Bedrnička, pichlavý oříšek na písku a ve skalce

Zúrodnit některá místa na zahradě je nadlidské úsilí. Písčitokamenitá půda vzdoruje kultivaci, vyprahlé osluněné jižní svahy s pískovcovým podložím půdu prostě neudrží. I na takové kousky ale existuje řešení – suchomilné půdopokryvné rostliny, třeba bedrničky s ježatými ozdobnými plody.

Bedrnička, pichlavý oříšek na písku a ve skalce
Bedrnička, pichlavý oříšek na písku a ve skalce (Zdroj: Acaena, Bedrnička, shutterstock.com)

Rod Acaena, česky acéna nebo mnohem výstižněji plazilka, zahrnuje asi sto druhů původem především z jižní polokoule – z Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Ameriky. Dnes je ovšem řada druhů rozšířena prakticky po celém světě, protože plazilky jsou skromné, odolné, a tak se snadno stávají druhem expanzivním. V zahradě si s nimi ale poradíte, stačí je pravidelně zastřihovat a náhodně vysemeněné rostlinky odstraňovat.

Výhodou bedrniček při použití na větší ploše, kterou chcete nechat zarůst, jen nejen rychlé rozrůstání, ale také celoroční půvab listů. Ty neopadají a jejich tvar je sám o sobě dekorací, jsou zpeřené a lístky mají výrazně ozubené okraje. Jistě i proto se bedrničkám věnují i šlechtitelé a vypěstovali řadu odrůd s listy barevnými. Například drobnolistá Acaena microphyla „Kupferteppich“ probarvuje listy od čerstvé svěží zeleně do dospělé hnědočervené barvy. „Grauer Zwerg“ má zase lístky jasně světlezelené po celý rok. Tyto drobnolisté acény vyrůstají jen do výšky 2-5 cm, vytvoří na dobře propustné zemině na sušších osluněných plochách hustý koberec, jehož jedinou nevýhodou je, že se z něj dost obtížně odstraňuje plevel. Zato dokážou odolat i občasnému sešlápnutí.

Do skalky je hodí třeba acéna ostruhatá (Acaena saccaticupula). Vytváří asi 15 cm husté vysoké polštáře, které se dobře zastřihují do tvaru, jaký na skalce potřebujete. Výhony polehnou na větší kámen a po celou sezónu ho budou zdobit. Také tento druh je šlechtěn do různých barev listů, velice zajímavá odrůda je „Blue Haze“ s cínově stříbrnými zubatými lístky s modrým a bronzovým nádechem.

Mezi bedrničkami najdete i takové, které snesou polostín a můžete je tedy vysadit do podrostu vyšších stromů nebo na přistíněnou skálu, kde zapustí kořínky do každé štěrbiny. V polostínu a vlhčí půdě se takto dobře daří třeba Acaena subincisa.

Bedrničky jsou rostliny, kterým se daří také na suchých osluněných zídkách. Prostřídáním druhů a odrůd z nich můžete vytvořit na zídce zajímavou dekoraci s různobarevnými trsy. V červnu až červenci všechny bedrničky bohatě vykvétají drobnými růžovými až červenými kvítky. Ty se rychle promění v ježaté kuličky červených nebo hnědých plodů s dlouhými červenými a růžovými ostny. Jejich barva láká zvířata i ptáky. V zahradě ovšem vábí především náš zrak, protože jsou efektní i v době, kdy už mnoho rostlin nekvete.

Bedrničky jsou skutečně skromné rostliny, vhodné i pro skalničkáře začátečníky. Stačí jim zajistit trochu výživné půdy na povrch písčitého i kamenitého terénu nebo do štěrbin na suché zídce i kamenech a mnoho let se budou spokojeně rozrůstat. Pokud máte bedrničky ve skalce nebo na zídce, na podzim jejich květy ostříhejte a dlouhé výhony zastřihněte, aby trs udržel pěkný tvar.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.