Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Houby doslova milují úrodnou a dobře vyživenou půdu. Z tohoto důvodu se právě často vyskytují tam, kde se často hnojí chlévským hnojem nebo se zde uvolňují exkrementy domácích zvířat, jako jsou psi či kočky. Pokud jste objevili houby na zahradě, prozkoumejte, zda se jedná o jedlé či jedovaté druhy. Jedlé si opečovávejte a dejte jim tu nejlepší péči, jedovatých se zbavte provzdušněním a prokypřením půdy.

Houby na zahradě nemusí být nutně jen jedlé, měli byste je tedy znát
Houby na zahradě nemusí být nutně jen jedlé, měli byste je tedy znát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Houby na zahradě, jsou pro houbaře pravé požehnání

My Češi jsme národem houbařů. Podle statistik alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes 70 % obyvatel České republiky. Je to fenomén, který nemá ve světě obdoby a z Česka tak dělá doslova houbařskou velmoc. Další průzkum pak odhaduje, že jedna domácnost nasbírá ročně přibližně 10 kg hub.

Naše houbové "šílenství" není ale zadarmo. Znamená to nachodit po lesích i desítky kilometrů, věnovat houbaření spoustu času a námahy. Ovšem z hlediska zdravotního je houbaření hotovým elixírem zdraví – vždyť pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek pohybu, zapojení rodiny a podobně vede ke zlepšení vlastní fyzičky a utužení společenských vztahů.

Zahrada poblíž lesa může hostit i typické lesní houby
Zahrada poblíž lesa může hostit i typické lesní houby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A teď si představte, že jsou mezi námi houbaři také lidé, kteří nemusí téměř ani vytáhnout paty z domova, a přeci mají o úrodu postaráno – mají totiž houby na zahradě. Jistě, spousta lidí si na zahradě, potažmo v garáži či ve sklepě houby pěstuje. Jde zejména o žampiony, houbu shiitake a hlívu ústřičnou. Pro takové pěstování vám postačí jen vhodný houbový substrát s naočkovanou kulturou a příhodné klima. Ale jsou i tací, kteří houby na zahradě nepěstují, a přeci rostou.

Hlívu ústřičnou nebo žampiony si můžete pěstovat na vhodném substrátu sami
Hlívu ústřičnou nebo žampiony si můžete pěstovat na vhodném substrátu sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud patříte mezi ty, kterým houby na zahradě rostou, můžete se považovat za šťastlivce. Ale také za smolaře. Záleží na tom, zda jsou houby na zahradě vítané a také, zda jsou vůbec jedlé. Houby na zahradě, v trávníku nebo mezi okrasnými rostlinami pro zahrádkáře znamenají spíše problém. Ten problém se jmenuje snížená kvalita půdy. 

Ne vždy je to ale jen ke zlosti. Spousta jedlých hub nepotřebuje ke svému růstu hluboké houštiny a statné buky či smrky a vyroste si klidně i na trávníku. A to jsou houby na zahradě vítané a jedlé.

Kačenka česká (Verpa bohemica) se vyskytuje v březnu a dubnu nepříliš hojně v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech. Miluje zejména ovocné dřeviny jako třešně nebo trnky, pod nimiž se vyskytuje nejčastěji. Patří do skupiny smržovitých. Je houbaři vyhledávaná, protože platí za jednu z nejchutnějších hub. Příbuzným, ale vzácnějším druhem je kačenka náprstkovitá (Verpa conica) a jedlé smrže (Morchella).

Kačenka česká je vzácná, ale velmi chutná a lahodná houba
Kačenka česká je vzácná, ale velmi chutná a lahodná houba (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čirůvka májovka (Calocybe gambosa) roste především v květnu, při příhodném počasí již koncem dubna, a je tedy první hojnější masitou houbou, kterou můžeme na zahradě najít. Spíše než v lese ji naleznete třeba v parcích nebo pod ovocnými stromy – zejména třešněmi, švestkami či planě rostoucími špendlíky. K důležitým rozpoznávacím znakům májovky patří výrazná vůně, která sice není každému příjemná, ale tepelnou úpravou zmizí. Májovky rostou pouze na jaře, pokud v létě nebo začátkem podzimu naleznete houbu, o níž se domníváte, že jde o májovku, raději ji vůbec nesbírejte, pravděpodobně se jedná o jedovatou závojenku olovovou.

Májovka patří mezi oblíbené jarní houby
Májovka patří mezi oblíbené jarní houby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi další houby na zahradě, které rostou během roku, patří kropenatec otavní, který vyloženě vyhledává taková místa, jako jsou zahradní trávníky a jiné travní porosty. Tato houba je nejedlá a patří mezi halucinogeny. Výborná, jedlá a chutná je také hojně rozšířená špička obecná, zvaná také jako zahradní nebo travní.

Špičku obecnou sbírejte, možná roste i ve vašem trávníku
Špičku obecnou sbírejte, možná roste i ve vašem trávníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud na trávníku nebo poblíž kompostu naleznete různě velké bílé koule, jásejte a volejte sláva. To si cestu na vaši zahradu našel vatovec obrovský, lidově nazývaný pýchavka. Koncem léta a na podzim se běžně vyskytuje na polích, loukách a lze ji nalézt i v lesích.

Zahrady a obydlí poblíž lesa jsou pak častými hostiteli další spousty typicky lesních hub. Stačí mít zahradu v polostínu, s vlhčím a dobře vyživeným podložím a houbové spory si k vám najdou cestu samy. Pokud bažíte po pravém anglickém trávníku, budou pro vás houby na zahradě problémem, Stejně tak byste měli řešit výskyt hub jedovatých či nejedlých – pro své bezpečí i bezpečí vašich dětí a domácích mazlíčků. Jedlé houby si hýčkejte. Vždyť komu se poštěstí mít houby na zahradě?

Zdroj informací: nasezahrada.com, houby-rostou.cz, pestitelka.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Rostlinám prospěšné houby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rostlinám prospěšné houby

Pěstování hub v domácích podmínkách

Korálovec, šupinovka a polnička-houby pro pěstování v domácích podmínkách

Jak nejlépe podpořit život v půdě na zahradě

Půda je pro život nezbytná. Žije v ní spousta mikroorganismů i organismů vyšších řádů. Co můžete pro půdu a život v ní udělat?

Povídání o houbách

Dnes si budeme povídat o houbách. Naším hostem je pan Jiří Bajer.

Poradna Václava Větvičky

Poradna Václava Větvičky

Houbová poradna

Houbová poradna s panem Ing. Jiřím Baierem a ochutnávka houbového salátu ze vzácné kačenky české

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.