Vybíráme krbová kamna krok za krokem

Domov dělá domovem příjemná atmosféra, na které se podílí nejen přítomnost našich blízkých, ale i teplo. Bez něj bychom se doma tak dobře necítili, ale jak na něj? Zatoužili jste po krbových kamnech? Poradíme vám, jak je vybrat!

Vybíráme krbová kamna krok za krokem, zdroj: HAAS + SOHN
Vybíráme krbová kamna krok za krokem (Zdroj: HAAS + SOHN)

Krbová kamna se hodí do každého interiéru

Možná po nich potají už nějakou dobu pokukujete, ale pořád si nejste jistí, zda by se vám domů hodily. Máme pro vás dobrou zprávu, krbová kamna se hodí do každého interiéru, ať už máte domov v rustikálním nebo moderním stylu. Kromě svojí praktické funkce, kdy interiér prohřívají, plní i estetickou funkci. Podtrhnou kouzlo interiéru. Jejich nabídka je tak široká, že si můžete vybrat přesně taková, jaká chcete, a jaká se do vašeho domova hodí.

Zaměřte se na výkon kamen

Nejdůležitějším parametrem, který rozhodně nesmíte podcenit, je výkon krbových kamen. V ideálním případě si potřebný výkon nechte spočítat a podle toho pak kamna vybírejte. Orientačně vám může posloužit pravidlo, že u nezatepleného domu potřebujete 1kW výkonu pro vytopení 20 m3, u zatepleného domu vytopíte 1 kW až 40 m3.

A proč je výkon tak důležitý? Pokud byste si pořídili kamna s nízkým výkonem, pak budete kamna zbytečně přetěžovat a nutit je k vyššímu výkonu, čímž je můžete poškodit. Kamna s vysokým výkonem zase budete přiškrcovat a omezovat tak jejich výkon. To povede k dehtování, zanášení komínu a kouřovodu, ke znečištění skla kamen a k tomu, že spotřebujete víc paliva, než kolik skutečně potřebujete.

Vybíráme krbová kamna krok za krokem
Vybíráme krbová kamna krok za krokem (Zdroj: HAAS + SOHN)

Jaké palivo si zvolíte?

Výběr paliva je dnes širší než jen dřevo nebo uhlí. Když přijde na krbová kamna, pak si můžete vybrat ze tří variant. Kamna na dřevo, kamna na pelety a kamna, která umožňují topit jak dřevem, tak peletami. V čem spočívají (ne)výhody jednotlivých paliv?

Dřevo je sice levnější, ale musíte ho nařezat, naštípat, mít místo, kde ho budete skladovat, počítat musíte i s tím, že budete poměrně často přikládat. Pelety jsou malé slisované válečky, které jednou za čas dosypete do zásobníku, odkud si je kamna budou sama dávkovat. Mají lepší výhřevnost, nezůstává z nich téměř žádný popel, a jsou ekologické.

Kamna s výměníkem nebo bez něj?

Jedno z posledních rozhodnutí, která musíte při výběru kamen udělat, je volba mezi kamny s výměníkem a bez něj. Kamna s výměníkem prohřejí víc než místnost, kde jsou nainstalovaná, dají se napojit na radiátory, mohou ohřívat i vodu na sprchování apod. Kamna bez výměníku to nezvládnou.

Víte, že ať už se rozhodnete jakkoli, krbová kamna si můžete vybrat například zde?

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Krbová kamna

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vybírat krbová kamna poradí specialista Tomáš Sádecký

F. A. Brabec rekonstruuje mlýn

Receptář navštívil F. A. Brabce a jeho manželku na mlýně, který se rozhodli rekonstruovat.

13. díl: Ondřej Šplíchal - kamnář - TV verze

Stará auta, staré blues ale především stará kamna, to je Ondrův šálek kávy a hlavně všechny tyto krásné věci probouzí k životu a dokáže jimi ohromovat i současnou generaci.

Krbová kamna

Krbová kamna

Péče o krby a kamna před zimou

Péče o krby a kamna před zimou