Provence u vás doma Aneb vše o levanduli

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování však není náročné. Pokud toužíte po zahrádce nebo balkonu ve stylu Provence, nesmíte na ni určitě zapomenout.

Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli (Zdroj: shutterstock.com)

Levandule patří do čeledi hluchavkovitých a kromě levandule lékařské se pěstuje řada kultivarů různých výšek, tvarů a barev. Keříky mohou být vysoké 20-60 cm, kvete fialově, modře, růžově nebo bíle zhruba od června do srpna, příjemně voní a navíc nabízí řadu užitečných vlastností a možností využití.

Věděli jste, že…?

Levandule se do Evropy rozšířila z Persie. Už ve starém Řecku byla oblíbená a využívaly se hlavně její  aromatické vlastnosti k provonění vody ve veřejných lázních. Odtud také pochází její název – lavare totiž latinsky znamená koupati se.

Levandule má uklidňující účinky na lidský organismus a mnoho léčivých vlastností – uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti, nervozitě i závratích, zmírňuje nadýmání, má antiseptické účinky, čistí žlučové cesty a odvodňuje organismus, pomáhá i proti křečím a při kašli, astmatu či menstruačních bolestech. Masáže levandulovým olejem pomáhají při revmatických bolestech či dně. Relaxační koupel má blahodárné účinky na tělní oběh, pomáhá při léčbě spálenin a výborně doplňuje léčbu plísní či ekzémů, tinktura z levandule působí proti lupům a padání vlasů.

Kromě toho patří levandule k rostlinám, které svou vůní odpuzují nejen šatní moly, ale také komáry a jiný hmyz. Vyplatí se tedy mít na balkóně nebo terase alespoň jednu. Sušená levandule krásně vypadá a dá se využít k vytvoření zajímavých dekorací. Sušené květy lze ovšem použít i jako koření například u dušených pokrmů. Sušené květy jsou nepostradatelnou součástí provensálského koření, ale při vaření se dají použít i čerstvé lístky.

Jak si vypěstovat levanduli

Ze semínka
Pokud chcete mít levanduli opravdu vlastnoručně vypiplanou od semínka, můžete ji vysévat již na podzim přímo do záhonu (do hloubky asi 1 cm) nebo pak v únoru až v březnu do truhlíku. Semínka vyklíčí již po 3-4 týdnech. Pro rostlinky v truhlíku je ideální pokojová teplota kolem 20°C. Pěticentimentrové sazeničky můžete přesadit do samostatných květináčů. Před přesazením do zahrady je vhodné rostliny trochu otužit. Vysazování je ideální v průběhu května a června.

Z větviček
Levanduli je možné množit také řízkováním z nekvetoucích výhonů. Ty se z matečné rostliny odebírají na podzim, ideálně v září nebo říjnu. Řízkují se 10-20 centimetrové kousky, které musí mít alespoň pět párů listů. Konce je vhodné obalit ve stimulátoru a zasadit zhruba 5 cm hluboko do speciálního substrátu na množení rostlin. Ideální je umístění v pařeništi nebo alespoň pod fólií. Půdu je třeba udržovat mírně vlhkou. Řízky by měly zakořenit během 3-4 týdnů.  Poté je lze přesadit do květináčů.

Z obchodu
Pokud koupíte sazenice v květináči, můžete je po otužení rovnou vysazovat, a to v průběhu celého roku. Zakoupením sazenic si práci výrazně usnadníte a dočkáte se bohatě kvetoucích rostlin výrazně dříve. První dva roky totiž roste levandule relativně pomalu, podoby bohatěji rozvětveného keříku se dočkáte až zhruba ve 4. roce.

Správná výsadba
Pokud chcete vytvořit větší plochy, vysazujte sazeničky do sponu 45×60 cm. 60 cm prostoru jim nechte i v případě, že je chcete kombinovat v květinovém zákoutí s jinými druhy. Pokud chcete vytvořit živý plůtek, sázejte rostlinky blíže k sobě. Pokud vysazujete řízkované rostliny nebo levanduli pěstovanou ze semínek, je třeba mladé rostliny seříznout, jakmile dosáhnou výšky 20 cm, a to zhruba o polovinu. Radikální řez podpoří jejich rozvětvení.

Základní pravidla pro péči

Půda
V našich zeměpisných šířkách musíme levanduli dopřát sušší písčitou půdu a slunečné, závětrné stanoviště.  Čím slunečnější stanoviště zvolíme, tím aromatičtější budou květy.

Zálivka
Důležité je ji nepřelévat. Vyžaduje spíše sušší propustnou půdu. Dobře se jí daří na svažitých plochách nebo uměle vytvořených kopečkách, odkud přebytečná voda steče.

Hnojení
Přihnojování není nutné, půdu je však možné mírně obohatit vápenatým hnojivem.

Stříhání
Při pěstování levandule je důležité pravidelné stříhání, abychom podpořili kvetení. Stříhá se nejdříve v březnu, za suchého počasí. Rostliny je vhodné zkrátit asi o třetinu. Nestřihá se však do starého dřeva. Z toho  keříky špatně obrážejí. Další střih následuje po odkvětu, aby rostlina netvořila semena a nevysilovala se tak. Ten již není tak razantní.

Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli
Provence u vás doma Aneb vše o levanduli

Zazimování
Na zimu je lepší přikrýt mladé rostliny jehličnatými větvemi, které je ochrání před nejhoršími mrazy. Levanduli se velmi daří i v květináčích, hrncích, konvích atd. V nádobách nemůže rostlina kořenit dostatečně hluboko, proto je vhodné nádoby na zimu důkladně obalit nebo zapustit do země a rostliny zakrýt, aby kořenový systém nepromrzl.

Sběr a sušení
V léčitelství se využívají pouze květy levandule, pro dekorační účely zase poslouží celé stonky i s listy, v kuchyni uplatníte jak sušené květy, tak například čerstvé lístky. Sklizeň se provádí v době květu nebo těsně před ním (pro lékařské účely nesmějí být poupata rozvinutá). Tradiční a nejšetrnější formou sušení je zavěšení nastříhaných svazečků květy dolů nebo rozložení jednotlivých stonků na novinách v tmavé a dobře větrané místnosti. Lze využít i sušičky, ale nikdy levanduli nevystavujte teplotě vyšší než 40°C. Usušené svazky lze skladovat v krabici nebo ve skříni, zabalené do papíru. Květy na čaj a koření lze skladovat ve skleněných, dobře utěsněných nádobách.

Využití levandule

Levandulový čaj
Dvě lžičky sušených květů přelijeme šálkem horké vody. Louhování trvá asi 5 minut, poté je třeba scedit. Čaj je možné dochutit medem. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy nebo malé děti.

Uklidňující koupel
Koupel připravíme z 1 litru silnějšího levandulového nálevu. Můžeme také pověsit sáček s levandulí do proudu vody, která by však neměla být horká. Koupel by neměla trvat déle než 20 minut.

Vonné sáčky a paličky
Sušenou levanduli můžeme nasypat do sáčku a umístit do skříně s prádlem. Vše provoní a spolehlivě odpudí moly. Můžeme také vyrobit dekorativní paličky z celého svazečku za pomoci barevné stužky.

Dekorační věnec
Za pomoci drátěného, slaměného nebo proutěného základu a vázacího drátů si můžete vyrobit krásný ozdobný levandulový věnec.

Koření
Sušené květy se přidávají do směsi provensálských bylin, mladé lístky levandule dodají ostřejší a zajímavou chuť jak masitým jídlům, tak rybám. Kandované květy lze využít jako originální ozdobu dezertů a větvička levandule příjemně ozvláštní i letní drink.

Pleťová voda
Sklenici nesycené minerálky smícháme s polovičním množstvím jablečného octa a směsí zalijeme levandulové květy. Necháme louhovat cca 3 týdny, pak přecedíme a slijeme do lahviček s rozprašovačem. Pokud máme průhledné lahvičky, můžete je ozvláštnit vložením jednoho celého stonku s květem. Jsou pak zajímavým dárečkem.

Levandulové mýdlo
Nastrouhejte 150-200 g běžného mýdla a zalijte ho připraveným levandulovým nálevem (asi 100 ml). Ve vodní lázni pomalu rozpusťte. Směs se nesmí vařit! Pro suchou pleť přidejte olivový či mandlový olej, pro suchou například citrusovou šťávu (zhruba 40 ml). Do tuhnoucí hmoty můžete přidat 2 lžíce jemně nasekaných květů nebo lístků. Hmotu nalijte do formy a nechte důkladně ztuhnout.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 07.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy
Pořiďte si na svou zahradu kalinu bodnantskou, potěší vás voňavými květy během zimy

Okrasné zahrady

Keř kaliny bodnantské rozveselí smutnou zimu, a to i v severních oblastech Česka. Plody mají rádi ptáci. Pěstujte ji proto taky. Poradíme vám jak na to.

Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř
Chcete i v zimě rozkvetlou zahradu? Pořiďte si na ni nádherně kvetoucí okrasný keř

Okrasné zahrady

Hamamelis japonica čili vilín japonský je ozdobou každé zahrady. Pokud sníte o barevné zimní zahradě, neměl by na ní chybět. S jeho pěstováním vám poradíme.

Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!
Které květiny jsou poslem jara? Naučte se pěstovat cibuloviny!

Okrasné zahrady

Jarní květy nejen sněženek jsou poslem hezkého počasí. Aby se jim dařilo, je potřeba vědět, jak na pěstování cibulovin. Poradíme v našem článku.

Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok
Okrasné keře brslenu zdobí zahradu po celý rok

Okrasné zahrady

Brslen Fortuenův je stálezelená rostlina. Dekorativní keř mění během roku barvu svých listů. Narůžovělé až načervenalé zbarvení je přímo úchvatné.

Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky
Mezi okrasnými vrbami najdete i trpaslíky do skalky

Okrasné zahrady

Zahradní vrby existují v mnoha variantách, takže najdeme vhodný druh do větší i menší zahrady. Všechny jsou krásné a pozemek svou přítomností doslova rozzáří.

Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu
Starček přímořský je zajímavá rostlina pro vaši zahradu

Okrasné zahrady

Máte rádi vytrvalé rostliny? Záhon stálezelených rostlin, které jsou odolné a mrazuvzdorné, můžete mít i vy nejen na vaší zahradě.

Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru
Kouzelné zenové místo je oázou klidu a míru

Okrasné zahrady

Japonská zahrada je velmi oblíbeným stylem nejen všude po světě, ale i u nás. Jak vybudovat zenovou oázu a získat místo, kde se budeme cítit šťastní?

Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody
Libavka poléhavá – vřesovištní rostlina s aromatickými plody

Okrasné zahrady

Oblíbili jste si vřesovištní rostliny? Pak si je vysaďte doma na zahradě do příhodných podmínek kyselé půdy a nezapomeňte na libavku poléhavou.

Chrpa polní nemusí být jen plevel
Chrpa polní nemusí být jen plevel

Okrasné zahrady

Některé rostliny nemusí být jen neužitečným plevelem. Kvetoucí byliny jsou velmi prospěšné pro opylovače a chrpa polní může být užitečná bylina i pro vás.

Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny
Vytvořte si japonskou zahradu a zasaďte japonské rostliny

Okrasné zahrady

Pusťte se do pěstování skimie. Tyto okrasné a vonné keříky rostou sice pomalu, ale zato se nám odvděčí krásou, vůní svých květů a jasnou barvou bobulí.

Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta
Vánoční stromek v květináči s námi žije dlouhá léta

Okrasné zahrady

Ozdobený stromek je symbol Vánoc. Jestliže chceme ušetřit za každoroční nákup řezaného stromku, můžeme jej pěstovat doma v kontejneru.

Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá
Ochrana zahrady před mrazem je velmi důležitá

Okrasné zahrady

Ochrana zahrady před mrazem je důležitá, aby rostliny ve vaší zahradě přečkaly v pořádku nadcházející zimu. Proto je nutné učinit některé nezbytné kroky.