Co má jaterník společného s játry?

Jaterník podléška je přirozeně rozšířen ve velké části Evropy s výjimkou nejsevernějších a nejjižnějších částí, taktéž jej nenalezneme ve Velké Británii. Pěstování jaterníků jako okrasných rostlin je možné, pokud dodržíte jejich nároky na půdu, vláhu a zastínění. Rod Hepatica zahrnuje přibližně 12 až 15 druhů.

Jaterník může být pěstován jako okrasná rostlina v zahradách
Jaterník může být pěstován jako okrasná rostlina v zahradách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování jaterníků na zahradě není jednoduché

Mnoho odrůd jaterníků (Hepatica sp.) pochází z Japonska a honosí se vícebarevnými plnými květy. Kvetou od března do dubna a barevné spektrum jejích odrůd zahrnuje světle modrou, fialovou, růžovou, bílou a červenou barvu. Listy vyrůstají přímo ze spodní části rostliny a jsou obvykle stálezelené. 

Trojlaločné listy svým tvarem připomínají játra, a odtud pramení název rostlin. Rostou běžně ve světlejších listnatých i smíšených lesích, v křovinách na kamenitém a hlinitém podkladu, ve vyšších polohách. Tyto rostliny jsou často nazývány i jaterníčky.

Nejznámější druhy jaterníků:

  • jaterník podléška (Hepatica nobilis) je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovitých
  • jaterník americký (Hepatica americana)
  • jaterník největší (Hepatica maxima)
  • jaterník zahradní (Hepatica x media)
  • jaterník sedmihradský (Hepatica transsilvania)
Hepatica nobilis Liverleaf v různých barvách
Hepatica nobilis Liverleaf v různých barvách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaterník podléška je oblíbenou rostlinou mezi zahradníky a je často pěstován jako okrasná rostlina. Odrůdy domácího jaterníku podléšky dobře prospívají na písčité půdě. Dobře odvodněná půda je důležitá, aby se předešlo zamokření kořenů.

Některé druhy jaterníků jsou citlivé na mráz, proto je v zahradě nebo v lese objevíte pouze tehdy, pokud již teplota neklesá pod nulu. Kvetou od března do dubna. Květy jaterníku se navečer a při dešti sklánějí dolů a zavírají se. Během kvetení se okvětní plátky prodlužují na dvojnásobek své původní délky.

Pěstování jaterníků na zahradě je možné, ale s těmito jarními rostlinami si poradí spíše zkušení pěstitelé. Rostliny mají rády propustnou půdu bohatou na živiny a humus, dařit se jim proto bude pod stromy a keři. Vhodně je doplní například sněženky, sasanky hajní, čemeřice, talovíny, dymnivky nebo kapradiny.

Jaterník – kultivar 'Walter Otto' s plně modrofialovými květy
Jaterník – kultivar 'Walter Otto' s plně modrofialovými květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaterníkům je nejlépe na mírně vápenité půdě. Pokud zasadíte několik sazenic, nemusíte se vlastně nadále už pěstování jaterníků věnovat, protože tyto jarní květiny se množí samovýsevem – brzy tak budete mít při správných podmínkách jaterníků plnou zahradu.

Listy všech druhů jaterníků raší až po odkvětu – to je ideální čas pro výsadbu. Při přesazování nebo prvovýsadbě zasypte všechny rostliny vrstvou mulče, který napomůže vytvoření kyselého prostředí a udrží okolo rostlin dostatek vláhy. Jaterníky se dají také úspěšně množit dělením, pokud nechcete čekat na rozsemenění. Po přesazení podpořte růst jaterníků sušeným kravským nebo koňským hnojem.

Jaterník podléška je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky přibližně 10 až 20 cm
Jaterník podléška je vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky přibližně 10 až 20 cm (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mladé rostliny s oblibou vyhledávají slimáci a mšice, proto je lepší při pěstování jaterníků používat zastínění rostlin. Vhodné jsou například kapradiny. 

Pokud se věnujete pěstování jaterníků na zahradě, dbejte na to, aby je neochutnávaly děti nebo domácí mazlíčci. Tyto rostliny jsou slabě jedovaté a mohou způsobit minimálně nevolnost, přesto je ale jaterník považován za léčivku. Nálev z listů může pomoci při odkašlávání, jako kloktadlo nebo jej lze použít jako náhražku černého čaje.

Zdroj informací: nkz.cz, bylinkyprovsechno.cz, hnojik.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.