Pieris – keř, který vás uchvátí krásou svých listů i květů

Rostliny ozdobné listem, ale i nevšedními květy, to jsou keře rodu pieris. Pocházejí z Asie a Severní Ameriky, ale dva původní druhy nalezneme i v Evropě. Pierisy dorůstají do výšky až několika metrů a vytvářejí rozlehlé keře, které jsou okrasné svými zajímavě vybarvenými listy, ale i množstvím barevných květů ve velkých hroznech.

Rostliny okrasné listem – to jsou nádherné a barevné pierisy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny okrasné listem – to jsou nádherné a barevné pierisy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pierisy jsou rostliny ozdobné listem

U nás se tyto rostliny ozdobné listem úspěšně pěstují víc jak patnáct let. Pochází z hornatých končin východní a jižní Asie, ale rostou i v oblastech Ameriky. Patří mezi vřesovcovité (Ericaceae).

Rostliny rodu Pieris jsou potravou housenek některých druhů motýlů. Možná se tak i díky tomu jmenují některé druhy motýla běláska – Pieris brassicae čili bělásek zelný nebo Pieris napi – bělásek řepkový.

Pierisy jsou krásné a nenáročné rostliny okrasné listem i květem
Pierisy jsou krásné a nenáročné rostliny okrasné listem i květem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • pieris japonský (Pieris japonica)
  • pieris květnatý (Pieris floribunda)
  • pieris nízký (Pieris nana, syn. Arcterica nana)

Mezi méně známé druhy u nás patří Pieris cubensis, Pieris formosa, Pieris phillyreifolia nebo Pieris swinhoei. Červené listy dávají rostlině její alternativní názvy jako lesní plamen nebo konvalinkový keř. Podobnost květů pierisu a konvalinek dala vznik tomuto názvu. "Forest Flame" je název křížence mezi Pieris formosa "Wakeham" a Pieris japonica.

Nádherný detail květů Pieris japonica
Nádherný detail květů Pieris japonica (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování rostlin ozdobných listem

Tvoří husté keře s kopinatými, jemně zašpičatělými listy. Obvykle jsou lesklé a tmavě zelené nebo světle panašované a stálezelené, některé kultivary jsou často zbarveny dočervena nebo bronzového odstínu. Květy pierisů jsou trubkovité, mají bílé nebo růžové okvětní lístky a sbíhají se do květenství.

Pestrobarevné druhy jsou citlivější na mráz, proto žádají zimní přikrytí. Kořeny je nutné přikrýt suchým listím a nadzemní část chvojím. Jinak je ale rostlina spíše mrazuvzdorná. Kvete obvykle od března do května zvonkovitými květy v hustých dlouhých hroznech. Původní druhy dorůstají velikosti od půl metru do tří a více metrů výšky, jsou spíše rozložité a hustě olistěné 

Konvalinkám podobné květy mají mnoho barev
Konvalinkám podobné květy mají mnoho barev (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro spokojený růst potřebují pierisy  polostinné stanoviště a dobře propustnou a kyselou půdu, proto při výsadbě používáme rašelinu. Naopak vápenité půdy tato rostlina ozdobná listem nesnáší. Pieris by měl být zavlažován pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřelá. Není příliš tolerantní vůči suchu nebo přemokření. Měli bychom jí také zajistit dostatečné množství slunce, ale zároveň chránit před přímým slunečním zářením. Má podobné nároky jako pěnišníky či azalky. Možno množit řízkováním nebo semeny. Kultivary se množí hřížením nebo řízkováním.

Pieris je nenáročná rostlina ozdobná listem, která nevyžaduje příliš mnoho pozornosti. Je velmi odolná vůči chorobám a škůdcům. Pieris japonský (Pieris japonica) ‘Prelude‘ je keřík vysoký od třiceti do šedesáti centimetrů, nově rašící listy jsou pestře oranžové. Díky své velikosti se vejde i do menších zahrad.

Kultivar ‘Katsura‘ s růžovým květenstvím a vínovými výhony dorůstá až do výšky jednoho metru. Bílým lemem listů a v zimě růžovějícími a bronzovými výhony se může pochlubit varianta ‘Variegata‘, vysoká kolem 1,5 metru. Mezi další oblíbené kultivary patří také ‘Carnaval‘ – červeně rašící pieris s pestrým žlutozeleným olistěním. 

Listy jsou stálezelené, nové výhony jsou barevné
Listy jsou stálezelené, nové výhony jsou barevné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stálezelené volně rostoucí rostliny ozdobné listem není potřeba upravovat řezem, pouze odstraňujeme suché a poškozené větve. Pierisy se hodí k výsadbě do skalek, k pěstování v nádobách i jako solitéry mezi jehličnany. Pieris se také používá k léčení onemocnění dýchacích cest a jako diuretikum. 

Zdroj informací: ceskestavby.cz; pestujemecr.cz; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní keře v dendrologické zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní keře v dendrologické zahradě

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.