Nandina domácí nebo nebeský bambus – dá se tato rostlina pěstovat i u nás?

Nandina domácí se nejčastěji vysazuje jako rostlina neobvyklého vzhledu. Je to poněkud rozporuplná rostlina, kterou v její domovině používají i jako léčivku přesto, že její listy jsou toxické. Její libozvučnější jméno zní nebeský bambus. Ačkoliv pochází z Asie, oblíbenou okrasnou rostlinou vhodnou k pěstování v teplejších oblastech se stal i v Evropě.

Nandina domácí je okrasný keř původem z Japonska (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nandina domácí je okrasný keř původem z Japonska (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Znáte okrasný keř jménem nandina?

Nandina domácí (Nandina domestica) je stálezelený keř podobný dřišťálu pocházející z Japonska a dalších částí Asie. Je běžně známá jako nandina či nebeský bambus. A proč nebeský bambus? Její listy jsou totiž zvláštně jemné, že při doteku a silnějším větru šustí jako bambus.

Kvůli velkolepé barvě kopinatých listů, které navíc umí měnit barvu, je tento keř velmi oblíbený. V létě jsou listy nandiny tmavě zelené, na podzim oslní červenou barvou, a tu si udržují i v zimě. Během mírné zimy zůstávají listy na větvích a zdobí svou barvou zimní zahradu, při silných mrazech může rostlina listy ztratit, na jaře si vytvoří nové. Mrazuvzdorná je až do -24 °C. 

Jasně červené bobule jsou mírně jedovaté, a tudíž nejedlé
Jasně červené bobule jsou mírně jedovaté, a tudíž nejedlé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V létě od července do srpna kvete bílými květy ve tvaru svíček, které později ustupují červeným bobulím. Jsou nejedlé a někdy se dokonce uvádějí jako mírně jedovaté (obsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové). Nandina má v oblibě slunné, teplé a chráněné stanoviště. Chcete-li nejlepší barvu, vysazujte ji na plné slunce. Nandina je dostatečně otužilá pro většinu území republiky, proto není problém ji u nás pěstovat.

Běžné mrazy nandina bez obtíží vydrží
Běžné mrazy nandina bez obtíží vydrží (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hlinitá, dobře propustná zemina v kyselém až neutrálním pH je pro nandinu to pravé (nejdůležitější je nízká salinita), zejména pokud je půda bohatá na organické látky s dobrou drenáží, aby v zimě neshnila. Půda musí být dobře odvodněná, aby nandina nestála v blátě. Nadninu je potřeba pravidelně zavlažovat, zejména v letních suchých měsících. Úplné sucho nesnáší příliš dobře.

Nandina se většinou sází do středu kompozice skalky nebo záhonu, kdy jsou kolem vysázeny nižší stálezelené keře s drobnými listy, nebo se používá jako menší solitéra. Řez provádíme v polovině nebo na konci jara, kdy odstraníme veškeré větévky, které mohou být poškozené ze zimy nebo nejsou esteticky vhodné. Netrpí na choroby ani na škůdce.

Nandina se bude krásně vyjímat jako solitéra
Nandina se bude krásně vyjímat jako solitéra (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nandinu lze pěstovat ze semen nebo z řízků. Semena klíčí až po tzv. studené stratifikaci. To znamená, že semena potřebují k přerušení vegetačního klidu buď teplo a vlhko, nebo vlhko a chlad. Bez této fáze semena nedozrají a nezačnou klíčit. Před samotným výsevem je třeba semena namočit na 2 dny do teplé vody, poté je vysejeme do hloubky 0,5–1 cm. Semínka klíčí přibližně 3–4 týdny nebo déle. Řízky odebíráme na podzim, případně na jaře a necháme je zakořenit v nádobě s vodou. Rostlina zakořeňuje poměrně pomalu.

Nandina a odrůdy

  • Obsessed: úzké listy jsou v jarních měsících zbarveny do červena, během léta se odstín mění na tmavě zelený. Dorůstá se výšky maximálně 150 cm.
  • Curly Obsessed: vzhledem je tato odrůda podobná Obsessed, její listy jsou však zvlněné.
  • Gulfstream: menší odrůda, která se dorůstá přibližně 30–80 cm. Keř je kompaktní, kopinaté listy mají při rašení narůžovělou až bronzovou barvu, přes léto pak světle až tmavě zelenou a na podzim sytě červenou. 
  • Compacta: listy této odrůdy jsou o něco širší, zelené s fialovými, žlutými či červenými odstíny. Compacta se dorůstá výšky asi 1 m.
  • Mezi další oblíbené kultivary patří například Rubra Nana, Magical Lemon nebo Firepower.
Nejkrásnější jsou na nandině její barevné ozdobné listy
Nejkrásnější jsou na nandině její barevné ozdobné listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nandina domestica čili nebeský bambus je dokonale barevný dekorativní keř, který by neměl chybět na žádné zahradě.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; havlis.cz; rostlinky.cz; osiva-semena.cz

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování okrasných rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování okrasných rostlin, např. různé druhy dracaeny, bambusu.

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců a chorob u růží.

Zdobení textilu barvou na textil

Zdobení textilu barvou na textil

Druhy begónií a jejich pěstování

Druhy begónií a jejich pěstování

Dekorace vyrobené z listí

Dekorace vyrobené z listí

Péče o orchideje

Péče o orchideje

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?