Pěstováním potočnice lékařské získáme zdravou a výživnou bylinu

Potočnice patří mezi vlhkomilné rostliny. Bohužel ale u nás také patří ve volné přírodě k ohroženým druhům. Protože to je bylina, která má pro náš organismus velký význam, měli bychom se naučit si ji pěstovat na zahradách a zvýšit tak její šance na přežití. Pokud poskytneme potočnici domov na záhonech, odmění se nám celou náručí vitaminů.

Mezi vlhkomilné rostliny počítáme i potočnici, která je variabilní v použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi vlhkomilné rostliny počítáme i potočnici, která je variabilní v použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Potočnice patří mezi vlhkomilné rostliny

Potočnice lékařská (Nasturtium officinale), starší název řeřicha potoční, je velmi stará léčivá bylina patřící do čeledi brukvovitých. Je to vytrvalá, silně vlhkomilná rostlina, která dorůstá až do výšky 80 cm. V dnešní době je rozšířená téměř po celém světě.

Ve volné přírodě roste u pramenů, v příkopech nebo v potocích, proto se řadí mezi vlhkomilné rostliny. Potrpí si na chladnou čirou tekoucí a vápennou vodu. V České republice byla v minulosti potočnice pro komerční účely pěstována pouze okrajově. Podle českých zákonů patří potočnice lékařská mezi silně ohrožené druhy. 

Potočnice se dá pěstovat jako chutná bylina
Potočnice se dá pěstovat jako chutná bylina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tyto vlhkomilné rostliny lze množit generativně i vegetativně. Výsev se provádí nejčastěji v červenci až srpnu a mladé rostlinky se přepichují koncem srpna. Pěstuje se v rašelinovém substrátu nebo propařené kompostové zemině, dobře roste i v substrátu s pískem v poměru 1:1, vyhovuje jí přírodní hnojení třeba kopřivovou jíchou.

Při výsadbě musíme půdu kolem každé rostlinky dobře stlačit nebo kořínky zatížit menšími kameny, aby voda neodnesla rostlinky. Kvete od dubna do září. Potočnice, jak její název napovídá, stejně jako další vlhkomilné rostliny potřebuje ke svému růstu dostatek vody. U potočnice je to ještě komplikovanější, protože musí mít dostatek čisté, okysličené, zvolna proudící a pokud možno během roku stejnoměrně teplé vody. Optimální stálá teplota vody je 11 °C a teplota vzduchu 18 – 20 °C. Nejvýhodnější jsou vody bohaté jódem a železem. Optimální pH je 6,5 – 7. Rostliny jsou otužilé a snesou i silnější mrazy.

Potočnici lze pěstovat také na volných plochách, vyžaduje však pravidelnou a vydatnou zálivku a nepřetržitě vlhký substrát.

Při vhodných podmínkách poroste i v květináči
Při vhodných podmínkách poroste i v květináči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Použití vlhkomilných rostlin

Sklizeň se provádí za 1–2 měsíce od výsevu či výsadby v době, kdy jsou tyto vlhkomilné rostliny bohatě olistěné, a dále se opakuje každý měsíc do března až dubna. Sklízejí se mladé výhonky.

Dříve byla potočnice využívána jako náhražka hořčice, její semena se dají drtit a chutnají podobně jako hořčičné semínko. Zelené listy mají pálivou chuť podobnou ředkvičkám nebo slabšímu wasabi a používají se do salátů. Její nať má lehce pikantní chuť a využívá se jako koření. Léčivé účinky potočnice jsou známy už do středověku.

Listy mají nahořklou, kořenitou a štiplavou chuť
Listy mají nahořklou, kořenitou a štiplavou chuť (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle MUDr. Zbyňka Mlčocha potočnice v čerstvém stavu obsahuje vitaminy A, C, D a E. Posiluje imunitní systém, léčí horečnatá a zánětlivá onemocnění a chudokrevnost. Podporuje vykašlávání hlenů, čistí krev, působí močopudně, stimuluje vylučování žluči, pročišťuje játra, zlepšuje zažívání, upravuje hladinu krevního cukru u diabetiků. Potočnice představuje alternativní náhradu zeleniny zejména v zimním období. 

Choroby a škůdci 

Potočnice, jako mnoho jiných vlhkomilných rostlin, téměř netrpí chorobami a škůdci. Z chorob se může okrajově objevit plíseň bělostná (Albugo candida), ze škůdců bělásek zelný (Pieris brassiceae), můra zelná (Mamestra brassicae), molice skleníková (Triaulerodes vaporariorum), mšice (Aphidoidea), třásněnky (Thysanoptera) a slimáci (Deroceras).

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, zahradaweb.cz, bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Potočnice lékařská - pěstování a využití

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Láďa Hruška navštívil Bořka Nováka, který mu představil léčivou rostlinu potočnici a uvařil z ní polévku.

Vyrábíme kokedamy

Víte, co je to kokedama?

Pěstování rostlin z rodu calathea a marantha

Pěstování rostlin z rodu calathea a marantha

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

Rekonstrukce staré zahrady

Na svoji nádhernou zahradu nás pozval pan Michal Ungr. Povypráví, jak vypadala zahrada původně, jaké materiály a rostliny na její vybudování použil a co plánuje do budoucna.

Pěstování skalniček ve skleníku

Kateřina Dušková a její host si povídají o pěstování skalniček ve skleníku.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?