Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Vskutku krásný keř, který se k nám dostal ze Středomoří, se jmenuje janovec metlatý. Roste ve volné přírodě i na zahradách, ale pokud mu nebudete věnovat dostatečnou pozornost, může se z něj stát v podstatě plevel.

Janovec metlatý je krásný keř s půvabnými květy, ale na zahradě potřebuje být pod kontrolou (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Janovec metlatý je krásný keř s půvabnými květy, ale na zahradě potřebuje být pod kontrolou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krásný keř léčil i zametal

Janovec nebo také čilimník je nejen krásný keř, ale dříve se ho využívalo i v lidovém léčitelství jako prostředku na léčbu jaterních chorob a revmatismu. Patří k rostlinám, které sice pocházejí z teplejších oblastí, ale daří se jim i v chladnějších částech Evropy – například ve Skotsku ho potkáte takřka na každém kroku, a proto se mu v angličtině říká „Schotch broom“ neboli „skotské koště“. A není to vůbec název urážlivý, protože z jeho bohatých a rozvětvených metlic se nejen ve Skotsku, ale i u nás vyráběla košťata, tedy metly.

V přírodě jsou často jeho přirozenými stanovišti pastviny
V přírodě jsou často jeho přirozenými stanovišti pastviny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Právě díky hustým metlicím je tento krásný keř na svých přírodních stanovištích nepřehlédnutelný a podobně výrazně působí i v zahradách. U nás se nejčastěji pěstuje čilimník časný a pak právě janovec metlatý. Ten kvete nejčastěji záplavou sytě žlutých květů, které svou stavbou připomínají hrách nebo fazole, s nimiž je janovec ostatně příbuzný. Ale dnes už existuje celá řada kultivarů určených právě pro cílené pěstování, které mají i jiné barvy než původní žlutou.

S jeho výsadbou buďte opatrní

Janovec metlatý je odolný a vyhovují mu suchá stanoviště, nevadí mu přímé slunce, ale spokojí se i s polostínem. Kvete od konce jara až do počátku léta. Protože pochází z oblastí, kde se poměrně běžně setkává se suchem, nevyžaduje velkou zálivku, dokonce nesnáší přemokření. Tento krásný keř má rád propustnou, mírně kyselou zeminu s nízkým obsahem dusíku. Patří mezi jedovaté rostliny, i když otravy z něj nebývají vážné.

Zahradní kultivary janovce mohou kvést i jinak než žlutě
Zahradní kultivary janovce mohou kvést i jinak než žlutě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V zahradách se vysazuje v trvalkových záhonech i na skalkách, ale je vhodné dobře zvážit, zda se na vaši zahradu hodí. Někdy totiž dorůstá výšky až dvou až tří metrů, jeho kořenový systém je dlouhý, silný a rozrůstá se do velké šířky. Kořeny má tak odolné, že i když v silných holomrazech vymrzne, dokáže z oddenků zase zmátořit.

Právě pro jeho odolnost a životaschopnost se tak může stát, že na menším pozemku nebude zrovna jednoduché růst tohoto krásného keře správně korigovat. Jakmile v prvních letních týdnech odkvete, určitě jeho bohatě kvetoucí výhony zastřihněte každoročně až o dvě třetiny. A větší keř raději vykopejte a nahraďte jej novou rostlinkou.

Zdroj informací: www.farmabylinka.cz, www.eagri.cz, www.rostlinky.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Vánoční dekorace

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vánoční dekorace.

Péče o keře

Nejdůležitější věc, týkající se péče o keře je předjaří. Dozvíte se, co předjaří je, jak správně provést řez a na co si dát pozor.

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Jarní keře v dendrologické zahradě

Jarní keře v dendrologické zahradě

Výběr okrasných keřů kvetoucích na jaře

Okrasné keře na zahradu, jejích pěstování a seznámení s méně známými kultivary keřů představí pan Vlastimil Kastner

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?