Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Na naše rostliny na zahradě i doma za oknem stále mohou útočit škůdci nebo mohou být ohroženy chorobami. Ochrana chemickými přípravky je většinou to první, co nás napadne. Kromě nejrůznějších pesticidů, herbicidů a fungicidů ale existuje ještě tzv. alternativní ochrana rostlin. Co si ale pod tím představit?

Místo chemických postřiků zkuste, jak funguje alternativní ochrana rostlin
Místo chemických postřiků zkuste, jak funguje alternativní ochrana rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Alternativní ochrana rostlin

Přírodním způsobem, jak se zbavit nežádoucích návštěvníků a mít zdravou zahradu s bohatou úrodou, je tzv. alternativní ochrana rostlin. Je vhodnou alternativou k chemickým přípravkům – je mnohdy stejně nebo podobně účinná, ale zároveň je šetrná k životnímu prostředí. Tato alternativní ochrana rostlin se pak může ještě rozlišovat podle typu přípravků na domácí přípravky a profi výrobky.

Samostatnou kapitolu tvoří botanické pesticidy. Jsou to přípravky, které obsahují jako účinnou složku tzv. rostlinné sekundární metabolity obranného mechanismu – čili z některých rostlin lze pomocí macerace vyextrahovat natolik účinné látky, že jimi lze chránit kulturní plodiny před škůdci nebo nemocemi.

V uzavřených prostorech jsou chemické přípravky spíše nežádoucí
V uzavřených prostorech jsou chemické přípravky spíše nežádoucí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Komerční botanické pesticidy: jsou vyráběny průmyslově a jsou prodávány v obchodech. Obvykle se aplikují běžným způsobem jako jiné pesticidy, tedy postřikem na rostliny. Tyto přípravky jsou čistě na biologické bázi, avšak nepatří k nejlevnějším.

Klíčovým prvkem pro tyto botanické pesticidy je Pongamie indická (Pongamia pinnata), stálezelený strom, který pochází z Indie. Semena obsahují olej, který se používá jako biopalivo, pro výrobu mýdla, výrobu kosmetických a léčebných přípravků a jako mazivo. Pongamový olej má pesticidní, také fungicidní, insekticidní a inhibiční účinky na hmyz a různé patogeny. Další biologicky účinné organismy jsou Coniothyrium minitans, Pythium oligandrum Trichoderma spp.

Nejznámějším biofungicidem v ČR je Polyversum obsahující houbu Pythium oligandrum. V současné době je uváděn na trh pod několika obchodními názvy: Green Doctor, Polydresser, Polygandron TTP, Polygandron WP, Polyversum, Polyversum – Biogarden či Polyversum – Polygandron. Tyto přípravky jsou doporučovány na různé kultury proti širokému spektru houbových chorob.

Biologické postřiky můžete použít bez obav i na zeleninu, kterou chcete konzumovat
Biologické postřiky můžete použít bez obav i na zeleninu, kterou chcete konzumovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další významnou biologickou alternativní ochranou rostlin jsou parazitické hlístice. Patří mezi invazivní hlístice, které správně fungují v přirozeném prostředí půdy. Musí se aplikovat ve formě roztoku postřikem, aby se hlístice dostaly do co nejbližšího kontaktu s larvami škůdce. Živé organismy biopesticidů je třeba dostat do kontaktu se škodlivým činitelem daleko dříve než klasické pesticidy.

Domácí přípravky: jedná se o přípravky, které si pěstitel může připravit doma sám. Obvykle se používá sušený rostlinný materiál, ale může být i čerstvý, pokud je vhodná doba na sklizeň. Pěstitelé by ale měli mít určité znalosti, jak s těmito maceráty zacházet, v jakém poměru a za jakých okolností je připravovat nebo jak je skladovat.

Proti spoustě škůdců nám pomohou parazitické hlístice
Proti spoustě škůdců nám pomohou parazitické hlístice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Odvar z nadzemní části sušené přesličky je účinný proti listovým skvrnitostem, strupovitosti jablek, kadeřavosti broskvoní a proti padlí, dále proti plísni vinné révy a padlí. Používat se také může pro ochranu okurek a rajčat, proti padlí tykvovitých, černi lilkové, braničnatce rajčatové či proti houbovým chorobám kořenového systému.
  • Výluh z drcené kůry získané z různých druhů vrb je vhodný jako ochrana ovocných stromů proti listovým skvrnitostem, strupovitosti jablek, kadeřavosti broskvoní a proti padlí.
  • Sušená nebo čerstvá nať kopřivy, ze které se připravuje tzv. výkvas z kopřivové jíchy, který se používá při ochraně ovocných plodin proti mšicím, dřepčíkům nebo západníčku polnímu a obaleči jablečnému.
Rostlinné postřiky jsou pro ochranu rostlin podobně účinné jako chemické
Rostlinné postřiky jsou pro ochranu rostlin podobně účinné jako chemické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Alternativní ochrana rostlin biologickými metodami a prostředky je staronovou metodou ochrany rostlin, která zajišťuje rovnováhu v přírodě, v půdě, ve vodě a na rostlinách, nezatěžuje životní prostředí chemickými sloučeninami a nebezpečnými látkami, které se mohou ukládat v půdě a ohrožovat jiné živé organismy.

Zdroj informací: agrojournal.cz, prirodnizahrada.eu, agromanual.cz, J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak bojovat proti hmyzu u pergoly

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou možnosti hubení nepříjemného hmyzu u venkovního posezení v pergole.

Jak na škůdce pokojových rostlin

Jak na škůdce pokojových rostlin

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva pomůže s bojem se škůdci.

Přípravky na ochranu a výživu rostlin

Přípravky na ochranu a výživu rostlin

Jak vyčistit zahradní jezírko a jak zakládat kompost

Jak vyčistit zahradní jezírko a jak zakládat kompost

Předjarní postřiky a ochrana půdy před škůdci

Jan Kopřiva předvede ošetření půdu a stromy na jaře před škůdci.

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?