Solitérní keře na každou zahradu

Mezi okrasné solitérní keře patří nejen okrasné jehličnany, ale i listnáče, poněvadž nejsou jednotvárné a během roku mění barvu – některé mohou i kvést. Stálezelené keře pak patří mezi oblíbené a často vyhledávané dřeviny. Výsadba solitérních keřů má svá specifika a je třeba je nejen správně vysadit, ale i chránit před větrem a holomrazem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak do zahrady zakomponovat solitérní keře?

V zahradní architektuře je solitéra označení stromu či keře, který je vysazený, případně i přirozeně rostoucí osamoceně. Je to prvek užívaný v kompozici zahradní tvorby. Solitéra přirozeně přitahuje pozornost pozorovatele, proto jsou solitérní keře patrné na první pohled.

Solitéra je zpravidla středobod zahrady, menší zahrady nebo menší části parku. Je důležité proto vybírat pečlivě umístění, druh i kultivar takové dřeviny. Solitérní keře ovlivní zásadně celý vzhled zahrady nebo části parku. V jedné zahradě samozřejmě může být více solitér.

Solitérní keře mohou kopírovat hranici pozemku
Solitérní keře mohou kopírovat hranici pozemku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Solitérní postavení umožňuje keřům, aby se vyvíjely do prostoru i do výšky, neboť je v prostoru nic neomezuje. Mají dostatek potřebného světla, slunce i živin. Pokud plánujeme na zahradu umístit solitérní keře, bude zajímavější vybírat druhy nápadné barevnými listy, větvemi nebo květy. To proto, aby takový keř přitahoval pozornost.

Solitérní keře ozvláštní i místo u zahradního jezírka
Solitérní keře ozvláštní i místo u zahradního jezírka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Které solitérní keře umístit na zahradu?

Muchovník (Amelanchier)

Je to keř s hustými bílými kvítky a zelenými listy, které se na podzim zbarvují do oranžova až červena. Muchovníky jsou velmi odolné proti mrazu. Snášejí teploty až do -43 °C, proto se jim bude dařit i v zahradách ve vyšších nadmořských výškách.

Dřín japonský (Cornus kousa)

Dorůstá do výšky 3 až 10 metrů. Má tmavě zelené listy, které se na podzim zbarvují do purpurových odstínů. V květnu vykvétá spoustou drobných kvítků s bílými nebo růžovými lístky. Po odkvětu upoutají pozornost plody připomínající jahody. Je ale náročnější na údržbu. Potřebuje chráněné slunné stanoviště a nemá rád přesouvání. Proto si místo, kam dřín umístíte, dobře promyslete.

Solitérní keře se rády rozrůstají do prostoru
Solitérní keře se rády rozrůstají do prostoru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hloh obecný (Crataegus laevigata)

Je to trnitý keř, který vykvétá v květnu až červnu bílými nepříliš vonícími květy. Na podzim je obsypaný zářivě červenými plody. Na pěstování je hloh nenáročný. Dařit se mu bude na plném slunci i ve stínu. Skvěle se hodí do stříhaných živých plotů.

Ve skalce vytvoří originální kompozici
Ve skalce vytvoří originální kompozici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Šeříky patří mezi velmi oblíbené solitérní keře. Nejlépe jim vyhovuje živná, hluboká půda, dobře odvodněná. Jsou mrazuvzdorné do cca -37 °C. Jejich květy jsou bílé, růžové nebo fialové, rostliny kvetou v bohatých květenstvích a silně voní.

Celoterčník různobarvý (Holodiscus discolor)

Tento vzpřímený keř s převislými větvemi rozkvétá v první polovině léta. Dřevina vypadá vzdušně a jemně, díky čemuž je vhodná i k sesazení několika kusů dohromady. Vyhovují jí běžné zahradní půdy, stanoviště by mělo být slunné až polostinné.

Okrasné solitérní keře patří mezi nejvděčnější zahradní prvky, nebývají totiž náročné na stanoviště ani na péči. Nejčastějším omylem bývá nesprávný řez, kterým je možné tyto keře úplně zničit. U solitérních keřů je předpoklad, že díky velkému prostoru okolo sebe budou růst bujně do všech stran.

Vyzkoušejte jehličnaté keře jako solitéry
Vyzkoušejte jehličnaté keře jako solitéry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A kam všude se solitérní keře hodí?

Prakticky všude, kde budou vynikat. Můžeme je umístit volně do trávníku na zahradě, do skalky i k okrasnému jezírku. Hodí se na malé i větší plochy, které potřebujeme ozvláštnit nějakým prvkem. Solitérní keře rozbijí jednolitost rovného pozemku, ve skalce upoutají pozornost. Jezírku dají stín a vytvoří zde zajímavé zákoutí.

Solitérní keře lze považovat za vhodný doplněk okrasných zahrad. Pokud navíc příhodně zkombinujeme druhy keřů tak, aby kvetly v různých časových obdobích, bude nám pestrá paleta barev oživovat zahradu téměř po celý rok.

Zdroj informací: zahradkaruvrok.cz, homago.cz

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vypěstovat jedlý živý plot?

Živé ploty jsou velmi praktické, protože pomáhají ohraničit náš pozemek, odrazují zvířata, aby k nám pronikala a jsou i dekorativní.

Okrasné trávy

O okrasných travinách a jejich pěstování v reportáži popovídá Radovan Hájek

Využití kamenů na zahradě

Využití kamenů na zahradě

Renovace starých kamen

Renovace starých kamen a jejich nové využití v bytě

Gunnera - největší trvalka

Představení největší trvalky - Gunnera Manicata. Jak ji pěstovat a starat se o ni.

ČTĚTE DÁLE

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.