Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Borka stromu je povrchová vrstva na kmeni, kterému se nesprávně říká kůra. Jedná se o druhotnou ztloustlou vrstvu stromu, jež může mít rozličnou tloušťku. Borku tvoří odumřelé buňky. Podle druhu stromu můžeme vidět borku jak rozpraskanou, tak i krásně hladkou. Někteří zahrádkáři se těchto odumřelých buněk zbavují. Vždy je však dobré provést tuto akci správně, aby strom netrpěl.

Odstranění borky a ošetření stromu je důležité
Odstranění borky a ošetření stromu je důležité (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se borka stromu odstraňuje

Borku odstraníme tak, že postižená místa kmene stromu velice opatrně oškrábeme. V žádném případě nesmíme stromu ublížit. Vždy je dobré, aby se opadávající stará borka stromu zachytila na materiál položený kolem stromu, například papír, který se dá následně velmi dobře odstranit. V tomto případě je nanejvýš vhodné papír společně s oškrábanou borkou spálit – nachází se zde celá řada škůdců. Mohou to být housenky motýlů, svilušky či mšice.

Pod borkou žijí škůdci
Pod borkou žijí škůdci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstraňování borky ze stromu bychom měli provádět výškově až k oblasti, kde začínají růst větve. Dokonalé oškrábání a očištění doplní péče o strom v podobě drátěného kartáče – tím pouze zlehka očistíme oškrábaná místa, aby kůra stromu zůstala hladká a očištěná. Tyto akce je dobré provádět později na podzim – v tuto dobu jsou totiž nezvaní škůdci již zalezlí pod kůrou, pomalu se zazimovávají, a tímto je účinně odstraňujeme.

Co dělat s klejotokem

Na kmenech stromů kromě borky můžeme často najít také klejotok – jedná se o hmotu podobnou pryskyřici, kterou je velice vhodně odstranit. Odstranění se doporučuje provádět v době, kdy již míza stromu přestává proudit – jedná se opět o přelom září a října. Klejotok je dobré dokonale odškrábat pomocí nože. Ošetřené místo opět ošetříme drátěným kartáčem a samotnou ránu vydezinfikujeme – k tomu nám pomůže buď hypermangan, nebo slabý octový roztok. Vydezinfikovanou ránu necháme zaschnout a následně ji zatřeme stromovým balzámem. Takto vlastně zapouzdříme kompletně celou ránu.

Klejotok musí pryč
Klejotok musí pryč (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proti klejotoku se můžeme bránit. Většinou si ho pěstitelé způsobují sami nesprávným řezem stromu a nevhodným odstraňováním větví, na stromě pak zůstávají různé neošetřené rány. Klejotok může být způsoben i nadmírou vlhkosti v půdě, těžkou půdou i nesprávnou výživou. Nedostatek vápníku a hořčíku stromům neprospívá. Tvorbě klejotoku tedy můžeme částečně předcházet přihnojováním vápennými a hořečnatými hnojivy.

Klejotok bývá způsoben nevhodným odstraňováním větví
Klejotok bývá způsoben nevhodným odstraňováním větví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pozor na píďalky

Při kontrole ovocných stromů můžeme objevit např. okousané listy, což je pozůstatek po žíru píďalky podzimní. Žír působí v jarních měsících a na podzim začíná klást vajíčka do korun stromů. Kladení vajec můžeme jednoduchým způsobem zbránit. Na kmen stromu, zhruba do výšky 10 cm až 15 cm nad zemí, umístíme lepový pás. Pás musíme důkladně utáhnout, aby píďalka neměla možnost pod pásem podlézt. Samička je totiž pouze lezoucí. I když je hmyzí sameček létající, samičky se přes lepivý pás do korun stromů neostanou.

Proti škůdcům nás ochrání lepový pás na kmeni stromu
Proti škůdcům nás ochrání lepový pás na kmeni stromu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jestliže na podzim nestihneme lepivý pás umístit, musíme proti píďalkám zasáhnout na jaře. V době nalévání pupenů, kdy se dělají jarní postřiky, likvidujeme právě i píďalky. Pomáhají nám proti nim přípravky proti žravým a savým škůdcům.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně pečovat o třešně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak předejít červivosti třešní a je vhodný řez vysokých stromů? Řezat větve by mohlo stromu často spíše uškodit.

Podzimní hygiena stromů

Podzimní hygiena stromů

Lapače proti škůdcům

Lapače proti škůdcům

Poradna Jany Kopřivy

Poradna Jany Kopřivy

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?