Hořec drsný je vytrvalá bylina něžné krásy a hořké chuti

Hořec drsný patří mezi vytrvalé byliny, které jsou nejen krásné na pohled, ale mají také léčivé účinky. Hořec se někdy používá také ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu různých přípravků, jako léčivka může mimo jiné působit jako tonikum a podporovat celkovou vitalitu. Hořec je možné pěstovat jako okrasnou rostlinu v zahradě nebo ve vhodném květináči.

Mezi vytrvalé byliny zařadíme i nádherný hořec drsný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi vytrvalé byliny zařadíme i nádherný hořec drsný (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Modrý diamant mezi vytrvalými bylinami

Hořec drsný (Gentiana scabra) je rostlina patřící do čeledi hořcovitých, tedy mezi vytrvalé byliny. Přírodní druh hořce drsného pochází ze severní Asie a Japonska. Hořců v současnosti známe více než 700 druhů. V České republice je známo celkem 8 druhů, z toho 7 původních. Hořce mají význam zejména jako skalničky a okrasné rostliny.

Rostlina je známá velkými tmavě modrými květy zvonkovitého tvaru. Vnitřek květů má bílé hrdlo s drobnými bílými puntíky. Květy začínají kvést v srpnu. Rostlinka je kobercovitá, dorůstá do výšky 20 cm. Má pevné lesklé tmavě zelené listy. Většina druhů hořce roste ve vyšších horských polohách v nadmořských výškách nad 1000 metrů.

Pokud milujete modrou, hořec drsný by vám na zahradě neměl chybět
Pokud milujete modrou, hořec drsný by vám na zahradě neměl chybět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tyto vytrvalé byliny jsou nenáročné na pěstování. Mají v oblibě spíše slunná, ale i polostinná stanoviště. Vhodná je mírně vlhká až vlhká, ale nezamokřená půda, těžší a kyselejší. Ideální je dobře propustná zemina. Během horkého léta potřebuje pravidelné zalévání. Hořec drsný dobře snáší mráz, naše klimatické podmínky mu nijak zvlášť nevadí. Nejsnadněji se množí dělením trsů. Druhy kvetoucí v létě a na podzim doporučujeme dělit na jaře. Velmi často se vysazuje na skalku. Mimo to ale hořec naleznete i ve volné přírodě, kde se mu nejvíce daří mezi kameny. 

Krásné shluky této vytrvalé byliny rozzáří skalku i celou zahradu
Krásné shluky této vytrvalé byliny rozzáří skalku i celou zahradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hořec a další jemu příbuzné vytrvalé byliny jsou známy pro své léčivé vlastnosti a jsou využívány jako léčivky nejen v lidovém léčitelství, ale i třeba ve farmaceutickém průmyslu. Hořcové rostliny obsahují hořké látky, jako jsou iridoidy, xantonové glykosidy a flavonoidy. Proto se tyto vytrvalé byliny často využívají jako hořké byliny pro podporu trávení a stimulaci chuťových receptorů, což zlepšuje chuť k jídlu. Může také působit jako tonikum a podporovat celkovou vitalitu.

Přestože je hořec považován za účinnou léčivku, je důležité dodržovat opatrnost při jeho užívání. Hořčiny obsažené v rostlině mohou mít vedlejší účinky, a proto by se měl hořec užívat pouze podle doporučení odborníka. Totéž ostatní platí i při užívání jakýchkoli bylinných přípravků, kdy je vhodné vše konzultovat s lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem na bylinnou medicínu.

Hořec je nenáročná rostlina, se kterou si poradí i začátečníci
Hořec je nenáročná rostlina, se kterou si poradí i začátečníci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vypěstovat hořec zvládne snad i naprostý začátečník. Tyto vytrvalé byliny jsou poměrně nenáročné,  vysazují se do truhlíků, na záhon i na skalku. Doba sadby je ovlivněna konkrétní odrůdou, obvykle se však hořce vysazují buď brzy na jaře, anebo v červenci. Nepotřebují nikterak vydatnou zálivku, ale i tak hořce zalévejte přibližně 5× týdně a přihnojujte běžným tekutým hnojivem.

Hořce se dají použít i jako léčivka na trávicí obtíže
Hořce se dají použít i jako léčivka na trávicí obtíže (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

U hořců, které kvetou na podzim, si hlídejte vápno v půdě, nesnášejí ho.

Po odkvětu odstraňte vybledlé květy, to podpoří tvorbu nových pupenů a prodlouží období kvetení hořců. Tyto vytrvalé byliny lze rozmnožovat semeny nebo dělením. Semena se mohou vysévat na podzim nebo na jaře – stejně tak dělení trsů.

Hořec jako spousta vytrvalých bylin není náchylný k vážným chorobám nebo škůdcům. Přesto je důležité sledovat každou rostlinu, a případně zasáhnout proti škůdcům nebo chorobám, pokud se objeví. Všímat byste si měli hlavně výskytu mšic, housenek nebo slimáků.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; jaktak.cz; hnojik.cz

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Rostlinka, která hojí rány a ulevuje kloubům aneb starček Fuchsův

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vám může pomoci starček Fuchsův?

Listárna Václava Větvičky

Listárna Václava Větvičky

Kvetoucí rostliny pro osazení skalky a trvalkových záhonů

Hořec, sdrcovka, flox a představení další druhů kvetoucích trvalek a péče o ně

Jak na plevel na podzim

Jak na plevel na podzim

Jaký plevel roste na jaře a jak proti němu bojovat

Jaký plevel roste na jaře a jak se ho co nejefektivněji zbavit.

Sušení bylinek

Tipy na sušení bylinek ze zahrádky.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?