Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější stromy v našich ovocných zahradách patří hrušeň, která nese chutné plody podle druhu od léta do počátku podzimu. Jenže ani tento strom není zcela v bezpečí před různými chorobami, včetně poměrně rozšířené rzi hrušňové.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Houba, která má zálusk na hrušeň

Hrušeň napadená rzí (někdy se můžete setkat i s názvem obnaženka hrušňová) ztrácí svou sílu. Na rubu listů se objevují hnědooranžové skvrny, které se postupně mění v nevzhledné bradavičky. Rez je na první pohled jenom kosmetickým onemocněním, které se při silném výskytu projeví i na zdeformovaných větvičkách, a jen velmi vzácně napadá samotné plody. Nicméně nemocný strom dává nižší sklizeň, v suchém počasí ztrácí předčasně listy a je pochopitelně celkově oslabený, takže je náchylný k dalším chorobám.

Během léta se na napadených místech vytvoří malé bradavičky se sporami rzi houbové
Během léta se na napadených místech vytvoří malé bradavičky se sporami rzi houbové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rez je houbové onemocnění, jehož jednotlivé druhy napadají i další ovocné stromy, ale velmi často také keříkové růže. Jejich výskyt je nejsilnější, když se v létě střídá hodně teplé počasí s delšími obdobími vlhka.

Pozor na některé jalovce

Hrušeň je ale jen jednou částí řetězce, kterým se rez hrušňová šíří. Jedná se totiž o tzv. rez dvoubytnou, která potřebuje k dokončení svého vývoje dva hostitele. V tomto případě jsou tím druhým hostitelem především dva druhy jalovců, a to jalovec čínský a jalovec klášterský, někdy je v odborné literatuře zmiňován ještě jalovec prostřední.

Jalovec klášterský, kterému se dříve říkalo také chvojka klášterská, je dalším hostitelem rzi hrušňové
Jalovec klášterský, kterému se dříve říkalo také chvojka klášterská, je dalším hostitelem rzi hrušňové (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby se hrušeň od jalovce nakazila, musí růst v dosahu menším než 200 m. Je to ale minimální bezpečnostní vzdálenost, protože stačí silnější vítr a spory rzi se přenesou z mnohem větší vzdálenosti. V jalovcovém dřevě houba přezimuje a pak na přelomu dubna a května, kdy hrušně kvetou, se na jalovcích objeví žlutohnědé rosolovité výrůstky, z nichž se uvolňují výtrusy napadající hrušně.

Vyberte odolnou hrušeň

Nechcete-li tedy, aby vaši hrušeň rez napadla, nevysazujte ji v blízkosti jalovců a naopak. Do určité míry zamezí výskytu tohoto houbové onemocnění chemický postřik, který se provádí dvakrát – poprvé když začnou stromy kvést a podruhé těsně kolem dokvětu.

Výskyt rzi signalizují žlutohnědé skvrny na rubu listů
Výskyt rzi signalizují žlutohnědé skvrny na rubu listů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U jalovců je vhodným preventivním prostředkem proti rzi časté a důkladné prostříhávání větvoví. Listí z napadených hrušňových stromů stejně jako prořezané větvičky jalovců je nutné spálit. V době, kdy se spory rzi šíří z jalovců do okolí, je vhodné je zakrýt netkanou textilií a šíření tak mechanicky zamezit.

Při výsadbě nových hrušní se informujte o tom, jak jsou jednotlivé odrůdy vůči rzi odolné, protože některé jsou k výskytu této nepříjemné choroby náchylnější. Mezi ty, které jsou poměrně odolné, patří třeba odrůdy Boscova lahvice, Hardyho, Lucasova nebo Pařížanka.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů, www.pasti.cz, www.agromanual.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Nové odrůdy hrušek

Nové odrůdy hrušek

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

Jak vybrat jalovec do zahrady

Zdeněk Kiesenbauer radí, podle čeho máme vybírat jalovec do naší zahrady.

Roubování jalovce do pater

Roubování jalovce do pater

Nashi: jablko-hrušky

Vše o nashi a jeho pěstování v našich klimatických podmínkách s profesorem Vojtěchem Řezníčkem

Poradna Jana Kopřivy

V tomto videu si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.