Jak se zbavit lišejníku na stromech?

Lišejníky trápí často pěstitele ovocných stromů. Jak moc jsou jimi dřeviny ohroženy a nakolik jim škodí? A nejdůležitější otázka: Lze se jich zbavit a jakým způsobem? Odpovíme v našem dnešním článku.

Jak se zbavit lišejníku na stromech?
Jak se zbavit lišejníku na stromech? (Zdroj: archiv redakce)

Lišejníky jsou tvořeny soužitím řas a hub.  Vzájemně si poskytují to, co sami nedokážou vytvořit. Houbová vlákna si sama nedovedou vytvořit cukry, ovšem to za ně zvládnou řasy opatřené chlorofylem. Houby zase dovedou takřka ze všech druhů substrátů získat živiny. Navíc dokážou chránit řasy při nepříznivých podmínkách před vyschnutím. Lišejníky mohou být keříčkovité, korovité nebo lupenité.

Nejvíc s jim daří v podhorských oblastech

Lišejníky nejenže obalují větve a kmeny ovocných stromů, ještě navíc poskytují úkryt škodlivému hmyzu. Lišejníky bývají na ovocných stromech nejčastěji tam, kde jsou ovocné dřeviny pěstovány v blízkosti jehličnatých dřevin v oblasti podhůří a na horách. V poslední době se jim daří proto, že do ovzduší uniká méně emisí, na které jsou lišejníky velmi citlivé.  Jsou to vlastně indikátory čistého životního prostředí.

Jak lišejníky stromům škodí

Sice není zcela prokázáno, že by lišejníky poškozovaly ovocné stromy přímo, ale nepřímé poškození je zcela prokazatelné. Jednoleté přírůstky ovocných stromů se kvůli lišejníkům zkracují, stromy vyhánějí vlky (falešné výhony), kůra stromů šupinatí a navíc poskytuje zázemí škodlivému hmyzu.

Stromy porostlé lišejníky předčasně stárnou a odumírají. A to je jistě dostatek důvodů pro to, abychom se lišejníků na stromech, a zvláště na těch ovocných, zbavovali.

Jak proti lišejníkům bojovali naši předkové

Dříve se doporučovalo provést odstranění lišejníků po dešti pomocí drátěných kartáčů. Odstraněné lišejníky by neměly dopadat na půdu pod stromem, ale do plachty, rozložené pod stromem. Naškrabaný odpad je třeba důkladně spálit, už proto, že může obsahovat spoustu škodlivého hmyzu.

Předkové dále doporučovali pravidelné prořezávání a prosvětlování stromů. Po očištění kmene stromu a silnějších větví se doporučovalo důkladně natřít očištěná místa organickými barvivy. Ovšem ta byla pro ochranu rostlin již dávno zakázána. Jako ještě účinnější náhrada byl doporučován nátěr směsí 15% vápenného mléka a 15% roztoku kainitu.

Využijte výluh dřevního popela a vápna

Pro svou vysokou účinnost způsobenou velkým množstvím živin obsažených v dřevním popelu se doporučuje speciální směs. Ta se míchá z 8 dílů vody, 1 dílu dřevního popela a 1 dílu žíravého vápna. Směs připravená v kádi se každý den promíchává, a to po dobu jednoho týdne. Pak se nechá ustát a čirou tekutinou se natírají silnější lišejníky napadené větve a rovněž kmeny stromů. Tato směs je i v současnosti považována za účinné a především ekologicky šetrné řešení.

16 000 druhů lišejníků

Takto vysoké číslo patří všem druhům lišejníků, které můžeme vidět na celém zemském povrchu. Ale jen 1 700 z celkového počtu se jich vyskytuje u nás v ČR. Jsou samostatnou botanickou skupinou Lichens (lišejníky). V tělech lišejníků je obsaženo velké množství lišejníkových kyselin, specifických produktů látkové výměny. Nejčastěji se lišejníky rozmnožují vegetativně, například prostřednictvím úlomků. Mají však i schopnost množit se pomocí speciálních rozmnožovacích tělísek.

S lišejníky se můžeme setkat nejen na stromech, ale i na plotech, zdech, na stromové kůře, ale i na kamenech. Vyhovují jim vyšší polohy. Rostou velmi pomalu, jsou odolné jak vůči suchu, tak vůči teplotním výkyvům a k životu nepotřebují mnoho živin.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Profimedia

Publikováno: 05.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Návod na řez neudržovaných ovocných stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně řezat ovocné stromy? Poradíme, jak na to a mnoho rad navíc.

Přihnojujeme ovocné stromy

Nezapomínejte na přihnojování stromů.

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Podzimní věnec

Návod na výrobu podzimního věnce.

Kdy a jak vysazovat ovocné stromky?

Ovocné stromky se obvykle sází ve dvou termínech. Kdy to je a jak je vysazovat?

Letní řez stromů

Reportáž s panem Karlem Kotyšanem o prořezávání stromů v létě

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.