Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Fazol zahradní patří mezi teplomilné popínavé jednoletky. Rozlišují se dvě formy fazolu zahradního – keříčková a popínavá čili tyčková. Některé zdroje uvádějí, že spolu s rýží nasytí fazol až polovinu lidstva.

Mezi jednoleté popínavky patří i fazol zahradní
Mezi jednoleté popínavky patří i fazol zahradní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fazole, popínavé jednoletky

Fazol zahradní čili obecný (Phaseolus vulgaris) byl vyšlechtěn z původních divokých popínavých rostlin, pocházejících z tropické Ameriky. Rozeznáváme asi 50 druhů a všechny se do světa rozšířily právě z tohoto kontinentu. Je nejen užitkovou, ale i okrasnou rostlinou. 

Je málo plodin, které jsou tak variabilní jako fazole. Najdeme mezi nimi typy keříčkové i pnoucí, fazole na suchá zrna i na zelené lusky. Lusk může být kulatý i plochý, zelený, žlutý i fialový. Rostliny původem z Nového Světa by měly být u nás exotickou plodinou. Za pár století ale v Evropě fazole zdomácněly tak, že jejich cizokrajní původ nevnímáme ani při pěstování ani při konzumaci.

Výsadbu proveďte nejpozději do června
Výsadbu proveďte nejpozději do června (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tyčkový fazol má vždy ploché lusky, které mohou být zelené, ale i různě skvrnité. Tyto popínavé jednoletky potřebují oporu a lusky se sklízejí postupně podle toho, jak dozrávají. Popínavé jednoletky se sejí ve stejnou dobu jako keříčkové, nejlépe do hnízd po čtyřech až šesti semenech na vzdálenost 60 cm ve čtvercovém sponu. Hloubka výsevu by měla být cca 8 cm.

Keříčkový fazol má lusky s kruhovým průřezem a tyto lusky jsou žluté nebo zelené. Pěstuje se bez opory a lusky dozrávají zhruba současně. Krátká doba sklizně může být pro někoho nevýhodná, proto je možné vysévat rostliny v několika termínech po sobě.

Semena keříčkového fazolu se sejí na vzdálenost 5–10 cm v řádcích vzdálených 40 cm. Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena.

Fazole jako popínavé jednoletky je potřeba vyvazovat
Fazole jako popínavé jednoletky je potřeba vyvazovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fazol je teplomilná plodina a patří mezi popínavé jednoletky. Proto je potřeba vysévat semena fazolu vždy znovu. Optimální teplota pěstování je 22 °C. Sazenice porostou i v polostínu, ale místo by mělo mít středně těžké kypré půdy s neutrálním pH a zajištěnou vzdušnost, jinak rostlina trpí plísněmi. Není  nezbytně nutné vyhledávat plně osluněná stanoviště.

Tyto popínavé jednoletky vyžadují pravidelnou zálivku, zvláště v době klíčení a nasazování lusků. Jsou náročné hlavně na draslík, dusík a vápník. Doporučuje se fazol přihnojit ledkem vápenatým. Sklizeň semen v plné zralosti nastává v době, když už lusky zasychají a semena jsou pevná, vybarvená a vyzrálá.

Význam pro výživu

Fazole obsahují vitaminy A, B , C, vápník, fosfor i železo, jsou ceněny i pro vysoký obsah vlákniny a bílkovin, a významným zdrojem kyseliny listové, která je potřebná pro zdravý růst buněk, podporuje krvetvorbu.

Sbírat se dají buď měkké zelené lusky, nebo později pevné dozrálé fazole
Sbírat se dají buď měkké zelené lusky, nebo později pevné dozrálé fazole (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čerstvé mladé lusky se zelenými fazolkami obvykle považujeme za zeleninu, zatímco suchá zrna jsou vnímána spíše jako polní plodina či luštěnina. Zelené lusky s neúplně vyvinutými semeny se nejčastěji zavařují nebo po sběru konzumují po tepelné úpravě. Zralé syrové fazole obsahují jedovaté látky, které se neutralizují tepelnou úpravou. Otrava syrovými fazolemi se projevuje zejména nevolností, zvracením a průjmem.

Příbuzné popínavé jednoletky z rodu fazolů:

 • fazol měsíční (Phaseolus lunatus)
 • fazol ostrolistý (Phaseolus acutifolius)
 • fazol šarlatový (Phaseolus coccineus)

Škůdci a choroby

Choroby:

 • kmenová antracnóza – houba, která běžně způsobuje problémy s fazolemi v silně mokrých podmínkách
 • houba Sclerotina – způsobuje měknutí lusku
 • fazolová rez – je dalším běžným problémem způsobeným plísněmi
 • bakteriální plísně – jsou také běžné ve vlhkém prostředí
 • mozaikové viry jsou způsobeny používáním herbicidů, infekcemi nebo nedostatkem živin
 • padlí – šíří se větrem a deštěm.

Mezi nejčastější škůdce fazolí patří:

 • mšice
 • mandelinka fazolová
 • svilušky
 • zrnokaz fazolový (Acanthoscelides obtectus)

Tito škůdci mohou způsobit nepříjemné ztráty na výnosech, žloutnutí a opadávání listů a změny ve vzhledu plodů. Většinu z nich však lze snadno odstranit ručně nebo pomocí mýdlové vody. 

Fazole chutnají mnohým škůdcům
Fazole chutnají mnohým škůdcům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zrnokaze můžete objevit také v semenech hrachu, čočky, bobu, lupiny a jiných bobovitých rostlin. V jednom zrnu může být až přes 20 vykousaných pravidelných kruhových otvorů. Larvy žírem snižují hmotnost, kvalitu i klíčivost semen. Všechna stádia zrnokaze je možné zlikvidovat chladem. Insekticidní ošetření se provádí ve fázi začátku kvetení přípravkem Sumithion Super.

Zdroj informací: dobrasemena.cz, nkz.cz, zahrada-centrum.cz, uroda.cz, cestakbydleni.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak beze zbytku zpracovat hrášek i s lusky?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sladké lusky, skrývající mladý hrášek jsou velkou pochoutkou. Ukážeme si, jak zpracovat hrášek i s lusky.

Indiánské zelené lusky k léčbě revma

Využijte starou indiánskou rostlinu k léčbě revma nebo artritidy!

Poznávání tropického ovoce

Reportáž o tropickém ovoci, jeho poznávání a popis.

Listárna Václava Větvičky

Botanik Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Zdravé grilování

Vsaďte na zdravé grilování.

Rozdělení luskovin

Ing. Ludmila Dušková popovídá o rozdělení luskovin a představí rostlinu lachenalii.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!