Praktické a krásné zahradní mulče

Na zahradě se bez praktických pomocníků jen tak neobejdeme a mulčovací materiály jsou právě jedny z nich. Nejen že ochrání půdu před holomrazy a sníží riziko zaplevelení, ale zároveň i snižují množství odpařované vody a půdu obohacují o organickou hmotu. Ovšem i mezi mulči se setkáte s obrovskou variabilitou, protože se jednotlivé materiály mohou lišit nejen v ceně a životnosti, ale i v jiných vlastnostech a estetické působnosti.

Praktické a krásné zahradní mulče
Praktické a krásné zahradní mulče (Zdroj: shutterstock.com)

Dalo by se říci, že do každé zahrady patří často jiný typ mulče. Na plné čáře v oblíbenosti vede mulčovací kůra, která je lehká, dobře se s ní manipuluje a je cenově dostupná. Ale mnohdy u ní přehlížíme fakt, že je nutné ji během tří let doplnit, protože se rychle rozkládá a že výrazně okyseluje půdu, což některým rostlinám příliš nevyhovuje. Pojďme si ukázat výhody i stinné stránky některých běžně používaných mulčovacích materiálů, možná si mezi nimi vyberete i vy svého kandidáta.

Proč zvolit mulč

Některé mulčovací hmoty volíme především díky jejich estetickým vlastnostem, ale je dobré brát v úvahu i jejich vliv na výsadby a půdu.

Mulčem všeobecně rozumíme materiál, kterým zakrýváme povrch výsadeb za účelem omezit vzcházení plevele. Zde je ovšem nutné podotknout, že žádný mulč není v tomto směru stoprocentně úspěšný, protože plevel dokáže vyklíčit i v mnohem nepříznivějších podmínkách, nehledě na to, že se organické materiály během let rozloží a jemný humus pro plevele představuje ideální stanoviště. Přesto mulče zaplevelení do jisté míry regulují.

Mezi další nesporné výhody patří zamezení nadměrného vypařování vody z půdy, což je velice důležité v posledních zvláště suchých sezonách, kdy bylo nutné šetřit se zálivkovou vodou. V tomto směru jsou užitečné hlavně minerální mulče jako je štěrk nebo kačírek, které navíc ochlazují půdní povrch, což opět více snižuje odpařování.

k-ra-z-jehli-nat-ch-d-evin-b-v-nej-ast-j-m-mul-ovac-ch-materi-lem-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Na rozdíl od minerálních materiálů ty organické v podobě štěpky, borky nebo třeba slámy mají výhřevné vlastnosti. Výhřevnost oceníme hlavně v předjaří a na jaře, kdy tyto mulče vyrovnávají teplotní rozdíly a ohřívají půdu díky dopadajícím slunečním paprskům. Vegetace v takto zamulčovaných záhonech začne mnohem dříve rašit.

Mnohdy se zapomíná na to, že tyto materiály mají také velký vliv na půdní život. Zvláště v zimě v období holomrazů totiž zabraňují hloubkovému promrzání půdy, které má neblahý vliv na procesy probíhající v půdě. Pokud půda promrzne do větší hloubky, půdní život se v ní téměř úplně zastaví a bude trvat delší dobu, než se opět půdní mikroorganismy a rozkladné procesy nastartují.

Proto, aby mulč plnil svou funkci, musí být na záhonech uložen v potřebné vrstvě. V případě organických materiálů se vrstva pohybuje od osmi do deseti centimetrů, minerální mulče jsou mnohem stabilnější a nepodléhají rozkladu, takže postačí vrstva asi pěti až sedmi centimetrů, ale záleží na použité frakci a hlavně na typu výsadby.

ve-skalk-ch-a-su-ovi-t-ch-se-nej-ast-ji-pou-vaj-miner-ln-mul-e-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Podle čeho vybírat

Na trhu na nás neustále útočí různé typy barvené štěpky nebo mulčovací kůry. Ačkoliv tyto materiály mohou vypadat sebevíc lákavě, používejte je spíše pro vytvoření maloplošné dekorace. Nejen že jsou neúměrně drahé v porovnání s běžnými materiály, ale ve velkých plochách na sebe strhávají veškerou pozornost, takže vysazené rostliny ztrácejí svůj význam.

Minerální mulče se skvěle uplatňují hlavně pro úpravu prérijních trvalkových záhonů nebo okolí vodních ploch, ale své uplatnění najdou také ve skalkách, na střešních zahradách nebo v zahradách asijského stylu. Skvělou práci také odvádí v bylinkovišti, kde se spolu s velkými kameny podílejí na vytváření sluneční pasti, díky které se v našich podmínkách daří v blízkosti kamenů i teplomilným druhům, které by u nás jinak neměly šanci přezimovat.

v-pr-rijn-ch-trvalkov-ch-v-sadb-ch-se-pou-v-pouze-miner-ln-mul-.JPG

Zdroj: archiv redakce

V okrasných zahradách se nejčastěji využívají různé druhy mulčovací kůry. Asi nejoblíbenější je kůra smrková, dekorativně působí třeba modřínová kůra, a pokud vám ve výsadbě nevadí trošku větší kusy borky, tak vyzkoušejte tu borovou.

Trošku odlišné využití mají mulče v přírodních nebo ekologických zahradách, kde se snažíme využít co nejvíce přírodních materiálů. Zeleninové záhony snadno zamulčujete třeba čerstvou slámou nebo jemně posečenou trávou. Seno k tomuto čelu určitě nepoužívejte, obsahuje totiž velkou zásobu semen z kvetoucích bylin, které jsou v lučním trávníku bohatě zastoupeny a v podstatě tvoří nedílnou součást každého sena. Ani sláma nezaručuje úplnou čistotu, obsahuje často zbytky klasů i se zrny, které pak na záhonech klíčí.

K mulčování v těchto zahradách můžete také využít štěpku z větví nebo domácí listovku, která ale stejně jako mulčovací kůra trochu okyseluje půdu, což nemusí být vždy na škodu třeba v případě výsadby kyselomilných brusnic, borůvek chocholičnatých nebo také azalek a pěnišníků.

Tip: pokud rádi pro mulčování výsadeb používáte mulčovací kůru, počítejte se silným okyselením půdy. Abyste tento dopad trochu zmírnili, protože zrovna dvakrát nepřispívá půdnímu životu, půdu pohnojte kompostem nebo granulovaným hnojivem.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.10.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy
Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy

Péče o zahradu

Běžné plevele jsou postrachem každého zahrádkáře, takže jim musíme vyhlásit nesmiřitelný boj a pečovat o to, aby se na pozemku nepřemnožily.

Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá
Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá

Péče o zahradu

Mahónie patří mezi okrasné léčivky. Tato rostlina je využívána v léčitelství jako antibakteriální prostředek. Ze zralých plodů je možné připravit marmeládu.

Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině
Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině

Péče o zahradu

Pesticidy jsou látky, které se používají k ochraně rostlin. Víte však, co se vám může stát, když budete konzumovat ovoce a zeleninu s rezidui pesticidů?

Co víme a nevíme o cibuli?
Co víme a nevíme o cibuli?

Péče o zahradu

Některé druhy cibule se v kuchyni používají hojně, o některých téměř nic nevíme. Jak to máte s cibulí vy? A pěstujete ji – výsevem nebo je lepší sazečka?

Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu
Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu

Péče o zahradu

Rostliny ozdobné listem jsou velmi vítané v každé zahradě. Nemusejí kvést, protože jejich barevné variace listů budou dostatečně úchvatné a okouzlující.

Únorové zahradničení se děje i za oknem
Únorové zahradničení se děje i za oknem

Péče o zahradu

Zahrada v únoru ještě odpočívá, ale už teď je nutné začít vše připravovat. Nezapomeňte si také udělat radost, více se dozvíte v našem článku.

Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety
Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety

Péče o zahradu

Ve chvíli, kdy naložíme odrůdu, která je určena spíše k dlouhodobému skladování, nepochutnáme si. Víte, jaké zelí na zahradě pěstovat?

Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám
Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám

Péče o zahradu

Při pěstování okrasných dřevin je naším cílem osadit zahradu či okolí domu zajímavými rostlinami. Skalníky tento cíl splní mnohonásobně. Pojďte se seznámit.

Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?
Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?

Péče o zahradu

Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než nová zahrada. Víte, co taková zahrada potřebuje, aby i po uplynutí 20 let vypadala skvěle? Poradíme vám.

Muehlenbeckia čili jinan není ale jinan dvoulaločnatý
Muehlenbeckia čili jinan není ale jinan dvoulaločnatý

Péče o zahradu

Poléhavé rostliny jsou velmi praktické na skalkách, a pokud se umí pnout po opoře, budou ještě přitažlivější. Například z muehlenbeckie lze udělat i pokojovku.

O zahrádky musíme pečovat i během zimních měsíců
O zahrádky musíme pečovat i během zimních měsíců

Péče o zahradu

Úprava zahrady pře zimou i během ní je stejně důležitá jako ostatní činnosti, které běžně provádíme. Ušetříme si spoustu práce s příchodem jarních dní.

Brslen – keř okrasný listem i plody
Brslen – keř okrasný listem i plody

Péče o zahradu

Některé neopadavé keře jsou nápadné svými krásně zbarvenými listy. To je případ právě jedovatých brslenů, které vás ohromí krásou žíhaných i rudých listů.