V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Cibuloviny v nádobách jsou ideálním řešením, jak půvabné jarní květiny ochránit před škůdci. V dekorativních květináčích jim to navíc náramně sluší.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na cibuloviny v nádobách si škůdci netroufnou

Během zimního vegetačního klidu se může stát, že nejrůznější přezimující květiny na jaře nevykvetou, nebo dokonce ze záhonu úplně zmizí. Ale cibuloviny v nádobách nás před takovým zklamáním ušetří, stačí jen vědět, kdy a jak je správně vysázet.

K tomuto druhu výsadby se hodí odrůdy s malými cibulkami a menšími květy, aby se jich do květináče nebo jiné nádoby vešlo více a jejich květenství byla bohatší. Vhod nám tak přijdou například miniaturní narcisky, krokusy, tulipány, hyacinty nebo roztomilé modřence.

Mořidlo je ochrana i elixír

Než cibulky vsadíme do země, dopřejeme jim posilující lázeň v přírodním mořidle, což je ochrání před houbovými chorobami a podpoří jejich vitalitu. Mořidla se rozpouštějí ve vodě a většinou postačí délka lázně asi 10 minut – pak už je necháme pouze oschnout a můžeme začíst sázet. Zbytek přírodního mořidla využijeme ještě k občasné zálivce.

Do květináče se hodí miniaturní odrůdy narcisek
Do květináče se hodí miniaturní odrůdy narcisek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cibuloviny v nádobách, ostatně stejně jako na záhonku, mají rády lehkou půdu, takže na dno nasypeme například keramzit sloužící jako drenáž a pak vrstvu kvalitního substrátu. Ten si buď koupíme, nebo připravíme ze směsi třetiny kompostu, třetiny listovky a třetiny písku.

Jarní cibuloviny v nádobách začněte vysazovat na podzim

Většina cibulovin potřebuje zasadit do hloubky odpovídající dvojnásobku jejich velikosti, ale například cibule tulipánů a hyacintů by měly maličko vyčnívat nad zeminu. Do nádob sázíme více cibulek – nejlépe několik pohromadě do jednoho „hnízda“. Ve větších květináčích můžeme vyzkoušet výsadbu v několika vrstvách, takže květinky pak rozkvétají postupně. Substrát v nádobách by měl během vegetačního období zůstat mírně vlhký.

Nádoby před použitím vydezinfikujeme napařením nebo je sterilizujeme v troubě
Nádoby před použitím vydezinfikujeme napařením nebo je sterilizujeme v troubě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud chceme, aby cibuloviny v nádobách kvetly hned zjara, začneme z jejich výsadbou na podzim, protože například hyacinty potřebují až 10 týdnů k zakořenění a takové tulipány dokonce až pět měsíců. Po odkvětu a po zatažení listů umístíme květináče do stínu a přestaneme postupně zalévat. V zimních měsících nádoby přesuneme na stanoviště se stabilní teplotou mezi 5–10 °C, případně je můžeme ještě před zimou vysadit do záhonu. Ale stejně dobře jim bude v nádobě, v níž se postupně rozrostou, takže tak po třech čtyřech letech nastává čas je rozesadit.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů, www.osiva-semena.cz, www.zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba jarních cibulovin

Víte, že říjen je ideální čas na výsadbu jarních cibulovin?

Výsadba cibulovin

Výsadba cibulovin

Jak pěstovat cibuloviny v nádobách

Aby nám cibulky v záhonu pěkně kvetly, můžeme je zasadit do různých nádob. Ochráníme je před škůdci, kteří je ničí.

Pěstování macešek

Magda Lebišová popovídá o pěstování macešek a předvede jejich sázení

Jaké květiny pěstovat v zimě doma

Reportáž o květinách - cibulovinách, které můžeme pěstovat v zimě doma, popis jednotlivých druhů a rady, jakým způsobem je na jaře vysadit na zahradu

Výsadba botanických cibulovin

Výsadba botanických cibulovin

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.