Provence u vás doma Aneb vše o levanduli

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování však není náročné. Pokud toužíte po zahrádce nebo balkonu ve stylu Provence, nesmíte na ni určitě zapomenout.

Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli (Zdroj: shutterstock.com)

Levandule patří do čeledi hluchavkovitých a kromě levandule lékařské se pěstuje řada kultivarů různých výšek, tvarů a barev. Keříky mohou být vysoké 20-60 cm, kvete fialově, modře, růžově nebo bíle zhruba od června do srpna, příjemně voní a navíc nabízí řadu užitečných vlastností a možností využití.

Věděli jste, že…?

Levandule se do Evropy rozšířila z Persie. Už ve starém Řecku byla oblíbená a využívaly se hlavně její  aromatické vlastnosti k provonění vody ve veřejných lázních. Odtud také pochází její název – lavare totiž latinsky znamená koupati se.

Levandule má uklidňující účinky na lidský organismus a mnoho léčivých vlastností – uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti, nervozitě i závratích, zmírňuje nadýmání, má antiseptické účinky, čistí žlučové cesty a odvodňuje organismus, pomáhá i proti křečím a při kašli, astmatu či menstruačních bolestech. Masáže levandulovým olejem pomáhají při revmatických bolestech či dně. Relaxační koupel má blahodárné účinky na tělní oběh, pomáhá při léčbě spálenin a výborně doplňuje léčbu plísní či ekzémů, tinktura z levandule působí proti lupům a padání vlasů.

Kromě toho patří levandule k rostlinám, které svou vůní odpuzují nejen šatní moly, ale také komáry a jiný hmyz. Vyplatí se tedy mít na balkóně nebo terase alespoň jednu. Sušená levandule krásně vypadá a dá se využít k vytvoření zajímavých dekorací. Sušené květy lze ovšem použít i jako koření například u dušených pokrmů. Sušené květy jsou nepostradatelnou součástí provensálského koření, ale při vaření se dají použít i čerstvé lístky.

Jak si vypěstovat levanduli

Ze semínka
Pokud chcete mít levanduli opravdu vlastnoručně vypiplanou od semínka, můžete ji vysévat již na podzim přímo do záhonu (do hloubky asi 1 cm) nebo pak v únoru až v březnu do truhlíku. Semínka vyklíčí již po 3-4 týdnech. Pro rostlinky v truhlíku je ideální pokojová teplota kolem 20°C. Pěticentimentrové sazeničky můžete přesadit do samostatných květináčů. Před přesazením do zahrady je vhodné rostliny trochu otužit. Vysazování je ideální v průběhu května a června.

Z větviček
Levanduli je možné množit také řízkováním z nekvetoucích výhonů. Ty se z matečné rostliny odebírají na podzim, ideálně v září nebo říjnu. Řízkují se 10-20 centimetrové kousky, které musí mít alespoň pět párů listů. Konce je vhodné obalit ve stimulátoru a zasadit zhruba 5 cm hluboko do speciálního substrátu na množení rostlin. Ideální je umístění v pařeništi nebo alespoň pod fólií. Půdu je třeba udržovat mírně vlhkou. Řízky by měly zakořenit během 3-4 týdnů.  Poté je lze přesadit do květináčů.

Z obchodu
Pokud koupíte sazenice v květináči, můžete je po otužení rovnou vysazovat, a to v průběhu celého roku. Zakoupením sazenic si práci výrazně usnadníte a dočkáte se bohatě kvetoucích rostlin výrazně dříve. První dva roky totiž roste levandule relativně pomalu, podoby bohatěji rozvětveného keříku se dočkáte až zhruba ve 4. roce.

Správná výsadba
Pokud chcete vytvořit větší plochy, vysazujte sazeničky do sponu 45×60 cm. 60 cm prostoru jim nechte i v případě, že je chcete kombinovat v květinovém zákoutí s jinými druhy. Pokud chcete vytvořit živý plůtek, sázejte rostlinky blíže k sobě. Pokud vysazujete řízkované rostliny nebo levanduli pěstovanou ze semínek, je třeba mladé rostliny seříznout, jakmile dosáhnou výšky 20 cm, a to zhruba o polovinu. Radikální řez podpoří jejich rozvětvení.

Základní pravidla pro péči

Půda
V našich zeměpisných šířkách musíme levanduli dopřát sušší písčitou půdu a slunečné, závětrné stanoviště.  Čím slunečnější stanoviště zvolíme, tím aromatičtější budou květy.

Zálivka
Důležité je ji nepřelévat. Vyžaduje spíše sušší propustnou půdu. Dobře se jí daří na svažitých plochách nebo uměle vytvořených kopečkách, odkud přebytečná voda steče.

Hnojení
Přihnojování není nutné, půdu je však možné mírně obohatit vápenatým hnojivem.

Stříhání
Při pěstování levandule je důležité pravidelné stříhání, abychom podpořili kvetení. Stříhá se nejdříve v březnu, za suchého počasí. Rostliny je vhodné zkrátit asi o třetinu. Nestřihá se však do starého dřeva. Z toho  keříky špatně obrážejí. Další střih následuje po odkvětu, aby rostlina netvořila semena a nevysilovala se tak. Ten již není tak razantní.

Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli

Zazimování
Na zimu je lepší přikrýt mladé rostliny jehličnatými větvemi, které je ochrání před nejhoršími mrazy. Levanduli se velmi daří i v květináčích, hrncích, konvích atd. V nádobách nemůže rostlina kořenit dostatečně hluboko, proto je vhodné nádoby na zimu důkladně obalit nebo zapustit do země a rostliny zakrýt, aby kořenový systém nepromrzl.

Sběr a sušení
V léčitelství se využívají pouze květy levandule, pro dekorační účely zase poslouží celé stonky i s listy, v kuchyni uplatníte jak sušené květy, tak například čerstvé lístky. Sklizeň se provádí v době květu nebo těsně před ním (pro lékařské účely nesmějí být poupata rozvinutá). Tradiční a nejšetrnější formou sušení je zavěšení nastříhaných svazečků květy dolů nebo rozložení jednotlivých stonků na novinách v tmavé a dobře větrané místnosti. Lze využít i sušičky, ale nikdy levanduli nevystavujte teplotě vyšší než 40°C. Usušené svazky lze skladovat v krabici nebo ve skříni, zabalené do papíru. Květy na čaj a koření lze skladovat ve skleněných, dobře utěsněných nádobách.

Využití levandule

Levandulový čaj
Dvě lžičky sušených květů přelijeme šálkem horké vody. Louhování trvá asi 5 minut, poté je třeba scedit. Čaj je možné dochutit medem. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy nebo malé děti.

Uklidňující koupel
Koupel připravíme z 1 litru silnějšího levandulového nálevu. Můžeme také pověsit sáček s levandulí do proudu vody, která by však neměla být horká. Koupel by neměla trvat déle než 20 minut.

Vonné sáčky a paličky
Sušenou levanduli můžeme nasypat do sáčku a umístit do skříně s prádlem. Vše provoní a spolehlivě odpudí moly. Můžeme také vyrobit dekorativní paličky z celého svazečku za pomoci barevné stužky.

Dekorační věnec
Za pomoci drátěného, slaměného nebo proutěného základu a vázacího drátů si můžete vyrobit krásný ozdobný levandulový věnec.

Koření
Sušené květy se přidávají do směsi provensálských bylin, mladé lístky levandule dodají ostřejší a zajímavou chuť jak masitým jídlům, tak rybám. Kandované květy lze využít jako originální ozdobu dezertů a větvička levandule příjemně ozvláštní i letní drink.

Pleťová voda
Sklenici nesycené minerálky smícháme s polovičním množstvím jablečného octa a směsí zalijeme levandulové květy. Necháme louhovat cca 3 týdny, pak přecedíme a slijeme do lahviček s rozprašovačem. Pokud máme průhledné lahvičky, můžete je ozvláštnit vložením jednoho celého stonku s květem. Jsou pak zajímavým dárečkem.

Levandulové mýdlo
Nastrouhejte 150-200 g běžného mýdla a zalijte ho připraveným levandulovým nálevem (asi 100 ml). Ve vodní lázni pomalu rozpusťte. Směs se nesmí vařit! Pro suchou pleť přidejte olivový či mandlový olej, pro suchou například citrusovou šťávu (zhruba 40 ml). Do tuhnoucí hmoty můžete přidat 2 lžíce jemně nasekaných květů nebo lístků. Hmotu nalijte do formy a nechte důkladně ztuhnout.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 07.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Recept na skvělý sirup z levandule

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak udělat z levandule ozdravný sirup

Výroba voňavých smetanových bochánků do koupele a kávového peelingu

Vyrobte si sami smetanové bochánky do koupele a skvělý kávový peeling.

Inspirace na vánoční dekorace

Tipy na vánoční dekorace a výzdobu z koření a kůry ovoce.

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Pěstování levandule v květináči

Jak přesadit a jak se starat o levanduli pěstovanou v květináči.

Mrazuvzdorné levandule

Receptář prima nápadů 2018 (21): Mrazuvzdorné levandule

ČTĚTE DÁLE

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.

Co je to trvalkové rabato?
Co je to trvalkové rabato?

Okrasné zahrady

Vytvořte si na zahradě záhony pro trvalky čili rabata a oživte zeleň barevnými rostlinami, které budou postupně nakvétat a dělat po celý rok na zahradě radost.