Naučte se grilovat jako Turci: (Nejen) masové hody s vůní Blízkého východu

Grilovací sezóně ještě není konec! Připravte si dobroty, které vás duchem vrátí na dovolenou.

Naučte se grilovat jako Turci: (Nejen) masové hody s vůní Blízkého východu
Naučte se grilovat jako Turci: (Nejen) masové hody s vůní Blízkého východu (Zdroj: Pexels)

Pokud bychom měli vybrat jednu zemi, kterou označit za královnu grilování, je to rozhodně Turecko. Griluje se tu prakticky všude: doma, na pláži, na pěkných horských vyhlídkách i ve městech. Pokud vás letos čeká mise jménem Turecko dovolená a chcete veřejné barbecue zažít, hledejte ve městech označení „mangal park“. Právě tam najdete místo s vestavěnými grily, posezením i umývárnou. Stačí si přinést ingredience a párty plná skvělého jídla může začít.

Turecké delikatesy si můžete připravit i doma. Možná vás překvapí, že se tolik neliší od naší kuchyně. Jediným rozdílem je koření a někdy také kvalita zeleniny. Ta, která dozrává pod tureckým sluncem, chutná totiž opravdu skvěle.

Rozpalujeme gril. Co na něj?

Na začátek je potřeba říct, že na své si přijdou hlavně masožravci. I když je zelenina součástí většiny pokrmů, prim v nich hraje stále maso. A jaké? V Turecku se velmi často setkáte s jehněčím, skopovým, hovězím a kuřecím. Jelikož se jedná o muslimskou zemi, vepřové tu do jídelníčku vůbec nepatří.

Nejslavnější turecké jídlo dobře znáte i z Čech. Je jím samozřejmě kebab, který může mít mnoho podob – známý döner pečený na vertikálním rožni ale zrovna není pro domácí grilování příliš praktický. Vyzkoušejte raději šiš kebab, který se jen málo liší od našeho špízu. Kousky masa se prokládají cibulí, paprikou a rajčaty.

Další vděčnou dobrotou na gril jsou kořeněné karbanátky köfte. Možná vám trochu připomenou balkánské čevapčiči, i co se servírování týče. Obvykle se totiž jí s cibulí, jogurtovým dipem a pita chlebem. Existuje ale spousta regionálních variant, například se sýrem nebo v rajčatové omáčce, a tak si je zamiluje snad každý.

Odlehčete to šťavnatou zeleninou

Aby to ale nebylo jen o mase, na gril samozřejmě patří i zelenina. Hodně zeleniny! Přihoďte zelené papriky, lilky, cibuli i rajčata. První tři zmíněné můžete spálit do černa a následně oloupat pro nádherně jemnou texturu. Na zeleninu si připravte marinádu s kořením a česnekem, nebo ji přihoďte do salátu s bulgurem.

Na gril se skvěle hodí i sýry. Vyzkoušejte helim, který je vyrobený z ovčího a kozího mléka a na gril má geniální strukturu, která se nerozteče.

Koření zajistí dobré trávení i jedinečnou chuť

Nakonec se zastavíme u koření. Když vám s ním trochu ujede ruka, vůbec nevadí. V Turecku mají intenzivní chutě rádi a koření zde o dost více, než jsme v Česku zvyklí. Pokud si zde koupíte papriku, bude zcela jistě pálit a na trhu se setkáte i s půlkilovými baleními všemožných koření. Většinu typických koření seženete i v Česku: patří sem římský kmín, turecké chilli (které je navíc mírně slané, proto dávejte pozor), koriandr, kardamom nebo vzácný šafrán.

Publikováno: 15.09.2022, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Láďův recept na šašlik v sodovce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Závěr pořadu bude patřit našim mlsným jazýčkům a Láďovu receptu na šašlik v sodovce.

Jak vyrobit pojízdný grilovací stoleček z palety

Návod na výrobu pojízdného stolku z palety

Recept na rychlé a levné překvapení mistra grilu

Skvělý recept na chutné překvapení na gril

Recept na koule z mletého masa s bramborami

Koule z mletého masa s bramborami

Recept na hambáček s voňavým překvapením na grilu

Skvělý recept na hamburger přímo na gril i s voňavým překvapením

Jak si vyrobit vychytaný dřevník z palet

Podrobný návod na dřevník vyrobený z euro palety.