Kaktusy v interiéru i exteriéru

Kaktusy představují v suchých oblastech významný zdroj potravy pro širokou škálu různých živočichů a poskytují jim i úkryt. Ti, kdo pěstují různé druhy kaktusů, vědí, jak rozmanité a krásné umí tyto specifické rostliny být. Většina druhů nemá zelené listy – ty se přeměnily v trny. I přesto, že se o ně často popícháme, je milujeme.

Poznáte alespoň základní druhy kaktusů? Na světě jich je přes 1000
Poznáte alespoň základní druhy kaktusů? Na světě jich je přes 1000 (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Druhy kaktusů

Kaktusovité rostliny (Cactaceae), známé též  jako kaktusy, jsou vytrvalé rostliny se sukulentními stonky specifické stavby. Druhy kaktusy zahrnují asi 1900 exemplářů v 127 rodech. Pocházejí z Ameriky a nalezneme je napříč celou Severní i Jižní Amerikou. Některé druhy kaktusů (například opuncie) jsou pěstovány pro jedlé a velmi chutné plody, z dalších druhů se získává šťáva, a z ní se následně připravují destiláty.

Jsou to velmi specifické rostliny, které ke svému životu potřebují podstatně odlišné podmínky než většina našich pokojovek i venkovních rostlin. Kaktusy rostou na široké škále stanovišť, nejčastěji jsou to písčité oblasti (pouště), ale také polopouště, savany, a nalezneme je dokonce i v deštných pralesech. Mohou růst i v horských pásmech okolo 5000 metrů nad mořem. Květy kaktusů jsou velmi pohledné a nápadné.

Nádherné pestrobarevné květy kaktusů
Nádherné pestrobarevné květy kaktusů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kaktusům se podobají i některé jiné sukulentní rostliny, které s nimi však vesměs nejsou nijak příbuzné a také se vyskytují v jiných částech světa. Mezi nejznámější druhy kaktusů patří rody opuncií (Opuntia, 205 druhů), mamilárií (Mammillaria, 166 druhů) a Echinopsis

Stonky kaktusů jsou sukulentní, na povrchu chráněné tlustou pokožkou s ostny nebo dlouhými vlasy. Pokožka je schopna zadržovat vláhu. Kořenový systém bývá mělký a rozprostřený, u některých zástupců je přítomen i hluboký kůlovitý hlavní kořen.

Opuncie se pěstují kvůli sladkým plodům
Opuncie se pěstují kvůli sladkým plodům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování

Úspěšné pěstování kaktusů vyžaduje dodržení dvou podmínek – jednak respektování období vegetace a období zimního klidu, zadruhé opatrnou zálivku. Kaktusům nejvíce vyhovuje minerální drť, ostrý písek nebo zemitá škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou. Substrát by měl obsahovat důležité živiny. Substrát provlhčíme a poté necháme odtéct přebytečnou vodu.

Přesazování se provádí nejlépe brzy na jaře nebo v létě. Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Zhruba v říjnu je potřeba kaktusy začít zimovat. Všechny druhy kaktusů pěstovaných v interiérech zimují při teplotě 8–12 °C bez zálivky. Mohou být na světle i ve tmě.

Kaktusy potřebují k životu specifické podmínky
Kaktusy potřebují k životu specifické podmínky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V březnu kaktusy přineseme do tepla, postavíme je na jižní, západní nebo východní okno a pomalu necháme probouzet. Důležité je vypozorovat, kdy se na kaktusech začnou objevovat zelené vrcholy a nové trny, a třebaže to zní nepravděpodobně, zalijeme je horkou vodou o teplotě cca 50 °C.

Kaktusy lze rozmnožovat dvěma způsoby – vegetativně a výsevem. Výsev provádíme do speciálního substrátu pro kaktusy v březnu a dubnu. Semena vyséváme na povrch substrátu, který musí být dobře nasáklý vodou. Druhou možností, jak množit některé druhy kaktusů, je oddělit odnože od mateřské rostliny a zasadit do suchého substrátu. Umístíme je do teplého prostředí s nepřímým slunečním zářením a často rosíme. Některé druhy kaktusů lze pěstovat i hydroponicky.

Některé druhy kaktusů mohou růst i v našich podmínkách
Některé druhy kaktusů mohou růst i v našich podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oblíbené druhy kaktusů

  • Astrophytum – tyto druhy kaktusů jsou nápadné svým geometricky uspořádaným tvarem a absencí trnů
  • Echinocactus – nejčastěji kulovitého tvaru s množstvím tvrdých ostnů
  • Echinocereus
  • Mammillaria – nazývané také jako chlupaté kaktusy
  • Notocactus – nenáročné druhy kaktusů
  • Gymnocalycium – vhodné pro začátečníky
  • Lobivia 
  • Rebutia

Nejvyšší druhy sloupcovitých kaktusů mohou dosáhnout výšky až 20 metrů. Největší květy nalezneme u kaktusů rodu Hylocereus. Nejodolnějšími kaktusy vůči nízkým teplotám jsou některé opuncie, které vydrží teplotu až -35 °C.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, ceskykaktus.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Přesazování kaktusů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Přesazování kaktusů

Roubování kaktusů

Dana Makrlíková si povídá s odborníkem o roubování kaktusů.

Pěstování velikonočních kaktusů

Vánoční kaktus je všeobecně známá a rozšířená rostlina. Velikonoční kaktus budete mít jistě také doma, přesto netušíte, že se tak jmenuje. Jak tedy o velikonoční kaktus pečovat?

Zazimování kaktusů

Zazimování kaktusů

Jak pěstovat a přesazovat kaktusy

Jak pěstovat a přesazovat kaktusy, aby se jim dobře dařilo

Jak uzdravit napadený kaktus

Jak uzdravit napadený kaktus

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.