Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Houby doslova milují úrodnou a dobře vyživenou půdu. Z tohoto důvodu se právě často vyskytují tam, kde se často hnojí chlévským hnojem nebo se zde uvolňují exkrementy domácích zvířat, jako jsou psi či kočky. Pokud jste objevili houby na zahradě, prozkoumejte, zda se jedná o jedlé či jedovaté druhy. Jedlé si opečovávejte a dejte jim tu nejlepší péči, jedovatých se zbavte provzdušněním a prokypřením půdy.

Houby na zahradě nemusí být nutně jen jedlé, měli byste je tedy znát
Houby na zahradě nemusí být nutně jen jedlé, měli byste je tedy znát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Houby na zahradě, jsou pro houbaře pravé požehnání

My Češi jsme národem houbařů. Podle statistik alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes 70 % obyvatel České republiky. Je to fenomén, který nemá ve světě obdoby a z Česka tak dělá doslova houbařskou velmoc. Další průzkum pak odhaduje, že jedna domácnost nasbírá ročně přibližně 10 kg hub.

Naše houbové "šílenství" není ale zadarmo. Znamená to nachodit po lesích i desítky kilometrů, věnovat houbaření spoustu času a námahy. Ovšem z hlediska zdravotního je houbaření hotovým elixírem zdraví – vždyť pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek pohybu, zapojení rodiny a podobně vede ke zlepšení vlastní fyzičky a utužení společenských vztahů.

Zahrada poblíž lesa může hostit i typické lesní houby
Zahrada poblíž lesa může hostit i typické lesní houby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A teď si představte, že jsou mezi námi houbaři také lidé, kteří nemusí téměř ani vytáhnout paty z domova, a přeci mají o úrodu postaráno – mají totiž houby na zahradě. Jistě, spousta lidí si na zahradě, potažmo v garáži či ve sklepě houby pěstuje. Jde zejména o žampiony, houbu shiitake a hlívu ústřičnou. Pro takové pěstování vám postačí jen vhodný houbový substrát s naočkovanou kulturou a příhodné klima. Ale jsou i tací, kteří houby na zahradě nepěstují, a přeci rostou.

Hlívu ústřičnou nebo žampiony si můžete pěstovat na vhodném substrátu sami
Hlívu ústřičnou nebo žampiony si můžete pěstovat na vhodném substrátu sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud patříte mezi ty, kterým houby na zahradě rostou, můžete se považovat za šťastlivce. Ale také za smolaře. Záleží na tom, zda jsou houby na zahradě vítané a také, zda jsou vůbec jedlé. Houby na zahradě, v trávníku nebo mezi okrasnými rostlinami pro zahrádkáře znamenají spíše problém. Ten problém se jmenuje snížená kvalita půdy. 

Ne vždy je to ale jen ke zlosti. Spousta jedlých hub nepotřebuje ke svému růstu hluboké houštiny a statné buky či smrky a vyroste si klidně i na trávníku. A to jsou houby na zahradě vítané a jedlé.

Kačenka česká (Verpa bohemica) se vyskytuje v březnu a dubnu nepříliš hojně v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech. Miluje zejména ovocné dřeviny jako třešně nebo trnky, pod nimiž se vyskytuje nejčastěji. Patří do skupiny smržovitých. Je houbaři vyhledávaná, protože platí za jednu z nejchutnějších hub. Příbuzným, ale vzácnějším druhem je kačenka náprstkovitá (Verpa conica) a jedlé smrže (Morchella).

Kačenka česká je vzácná, ale velmi chutná a lahodná houba
Kačenka česká je vzácná, ale velmi chutná a lahodná houba (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čirůvka májovka (Calocybe gambosa) roste především v květnu, při příhodném počasí již koncem dubna, a je tedy první hojnější masitou houbou, kterou můžeme na zahradě najít. Spíše než v lese ji naleznete třeba v parcích nebo pod ovocnými stromy – zejména třešněmi, švestkami či planě rostoucími špendlíky. K důležitým rozpoznávacím znakům májovky patří výrazná vůně, která sice není každému příjemná, ale tepelnou úpravou zmizí. Májovky rostou pouze na jaře, pokud v létě nebo začátkem podzimu naleznete houbu, o níž se domníváte, že jde o májovku, raději ji vůbec nesbírejte, pravděpodobně se jedná o jedovatou závojenku olovovou.

Májovka patří mezi oblíbené jarní houby
Májovka patří mezi oblíbené jarní houby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi další houby na zahradě, které rostou během roku, patří kropenatec otavní, který vyloženě vyhledává taková místa, jako jsou zahradní trávníky a jiné travní porosty. Tato houba je nejedlá a patří mezi halucinogeny. Výborná, jedlá a chutná je také hojně rozšířená špička obecná, zvaná také jako zahradní nebo travní.

Špičku obecnou sbírejte, možná roste i ve vašem trávníku
Špičku obecnou sbírejte, možná roste i ve vašem trávníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud na trávníku nebo poblíž kompostu naleznete různě velké bílé koule, jásejte a volejte sláva. To si cestu na vaši zahradu našel vatovec obrovský, lidově nazývaný pýchavka. Koncem léta a na podzim se běžně vyskytuje na polích, loukách a lze ji nalézt i v lesích.

Zahrady a obydlí poblíž lesa jsou pak častými hostiteli další spousty typicky lesních hub. Stačí mít zahradu v polostínu, s vlhčím a dobře vyživeným podložím a houbové spory si k vám najdou cestu samy. Pokud bažíte po pravém anglickém trávníku, budou pro vás houby na zahradě problémem, Stejně tak byste měli řešit výskyt hub jedovatých či nejedlých – pro své bezpečí i bezpečí vašich dětí a domácích mazlíčků. Jedlé houby si hýčkejte. Vždyť komu se poštěstí mít houby na zahradě?

Zdroj informací: nasezahrada.com, houby-rostou.cz, pestitelka.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Rostlinám prospěšné houby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rostlinám prospěšné houby

Pěstování hub v domácích podmínkách

Korálovec, šupinovka a polnička-houby pro pěstování v domácích podmínkách

Povídání o houbách

Dnes si budeme povídat o houbách. Naším hostem je pan Jiří Bajer.

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Houbová poradna

Houbová poradna s panem Ing. Jiřím Baierem a ochutnávka houbového salátu ze vzácné kačenky české

Houbové choroby rostlin

Jak nám na zahradě škodí houbové choroby?

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.