka s přímým vzrůstem dosahující výšky mezi 60 až 90 cm. Zeleň jejích střídavých kopinatých listů přechází až do bronzového odstínu, kvete jasně šarlatovými květy sdruženými v hroznovitých květenstvích.

Vsadíte-li letos anebo v kterémkoli následujícím roce při osazení košů, nádob anebo záhonů na právě výše jmenované druhy lobelek, nebudete jistě v žádném případě zklamaní, ale naopak sklidíte obdiv za tuto krásnou výsadbu nejen mezi svými blízkými, ale i u ostatních pěstitelů.

Zdroj: Zuzana Bohdalová, Zahradnictví Flos, Zahradnictví Spomyšl

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.