Zelené sójové boby edamame

Sójové boby či fazolky edamame jsou bohatým zdrojem bílkovin. Nejvíce se podobají hrášku. Také patří mezi zeleninu, ne mezi luštěniny jako tradiční sójové boby. U nás je seženete spíše už vyloupané ve vakuových sáčcích, takže je můžete rovnou použít. Ale můžete si je také vypěstovat na zahradě.

Sójové boby patří mezi jednu z nejoblíbenějších potravin rostlinného původu
Sójové boby patří mezi jednu z nejoblíbenějších potravin rostlinného původu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sójové boby edamame

Jako edamame se označují mladé zelené fazolky ještě nedozrálých sójových bobů, které jsou populární především v Japonsku. Je to označení pro mladý, nezralý plod sóji, která neměla čas ztvrdnout. Japonský název v sobě ukrývá označení mladých zelených lusků s ještě nedozrálými sójovými boby. Čínský protějšek se nazývá mao – „chlupatý bob“. Někdy jsou také sójové boby edamame označované jako sladké sójové boby.

Jde o plodinu, která je v asijských zemích známá tisíce let. Edamame se neřadí mezi luštěniny, ale mezi zeleninu. Díky vysoké výživové hodnotě jsou řazeny mezi superpotraviny.

Fazolky mají světle zelenou barvu (tím se liší od zralých sójových bobů, které jsou hnědé) a příjemně sladkou chuť. Na rozdíl od fazolí se ale příliš vláknité lusky nekonzumují a na rozdíl od hrášku, který se jí syrový, edamame potřebují alespoň krátkou tepelnou úpravu.

Sójové boby edamame se dají snadno vypěstovat i na našich zahradách. Rostlina, která dosahuje výšky asi 50 cm, potřebuje slunné stanoviště a úrodnou půdu s neutrálním nebo mírně kyselým pH. Půda se před setím musí přerýt, aby se odstranily plevele a udržovala se vlhkost. Sójové boby patří k teplomilným rostlinám. Pro jejich dobrý růst jsou potřeba teplé dny a bezmrazé noci.

Výsev je ideální provádět v druhé polovině dubna až začátkem května. Hustota výsevu je 35–40 fazolí na m² v hloubce 3–5 cm. Velmi dobře se budou sójové boby edamame vyvíjet v oblastech, kde dříve rostly obiloviny a kukuřice, lze je také vysévat po bramborách a řepě. Naopak na plochách, kde rostlo zelí nebo jiné druhy luštěnin, nevysévejte sójové boby edamame vůbec. Stejně tak nepoužívejte záhony, kde byla vysetá slunečnice. Mohlo by dojít k nákaze a šíření choroby bakteriózy. Za příznivých podmínek se sazenice objeví už za týden. Pokud se luštěnina vysévá dříve, raší pozdě, je náchylná k různým chorobám a nať se nadměrně natahuje.

Edamame jsou nezralé sójové boby
Edamame jsou nezralé sójové boby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je potřeba zajistit dobré oslunění pozemku a pravidelnou zálivku během období květu. Teplota nesmí být nižší než 14 °C, optimální teplota je 21–22 °C. Ve fázi 5–6 listů se začíná hnojit nitrofosfátem a sloučeninami molybdenu, síry a kobaltu. Během období aktivního růstu se přidává močovina. Před setím se do půdy, kde porostou sójové boby, přidává ledek nebo síran amonný.

Sójové boby edamame se konzumují celé jako zelenina
Sójové boby edamame se konzumují celé jako zelenina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výška rostliny je v průměru 0,6–1 m. Má trojčetné listy, které po dozrání úrody opadávají. Sója kvete malými drobnými květy. Nejvíce ze všeho jsou tyto sójové boby náročné na teplo v období, kdy aktivně kvetou a tvoří plody.

Edamame jsou skvělým zdrojem bílkovin
Edamame jsou skvělým zdrojem bílkovin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostlinky je vhodnější vyvazovat nebo podpírat konstrukcí. Květy budou mít lepší přístup ke slunci a spodní strana rostlin se bude lépe zavlažovat. Kvůli udržení vlhkosti v půdě je možné mulčovat slámou nebo půdu podpořit rašelinou.

Pozdní fazolky v chlupatých luscích dozrávají zhruba za 100 až 245 dní, rané odrůdy se mohou sklízet už za 85 dní po setí. Sklizeň se provádí ručně, aby se zabránilo poškození fazolí. Délka plodů nepřesahuje 6 cm, lusky obsahují maximálně 4 fazole, častěji 2–3. Sójové boby se sklízejí od konce července do konce září. Signálem, že je čas sklizně, je opad listů. 

Dozrálé sójové lusky a boby mají barvu hnědou či béžovou
Dozrálé sójové lusky a boby mají barvu hnědou či béžovou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako nejčastější škůdci se na rostlinách sójových bobů edamame objevují mšice a svilušky. Pokud není zamoření škůdci fatální, nemusíte používat chemické přípravky, ale můžete vyzkoušet ekologické domácí nálevy z pelyňku hořkého nebo feferonek. Jinak se provádí postřik přípravky na bázi mědi – například síranem měďnatým.

Edamame podávaný v lusku je oblíbeným předkrmem ve většině japonských restaurací. Je to dobrá volba pro vegetariány, vegany nebo každého, kdo chce jíst zdravě. Sójové boby edamame jsou nabité nízkotučným sójovým proteinem, vitaminy C, K a vitaminy ze skupiny B (B6, kyselina listová) a minerály, jako je vápník, hořčík nebo draslík. Edamame málokdy tvoří v jídlech základní surovinu, ale jako přídavek do mnoha pokrmů vylepší chuť.

Zdroj informací: farm-cs.desigusxpro.com, vegmania.cz, dobrasemena.cz, desaterotvariosobnosti.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Japonské speciality

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na japonské jídlo je dnes možné si zajít do restaurace. My Vám však přinášíme návod pro přípravu malé ochutnávky přímo u Vás doma.

Japonský recept ze Slovenska

Dnes si v rámci naší soutěže připravíme recept z Rakovníka. Uvaří nám ho paní Jana Fajgelová.

Ptactvo jako predátoři škůdců

Jak přilákat na zahradu ptactvo?

Recept na nakládaná vejce

Po Velikonocích má téměř každý doma spoustu vařených vajíček. Místo tradiční pomazánky zkuste nakládaná vejce.

Z loňských hub houbová slanina: Recept na netradiční delikatesu

Houbová slanina je šikovný nápad, jak zužitkovat houby z loňského roku. Taková slanina se hodí jako základ k dalším, i třeba houbovým pokrmům.

Výroba čokolády

Výroba čokolády

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?