Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Jsou sice zmenšenými dvojnicemi svých větších příbuzných, ale jinak jsou mini pokojové rostliny stejně krásné a stejně vděčné za vaši péči. Mají mnoho výhod a jsou roztomilost sama.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mini pokojové rostliny nevyžadují zvláštní péči

Díky své velikosti jsou mini pokojové rostliny ideální zelenou ozdobou malých bytů a nejrůznějších nevelkých zákoutí. V jejich případě se nejedná o obdobu bonsají, malé pokojovky jsou v podstatě miminka obvyklých pokojových rostlin, ostatně v angličtině se jim velmi výstižně říká „baby plants“.

Typické pro ně je, že jsou zasazeny v malých květináčcích, většinou o průměru mezi 3–5 cm, ale mohou být ještě menší. Při správné péči a po přesazení bude většina z nich postupně dorůstat do normální velikosti, ale právě volba malého květináče tento růst o něco oddálí.

Ve zmenšené podobě to sluší i běžným pokojovkám
Ve zmenšené podobě to sluší i běžným pokojovkám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proto také o všechny mini pokojové rostliny pečujte v podstatě stejně jako o jejich vzrostlejší varianty. Jen dávejte větší pozor na správnou zálivku, protože tato zelená miminka můžete poměrně rychle přelít a snad ještě snadněji „usušit“.

Klasika i něco méně obvyklého

Jako mini pokojové rostliny se nejčastěji prodávají ty, které jsou okrasné listem, ale běžně jsou k dostání rovněž miniaturní pokojové růže nebo oblíbené kolopejky. Nejčastěji se prodávají „zmenšeniny“ druhů jako kávovník, kroton, maranta nebo různé fíkusy. Velmi typické jsou nejrůznější druhy sukulentů, včetně atraktivních lithopů, tzv. živých kamenů.

Živé kameny neboli lithopy nepotřebují moc místa a stejně je nepřehlédnete
Živé kameny neboli lithopy nepotřebují moc místa a stejně je nepřehlédnete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vzhledem k poměrně nízké pořizovací ceně se ale určitě poohlédněte i po nějaké méně obvyklé mini pokojovce, pěkně vypadají třeba miniaturní mimózy či palmička chamaedorea, které se daří dobře i v polostínu.

Mini pokojové rostliny tu jsou i pro zamilované

A jako krásný dárek pro zamilované nejen na Valentýna tu je srdíčko v květináči neboli Hoya kerri. Jedná se vlastně o zakořeněný list voskovky, který ovšem v této netradiční podobě vydrží velmi dlouho.

Srdíčko v květináči se jmenuje Hoya kerrii a radost udělá nejen na Valentýna
Srdíčko v květináči se jmenuje Hoya kerrii a radost udělá nejen na Valentýna (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nicméně když rostlině dopřejete to, co potřebuje, tedy dostatek rozptýleného světla a přiměřenou zálivku, aby netrpěla přemokřením, tak po čase nejen vykvete, ale nejspíš se objeví na srdíčku šlahounovité výhony s lístky, z nichž vyroste nenáročná, ale pěkná pokojovka obvyklého vzrůstu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, www.pokojovky.cz, www.gardners-eshop.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování a druhy pokojových rostlin

Pěstování a druhy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Minizahrada

I když na předměstské zahrádce nenajdete hodně místa, můžete si ji i tak zařídit v krásném a plnohodnotném stylu. Ano, řeč je o minizahrádkách, které plní svůj účel po všech stranách.

Sladké ozdoby pro vánoční zdobení cupcakes

O Vánocích nemusíme zdobit jenom cukroví. Kdo raději piškot, může si připravit nazdobené cupcakes, tedy mini muffiny.

Minikoník

Chov minikoníků, kteří se hodí hlavně k dětem.

Mini langoše

Receptů na langoše najdete na internetu spoustu. Ale co langošové jednohubky.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.