Solitérní keře na každou zahradu

Mezi okrasné solitérní keře patří nejen okrasné jehličnany, ale i listnáče, poněvadž nejsou jednotvárné a během roku mění barvu – některé mohou i kvést. Stálezelené keře pak patří mezi oblíbené a často vyhledávané dřeviny. Výsadba solitérních keřů má svá specifika a je třeba je nejen správně vysadit, ale i chránit před větrem a holomrazem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak do zahrady zakomponovat solitérní keře?

V zahradní architektuře je solitéra označení stromu či keře, který je vysazený, případně i přirozeně rostoucí osamoceně. Je to prvek užívaný v kompozici zahradní tvorby. Solitéra přirozeně přitahuje pozornost pozorovatele, proto jsou solitérní keře patrné na první pohled.

Solitéra je zpravidla středobod zahrady, menší zahrady nebo menší části parku. Je důležité proto vybírat pečlivě umístění, druh i kultivar takové dřeviny. Solitérní keře ovlivní zásadně celý vzhled zahrady nebo části parku. V jedné zahradě samozřejmě může být více solitér.

Solitérní keře mohou kopírovat hranici pozemku
Solitérní keře mohou kopírovat hranici pozemku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Solitérní postavení umožňuje keřům, aby se vyvíjely do prostoru i do výšky, neboť je v prostoru nic neomezuje. Mají dostatek potřebného světla, slunce i živin. Pokud plánujeme na zahradu umístit solitérní keře, bude zajímavější vybírat druhy nápadné barevnými listy, větvemi nebo květy. To proto, aby takový keř přitahoval pozornost.

Solitérní keře ozvláštní i místo u zahradního jezírka
Solitérní keře ozvláštní i místo u zahradního jezírka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Které solitérní keře umístit na zahradu?

Muchovník (Amelanchier)

Je to keř s hustými bílými kvítky a zelenými listy, které se na podzim zbarvují do oranžova až červena. Muchovníky jsou velmi odolné proti mrazu. Snášejí teploty až do -43 °C, proto se jim bude dařit i v zahradách ve vyšších nadmořských výškách.

Dřín japonský (Cornus kousa)

Dorůstá do výšky 3 až 10 metrů. Má tmavě zelené listy, které se na podzim zbarvují do purpurových odstínů. V květnu vykvétá spoustou drobných kvítků s bílými nebo růžovými lístky. Po odkvětu upoutají pozornost plody připomínající jahody. Je ale náročnější na údržbu. Potřebuje chráněné slunné stanoviště a nemá rád přesouvání. Proto si místo, kam dřín umístíte, dobře promyslete.

Solitérní keře se rády rozrůstají do prostoru
Solitérní keře se rády rozrůstají do prostoru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Je to trnitý keř, který vykvétá v květnu až červnu bílými nepříliš vonícími květy. Na podzim je obsypaný zářivě červenými plody. Na pěstování je hloh nenáročný. Dařit se mu bude na plném slunci i ve stínu. Skvěle se hodí do stříhaných živých plotů.

Ve skalce vytvoří originální kompozici
Ve skalce vytvoří originální kompozici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Šeříky patří mezi velmi oblíbené solitérní keře. Nejlépe jim vyhovuje živná, hluboká půda, dobře odvodněná. Jsou mrazuvzdorné do cca -37 °C. Jejich květy jsou bílé, růžové nebo fialové, rostliny kvetou v bohatých květenstvích a silně voní.

Celoterčník různobarvý (Holodiscus discolor)

Tento vzpřímený keř s převislými větvemi rozkvétá v první polovině léta. Dřevina vypadá vzdušně a jemně, díky čemuž je vhodná i k sesazení několika kusů dohromady. Vyhovují jí běžné zahradní půdy, stanoviště by mělo být slunné až polostinné.

Okrasné solitérní keře patří mezi nejvděčnější zahradní prvky, nebývají totiž náročné na stanoviště ani na péči. Nejčastějším omylem bývá nesprávný řez, kterým je možné tyto keře úplně zničit. U solitérních keřů je předpoklad, že díky velkému prostoru okolo sebe budou růst bujně do všech stran.

Vyzkoušejte jehličnaté keře jako solitéry
Vyzkoušejte jehličnaté keře jako solitéry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A kam všude se solitérní keře hodí?

Prakticky všude, kde budou vynikat. Můžeme je umístit volně do trávníku na zahradě, do skalky i k okrasnému jezírku. Hodí se na malé i větší plochy, které potřebujeme ozvláštnit nějakým prvkem. Solitérní keře rozbijí jednolitost rovného pozemku, ve skalce upoutají pozornost. Jezírku dají stín a vytvoří zde zajímavé zákoutí.

Solitérní keře lze považovat za vhodný doplněk okrasných zahrad. Pokud navíc příhodně zkombinujeme druhy keřů tak, aby kvetly v různých časových obdobích, bude nám pestrá paleta barev oživovat zahradu téměř po celý rok.

Zdroj informací: zahradkaruvrok.cz, homago.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vypěstovat jedlý živý plot?

Živé ploty jsou velmi praktické, protože pomáhají ohraničit náš pozemek, odrazují zvířata, aby k nám pronikala a jsou i dekorativní.

Okrasné trávy

O okrasných travinách a jejich pěstování v reportáži popovídá Radovan Hájek

Využití kamenů na zahradě

Využití kamenů na zahradě

Renovace starých kamen

Renovace starých kamen a jejich nové využití v bytě

Gunnera - největší trvalka

Představení největší trvalky - Gunnera Manicata. Jak ji pěstovat a starat se o ni.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.