Pieris – keř, který vás uchvátí krásou svých listů i květů

Rostliny ozdobné listem, ale i nevšedními květy, to jsou keře rodu pieris. Pocházejí z Asie a Severní Ameriky, ale dva původní druhy nalezneme i v Evropě. Pierisy dorůstají do výšky až několika metrů a vytvářejí rozlehlé keře, které jsou okrasné svými zajímavě vybarvenými listy, ale i množstvím barevných květů ve velkých hroznech.

Rostliny okrasné listem – to jsou nádherné a barevné pierisy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny okrasné listem – to jsou nádherné a barevné pierisy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pierisy jsou rostliny ozdobné listem

U nás se tyto rostliny ozdobné listem úspěšně pěstují víc jak patnáct let. Pochází z hornatých končin východní a jižní Asie, ale rostou i v oblastech Ameriky. Patří mezi vřesovcovité (Ericaceae).

Rostliny rodu Pieris jsou potravou housenek některých druhů motýlů. Možná se tak i díky tomu jmenují některé druhy motýla běláska – Pieris brassicae čili bělásek zelný nebo Pieris napi – bělásek řepkový.

Pierisy jsou krásné a nenáročné rostliny okrasné listem i květem
Pierisy jsou krásné a nenáročné rostliny okrasné listem i květem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • pieris japonský (Pieris japonica)
  • pieris květnatý (Pieris floribunda)
  • pieris nízký (Pieris nana, syn. Arcterica nana)

Mezi méně známé druhy u nás patří Pieris cubensis, Pieris formosa, Pieris phillyreifolia nebo Pieris swinhoei. Červené listy dávají rostlině její alternativní názvy jako lesní plamen nebo konvalinkový keř. Podobnost květů pierisu a konvalinek dala vznik tomuto názvu. "Forest Flame" je název křížence mezi Pieris formosa "Wakeham" a Pieris japonica.

Nádherný detail květů Pieris japonica
Nádherný detail květů Pieris japonica (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování rostlin ozdobných listem

Tvoří husté keře s kopinatými, jemně zašpičatělými listy. Obvykle jsou lesklé a tmavě zelené nebo světle panašované a stálezelené, některé kultivary jsou často zbarveny dočervena nebo bronzového odstínu. Květy pierisů jsou trubkovité, mají bílé nebo růžové okvětní lístky a sbíhají se do květenství.

Pestrobarevné druhy jsou citlivější na mráz, proto žádají zimní přikrytí. Kořeny je nutné přikrýt suchým listím a nadzemní část chvojím. Jinak je ale rostlina spíše mrazuvzdorná. Kvete obvykle od března do května zvonkovitými květy v hustých dlouhých hroznech. Původní druhy dorůstají velikosti od půl metru do tří a více metrů výšky, jsou spíše rozložité a hustě olistěné 

Konvalinkám podobné květy mají mnoho barev
Konvalinkám podobné květy mají mnoho barev (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro spokojený růst potřebují pierisy  polostinné stanoviště a dobře propustnou a kyselou půdu, proto při výsadbě používáme rašelinu. Naopak vápenité půdy tato rostlina ozdobná listem nesnáší. Pieris by měl být zavlažován pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřelá. Není příliš tolerantní vůči suchu nebo přemokření. Měli bychom jí také zajistit dostatečné množství slunce, ale zároveň chránit před přímým slunečním zářením. Má podobné nároky jako pěnišníky či azalky. Možno množit řízkováním nebo semeny. Kultivary se množí hřížením nebo řízkováním.

Pieris je nenáročná rostlina ozdobná listem, která nevyžaduje příliš mnoho pozornosti. Je velmi odolná vůči chorobám a škůdcům. Pieris japonský (Pieris japonica) ‘Prelude‘ je keřík vysoký od třiceti do šedesáti centimetrů, nově rašící listy jsou pestře oranžové. Díky své velikosti se vejde i do menších zahrad.

Kultivar ‘Katsura‘ s růžovým květenstvím a vínovými výhony dorůstá až do výšky jednoho metru. Bílým lemem listů a v zimě růžovějícími a bronzovými výhony se může pochlubit varianta ‘Variegata‘, vysoká kolem 1,5 metru. Mezi další oblíbené kultivary patří také ‘Carnaval‘ – červeně rašící pieris s pestrým žlutozeleným olistěním. 

Listy jsou stálezelené, nové výhony jsou barevné
Listy jsou stálezelené, nové výhony jsou barevné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stálezelené volně rostoucí rostliny ozdobné listem není potřeba upravovat řezem, pouze odstraňujeme suché a poškozené větve. Pierisy se hodí k výsadbě do skalek, k pěstování v nádobách i jako solitéry mezi jehličnany. Pieris se také používá k léčení onemocnění dýchacích cest a jako diuretikum. 

Zdroj informací: ceskestavby.cz; pestujemecr.cz; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní keře v dendrologické zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní keře v dendrologické zahradě

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.