Bez vánoční hvězdy si naše nejkrásnější svátky neumíme představit

Vánoční hvězda čili pryšec nádherný je jedna z nejpopulárnějších okrasných rostlin, které na Vánoce kupujeme. Pokud jste ještě neměli možnost si doma vánoční hvězdu vypěstovat a chystáte se ji poprvé pořídit v předvečer Vánoc nebo na Nový rok, aby vás o svátcích potěšila a dobře rostla v bytě, je důležité věnovat pozornost některým záležitostem již v obchodě.

Vánoční hvězda je jednou z nejkrásnějších vánočních rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční hvězda je jednou z nejkrásnějších vánočních rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční hvězda nesmí na Vánoce chybět

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý též jako vánoční hvězda či jako Poinsettia je úžasná rostlina, která se zabydlela na oknech a stolech během vánočních svátků. Obvykle se tato pryšcovitá rostlina kupuje právě před Vánoci a všichni tajně doufají, že jim vydrží aspoň do Nového roku.

Pokud bude vánoční hvězdě věnován dostatek péče, může se po zakoupení povzbudit k opětovnému květu. Hlavní jsou 2 zásady: vánoční hvězda nesmí nachladnout, proto pozor na průvan či převoz při nákupu, a nesmí být přelitá, jinak shodí listy.

Se správnou péčí nám vánoční hvězda může vydržet i řadu let
Se správnou péčí nám vánoční hvězda může vydržet i řadu let (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při nákupu si pozorně prozkoumejte její zdravotní stav. Prohlédněte, zda není napadená nějakou chorobou či škůdcem, zda zemina v květináči není přelitá nebo přesušená. Ještě než opustíte prostory prodejny, nechte si vánoční hvězdu důkladně zabalit. Přesuny z teplého obchodu na mrazivou ulici, z ulice do vyhřátého auta, opět ven a nakonec do bytu jsou pro vánoční hvězdu jeden šok za druhým. 

Vánoční hvězdu umístěte na světlé místo bez přímého slunce do pokoje o teplotě kolem 22 °C dostatečně daleko od zdrojů tepla, třeba radiátorů. Odstátá voda na zalévání by měla mít pokojovou teplotu. Zeminu udržujte mírně vlhkou, ale ne přelitou a vodu nenechávejte stát v podmisce. Rostlinu občas zvlhčete rosením, to je vhodné zvláště v panelových domech se suchým vzduchem.

Něžně růžové nebo smetanové listy dodávají vánoční hvězdě jemný nádech
Něžně růžové nebo smetanové listy dodávají vánoční hvězdě jemný nádech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Míza a mléko (latex) mnoha pryšcovitých rostlin jsou velmi jedovaté, toxicita poinsettie je spíše slabá. Její latex ale může u citlivých lidí způsobit alergickou reakci, lehce dráždí pokožku a žaludek a při požití také může vyvolávat zvracení nebo průjem. Rostlinné šťávy mohou při kontaktu s okem způsobit dočasné oslepnutí. Proto, ačkoliv není vánoční hvězda na seznamu jedovatých rostlin, které mohou způsobit smrt, je obezřetnost na místě, zejména pokud máte malé děti nebo neposedné mazlíčky.

Víte, že:

Podle pokusů by dítě o váze cca 25 kg muselo sníst až 500 listů, aby se nahromadilo dostatečné množství jedu, které by mu mohlo uškodit.

Pěstování vánoční hvězdy

Vánoční hvězda je známá pro své červené a zelené listy (ale jsou známé i další barevné kultivary), díky kterým je spojována s Vánocemi. 

Ve své původní domovině, což je Mexiko a střední Amerika, je pryšec nádherný keřík nebo stromek, který dosahuje do výšky 0,6 až 4 m. Rostlina mívá tmavozelené listy. Červeně zbarvené horní listové růžice, jež však mohou mít oranžovou, světle zelenou, smetanovou, růžovou, bílou či mramorovou barvu, jsou právě kvůli barvě často zaměňovány za květy. 

Ve své domovině roste jako keř nebo stromek
Ve své domovině roste jako keř nebo stromek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Barvy na vrchních listech se tvoří díky tomu, že pro změnu barvy vyžaduje tmu alespoň 12 hodin v celku po alespoň 5 dní v řadě. Zároveň však rostlina potřebuje pro dosažení jasné barvy dostatek světla. Skutečné květy vánoční hvězdy jsou velmi nenápadné a nepřitahují opylovače. 

Vánoční hvězda je známá jako interiérová rostlina, která dává přednost slunci po ránu, ale během horkých dní vyžaduje stín. Je velmi oblíbená a často pěstovaná i v subtropických oblastech jako venkovní okrasná rostlina.

Vánoční hvězdu po odkvětu nevyhazujte, při správné péči vám může dělat radost i několik let. Rostlinu seřízněte zhruba na 10 cm a umístěte ji na světlé chladnější místo. Do jara jí omezte zálivku. Pravidelně ji zalévejte a 1× za 2 týdny přihnojujte.

Rostlina vyžaduje dvouměsíční období nepřerušovaných dlouhých nocí, aby vyrašily nové květy. Proto je nutné ji přibližně od poloviny října pravidelně zatemňovat alespoň na 12 hodin denně. V pozdním odpoledni tedy rostlinu až do následujícího rána zakryjte třeba kartonovou krabicí, aby byla rostlina zcela ve tmě.

Vánoční hvězdy mají několik zajímavých barevných variací
Vánoční hvězdy mají několik zajímavých barevných variací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Poinsettie jsou náchylné k několika chorobám, většinou houbovým, ale také bakteriálním i parazitickým. Onemocnění způsobují houby rodu Pythium. Rády na ní cizopasí také molice nebo mšice. Pokud listy na okrajích hnědnou nebo žloutnou, vysychají a drolí se a v substrátu se tvoří bílá kůra, je to v důsledku přebytku minerálních solí. Je potřeba prolít substrát, aby došlo k naředění minerálů v půdě.

Zkroucené listy se vyskytnou při nedostatku molybdenu. Je nutné zvýšit pH na hodnotu 5,8–6,2 a přidat speciální hnojivo. V péči o kvetoucí i vegetativní vánoční hvězdy není celkem nic složitého. Není třeba ji považovat za květinu na jedno použití a po odkvětu ji vyhodit – pomozte rostlině přežít krátké období vegetačního klidu a vánoční hvězda za pár měsíců znovu ožije.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz, modernizahrada.com, agrokbtrade.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?