Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Kamyšníky patří mezi mokřadní plevel. Kamyšník přímořský je ohroženým druhem, ale často se splete s kamyšníkem širokoplodým, který na orné půdě tvoří převážně sterilní lodyhy, a proto uniká pozornosti. Úspěšně odolává zpracování půdy.

Kamyšník přímořský je podobný kamyšníku širokoplodému, který je považován za mokřadní plevel
Kamyšník přímořský je podobný kamyšníku širokoplodému, který je považován za mokřadní plevel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mokřadní plevel jménem kamyšník přímořský

Kamyšník přímořský (Bolboschoenus maritimus) je halofytní rostlina vyššího vzrůstu, kterou nalezneme zejména na mokřadech nebo na vlhkých místech která jsou příležitostně zaplavována. Vyskytuje se v povodí v pobřežní vegetaci Labe, nejhojněji na Pardubicku, ale i v okolí Prahy – například na Zbraslavi. 

Halofytní znamená, že mu nevadí ani těžká jílovitá půda, která při vyschnutí vody tvrdne, může být i částečně zasolená. Ačkoliv je kamyšník považován za mokřadní plevel, je na seznamu ohrožených a silně ohrožených druhů.

Kamyšník přímořský je variabilní druh – co se týká jeho květenství. Květenství mohou tvořit klasy, nebo pouze jeden klas. Rozšiřuje se semeny i zbytnělými částmi oddenků, tedy hlízkami. Nažky semen se dokážou přichytit i k peří ptáků, kteří je zanesou na jiná stanoviště.

Kamyšník obývá nejčastěji vlhká místa poblíž vod
Kamyšník obývá nejčastěji vlhká místa poblíž vod (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento druh kamyšníku se snadno zamění za kamyšník širokoplodý (Bolboschoenus laticarpus), což je rychle se šířící vytrvalá sladkovodní rostlina, která zapleveluje vlhká místa. Tento mokřadní plevel osidluje regiony mírně teplé až teplé, suché, mírně suché až mírně vlhké s půdou hlinitou až písčitohlinitou. Nevadí mu ani půdy minerálně chudé či živinami bohaté nebo mírně zasolené.

Podle RNDr. Zdenky Hroudové z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích to byl právě kamyšník přímořský, z něhož se vyvinul nový, velmi odolný druh – kamyšník širokoplodý: Musíme se zase začít chovat jako hospodáři a nesnažit se s co nejmenšími náklady dosáhnout co největší krátkodobý zisk – naši předkové s kamyšníky neměli žádné problémy.

Mokřadní plevel kamyšník širokoplodý se umí přizpůsobit celé řadě stanovišť, a tam se vegetativně rozmnožovat. V České republice zhruba od roku 1990 rychle expanduje z vlhkých stanovišť na pole s ornou půdou. Nalezneme jej zejména na polích osetých kukuřicí nebo řepou, ale i mezi obilninami, pícninami nebo na slunečnicových polích. Přežívá řadu let na stejném místě i při střídání plodin, není vázán na určitý druh. Kvete od června do září. 

Některé druhy kamyšníku se stěhují od vody do polí
Některé druhy kamyšníku se stěhují od vody do polí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ve střední Evropě se vyskytují čtyři druhy kamyšníků (Bolboschoenus), které byly dříve považovány za jediný široce definovaný druh, a to kamyšník přímořský. Dnes rozeznáváme kromě již zmíněného kamyšníku širokoplodého také kamyšník vrcholičnatý (B. yagara) a kamyšník polní (B. planiculmis).

Mokřadní plevel na poli?

Bohužel ano, a jakmile se sem dostane, zbavit se ho bude více než obtížné. Hlavním trumfem kamyšníků jsou totiž podzemní hlízky, každá rostlina vytváří síť oddenků, které vypadají trochu jako malé brambory – ty později ztvrdnou a v nepříznivých podmínkách přežijí bez známek života i několik let, aby v době dostatku vody daly život další generaci kamyšníků.

Hlízky kamyšníku jsou natolik tvrdé, že je nelze zničit ani mechanicky, ani postřikem, protože ten tvrdou hlízkou prostě nepronikne. Z ohroženého druhu se tak rázem stal mokřadní plevel, který vůbec nemusí mít ke svému životu mokřady.

Problém s kamyšníky si zemědělci vyrobili sami. V posledních letech je rozšířila moderní technologie minimálního zpracování půdy, při které je vrchní vrstva půdy (asi 10 cm půdy) rozorána disky. Disky tak spolehlivě rozdělí hlízky kamyšníků a roznesou je po celém poli – za pár let je proto tento mokřadní plevel schopen zaplavit pole o obrovských plochách. Pokud se k tomu připočte deštivý rok, mají kamyšníky ideální podnebí pro svůj rozvoj.

Likvidace plevele

Na kamyšníky platí jediné – hluboká orba a odvodnění polí. Pole, opracovaná pouze disky, na nichž po deštích vidíme vodní laguny, jsou důkazem špatného hospodaření s půdou a podporování obrovského nárůstu plevelů. 

Dalším problémem je, že tento mokřadní plevel je svým způsobem dekorativní travina, kterou si lidé vysazují na okraje jezírek a ostatních vodních ploch, a tím podporují další rozšiřování kamyšníků. 

Je proto nutné pracovat s rostlinami obezřetně a informovat se o každé rostlině, kterou chceme přesadit z volné přírody nebo si přivézt z ciziny. Může se totiž jednat o invazivní druh nebo právě podobně nezničitelný mokřadní plevel jménem kamyšník.

Zdroj informací: agromanual.cz, ziva.avcr.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Obojživelníci v jezírku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o obojživelnících žijících v zahradním jezírku a o jejich užitečnosti pro jezírko.

Péče o mokřady

Péče o mokřady

Plevele ozimé, efemerní a trvalé

Nejčasnější plevele ozimé - kokoška pastuší tobolka, hluchavka nachová, starček obecný a efemérní - rozrazil břečťanolistý, pryšec kolovratec, locika kompasová, plevele trvalé - kopřiva, pcháč rolní. Jak je rozpoznat a účinně zlikvidovat.

Plevel v zimě

I v zimě mohou růst některé druhy plevelů. Znamená to, že budeme plevel vytrhávat i v rukavicích a péřové bundě?

Jarní údržba záhonů

Jarní údržba záhonů

Jak na plevel na podzim

Jak na plevel na podzim

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.