Jak na čištění zahradního jezírka? Přinášíme návod podle profesionálů

Už vás nebaví bojovat s růstem řas a kalnou vodou ve vlastním zahradním jezírku? Pojďte se dozvědět, jak na čištění jezírka (i s rybami) tak, aby vám dělalo jenom radost.

Jak na čištění zahradního jezírka? Přinášíme návod podle profesionálů, zdroj: Shutterstock
Jak na čištění zahradního jezírka? Přinášíme návod podle profesionálů (Zdroj: Shutterstock)

Co budete k čištění jezírka potřebovat?

 • čisticí čerpadlo
 • dostatečně velkou nádobu (káď / dětský bazén) pro dočasné uložení ryb a dalších živočichů z jezírka, které při čištění najdete + síť pro zabránění rybám, aby nemohly vyskočit ven
 • velké kbelíky na sběr listí a nečistot
 • přípravek k odstranění chlóru a chloraminů z vody z vodovodu předtím, než vrátíte ryby zpět do jezírka
 • prospěšné bakterie
 • elektrická myčka nebo vysokotlaký čistič
 • nůžky na stříhání rostlin
 • síťka na sběr ryb
 • rukavice
 • lopatka na odstraňování organických nečistot
 • plastové sáčky pro opětovné vysazení ryb
 • jezírkový vysavač
 • případně další doplňky, jako odkalovač či přípravky na ošetření ryb

Vše pro zahradní jezírka, včetně těchto vyjmenovaných potřeb, koupíte na každém kvalitním e-shopu s potřebami a krmivy pro zvířata.

Jak vyčistit jezírko: Postup krok za krokem

Příprava před čištěním

Tyto 4 kroky proveďte před samotným čištěním jezírka:

Přichystejte káď/dětský bazén pro ryby – začněte tím, že na stinné místo přichystáte nádobu pro dočasné uložení ryb, které máte aktuálně v jezírku; na stinné místo proto, že přece nechcete, aby se ryby na sluníčku přehřály.

Vypusťte vodu z jezírka – vypněte stávající čerpadlo v jezírku a poté z něj pomocí čisticího čerpadla pomalu a opatrně odčerpejte vodu. Nezapomeňte sledovat hladinu vody, protože nechcete poškodit žádné ryby ani volně žijící živočichy.

Odstraňte všechny ryby – jakmile hladina vody klesne, použijte síťku na čištění jezírka a opatrně jí vylovte a přeneste ryby do připravené nádoby. Po přendání ryb z jezírka do bazénu jej nezapomeňte zakrýt síťkou, abyste zabránili vyskočení ryb ven.

Odneste veškeré příslušenství jezírka – vyjměte všechno příslušenství z jezírka, aby se během čištění nepoškodilo.

Jak na čištění zahradního jezírka? Přinášíme návod podle profesionálů
Jak na čištění zahradního jezírka? Přinášíme návod podle profesionálů (Zdroj: Shutterstock)

Fáze samotného čištění

Odstraňte bahno a veškeré další nečistoty – rukama (v rukavicích) nebo s pomocí lopatky odstraňte větve, listí a rozkládající se organický materiál, který se nahromadil na dně jezírka. Nyní také nastává prostor na použití vysavače do jezírka.

Umyjte kameny – nejlépe s pomocí elektrické myčky nebo vysokotlakého čističe vyčistěte obložení jezírka, kameny a všechny ostatní povrchy, abyste odstranili řasy a nečistoty.

Tip: Začněte na jednom konci jezírka a metodicky postupujte na druhou stranu, přičemž dbejte na to, abyste vodu nastříkali do každé štěrbiny a škvíry. Tak opravdu odstraníte veškeré bahno a nečistoty.

Vyčistěte filtry a skimmer – vyjměte a vyčistěte jezírkový filtr a skimmer, abyste zajistili jejich správnou funkci a udrželi kvalitu vody. Filtrační rohože, biokoule a filtrační nádoby opláchněte zahradní hadicí.

Vypláchněte jezírko – po elektrickém mytí použijte k opláchnutí jezírka čistou vodu z vodovodu. Tím odstraníte veškeré zbývající nečistoty a připravíte jezírko na opětovné napuštění.

Jak na čištění zahradního jezírka? Přinášíme návod podle profesionálů
Jak na čištění zahradního jezírka? Přinášíme návod podle profesionálů (Zdroj: Shutterstock)

Kontrola před znovunapuštěním

Přečerpejte zbytky vody a vysajte zbytky bahna – pomocí čisticího čerpadla odčerpejte veškerou zbývající vodu, včetně vody z oplachování. Pomocí vysavače odstraňte zbytky kalu a bahna, které se usadily na dně jezírka.

Zkontrolujte stav veškerého vybavení vašeho jezírka – zkontrolujte základní součásti jezírka – včetně čerpadel, filtrů, odpěňovačů a UV sterilizátorů i osvětlení. Ujistěte se, že jsou všechny součásti čisté a účinně fungují. Zjistili jste, že něco není ve 100% stavu? Raději je hned vyměňte. Tak zabráníte případnému poškození nebo vzniku dalších problémů.

Začněte napouštět jezírko

Začněte plnit jezírko vodou z vodovodu. Sledujte teplotu vody a ujistěte se, že je v bezpečném rozmezí pro vaše ryby a rostliny. Následujte těchto 6 finálních kroků:

Přidejte přípravky na ošetření vody – tj. dechlorinátor, prospěšné bakterie a další potřebné přípravky na úpravu vody. Je to klíčová součást čištění vody v jezírku!

Vraťte rostliny zpět – pečlivě zastřihněte a přesaďte rostliny v jezírku, včetně plovoucích rostlin. Tak vytvoříte zdravé a vizuálně atraktivní prostředí.

Zkontrolujte zdraví ryb – předtím, než ryby přeložíte zpět do jezírka, zkontrolujete jejich zdraví. Není neobvyklé, že se v jezírkách vyskytnou paraziti, proto sledujte příznaky jejich přítomnosti (bílé skvrny na ploutvích nebo šupinách, červi nebo nadměrně nepravidelné pohyby).

Opětovné vložení ryb do jezírka – jakmile se teplota vody ustálí a je bezpečná, opatrně rybky opět zaveďte do jezírka. Proces začněte tím, že jednu nebo dvě ryby umístíte do plastového sáčku a necháte je 10-15 minut plavat v nové vodě v jezírku. Postupně přidávejte do sáčku malé množství nové vody v jezírku, dokud nebude téměř plný. Nakonec vypusťte ryby zpět do jezírka.

Naplňte jezírko do plna – pokračujte v plnění jezírka, dokud nedosáhne požadované hladiny vody.

Zapojte čerpadlo – nakonec zapojte jezírkové čerpadlo a sledujte, jak vaše zahradní jezírko ožívá a září čistotou

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zarybnit jezírko

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kamil Tyrychtr doporučuje druhy ryb do zahradního jezírka a vysvětluje, jak se o ně máme starat.

Chov koi kaprů

Chov koi kaprů

Ryby vhodné do zahradních jezírek

Ryby vhodné do zahradních jezírek

Jak chovat Koi kapry

Co je potřeba k chovu koi kaprů prozradí Michaela Riedlová

Jak připravit jezírko na zimu

Marek Pišl popovídá o tom jak připravit zahradní jezírko na zimu

Chov ryb a koi kaprů v zimním období

Ladislav Němec ukazuje jak ve svém jezírku chová v zimním období ryby a jak zazimovává koi kapry