Víte, co je maklura oranžová?

Existuje celá řada rostlin, o nichž nemá běžný pěstitel ani ponětí. Patří k nim převážně exotické dřeviny, které v našem zeměpisném pásmu nerostou – nesnesou totiž naši poměrně chladnou zimu, v níž obvykle vymrzají. Jednou z takových rostlin je i maklura oranžová.

Strom maklury oranžové je velmi odolný vůči suchu a znečištění ovzduší, což z něj činí ideální volbu pro městské prostředí
Strom maklury oranžové je velmi odolný vůči suchu a znečištění ovzduší, což z něj činí ideální volbu pro městské prostředí (Zdroj: shutterstock.com)

Z Ameriky až k nám

Maklura k nám byla introdukována v 19. století, a to do teplejších oblastí, kde se jí daří, a kde plní funkci okrasných stromů s velmi zajímavým plodenstvím. Maklura oranžová (Maclura pomifera) je exotický strom z čeledi morušovníkovitých. Patří do skupiny velmi teplomilných druhů stromů. U nás byla vysazena nejprve na Hluboké v roce 1865. Další místa, kde byl tento strom s krátkým kmenem a hustou korunou vysazován, jsou jižní Morava a jižní Slovensko.

Exotický opadavý strom

V původních místech výskytu může tento dvoudomý strom dosáhnout výšky až 20 metrů. V našich podmínkách je to však o mnoho méně, a to pouze 5–8 m. Na větvích stromu jsou až 2 cm dlouhé tuhé trny. Existuje však i odrůda beztrnná: Maclura pomifera ‘Inermis‘. Rostlina rozkvétá v dubnu až květnu. Má velmi nenápadné zelené květy, ovšem její plody mohou dosáhnout průměru až 15 cm.

Plody mají drsnou, hrbolatou povrchovou strukturu a připomínají vzhledem velký pomeranč nebo mozek
Plody mají drsnou, hrbolatou povrchovou strukturu a připomínají vzhledem velký pomeranč nebo mozek (Zdroj: shutterstock.com)

Plody podobné pomerančům

Plody maklury se podobají pomerančům se silně vrásčitou kůží, také plodům jinanu dvoulaločného. Proto se jí někdy říká pomerančovka oranžová. K tomuto názvu přispívá i skutečnost, že dřevo maklury je tvrdé a žlutavé. V našich podmínkách, kde plody nestačí dostatečně vyzrát, zůstávají pouze v zelené barvě. Plody nejsou jedlé.

Velké oranžové plody maklury mohou dosáhnout průměru až 15 cm
Velké oranžové plody maklury mohou dosáhnout průměru až 15 cm (Zdroj: shutterstock.com)

Mléčnice jako ochrana

Celá rostlina je prostoupena mléčnicemi, což je společně s trny její způsob obrany před spásáním býložravou zvěří. Dojde-li k poškození rostliny, slouží jí mléčnice k zacelování a hojivým procesům.

Hospodářské využití maklury

Jelikož je maklura ze stejné čeledi jako moruše, dají se i její listy hospodářsky využít – a to jako potrava pro housenky bource morušového. V USA je maklura vysazována do živých plotů a její hedvábně lesklé dřevo se také zpracovává.

V lidové medicíně se plody používají k přípravě tinktur a mastí, které údajně pomáhají při léčbě různých onemocnění, jako jsou revmatismus a kožní problémy
V lidové medicíně se plody používají k přípravě tinktur a mastí, které údajně pomáhají při léčbě různých onemocnění, jako jsou revmatismus a kožní problémy (Zdroj: shutterstock.com)

U látek obsažených v makluře se vědecky prokázal kempferol snižující riziko srdečně cévních příhod. Dále jsou v ní obsaženy látky, jako je pomiferin s antidiabetickým a anitoxidačním účinkem. Veškeré látky jsou z maklury získávány v syntetické podobě.

Výsadba a pěstování

Pokud vám maklura učarovala a rádi byste ji také pěstovali, doporučujeme vám k výsadbě kultivar Maclura pomifera ‘Fan dArc‘, která je z oblíbených kultivarů ta nejodolnější. Rostliny se pěstují ze semen, která jsou k nám dovážena ze zahraničí, nejčastěji z Maďarska. Někdy se ve specializovaném zahradnictví můžete setkat i s mladou rostlinou, která je k dostání ve velikosti asi půlmetrového stromku. Celý rod Maclura byl pojmenován po americkém geologovi, filantropovi a kartografovi Williamu Maclure, který se narodil ve Skotsku v roce 1763.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová, www.semena.cz, is.muni.cz,

Publikováno: před 5 dny

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.