Je levandule úzkolistá podobná levanduli lékařské?

Levandule úzkolistá je trvalka rozšířená hlavně v teplejších oblastech jižní části Evropy. Roste na slunných svazích a stráních. Je to dekorativní trvalka vhodná do trvalkových záhonů. Používá se i ve farmaceutickém průmyslu a v parfumérii. Pěstování levandule i v našich podmínkách není nemožné.

Levandule úzkolistá je zajímavá kráska mezi levandulemi. Pěstování levandule je přitom velmi snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule úzkolistá je zajímavá kráska mezi levandulemi. Pěstování levandule je přitom velmi snadné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování levandule úzkolisté

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) je v podstatě to samé jako levandule lékařská, záleží na výkladu botaniků či pěstitelů. Pěstování levandule není žádná věda, a proto je na našich zahrádkách hojně zastoupena. Levandule se lidově nazývá dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát. Nejčastěji používané druhy jsou levandule zpeřená, levandule rozeklaná, levandule hlávkovitá nebo levandule zubatá.

Levandule úzkolistá kvete nejdříve ze všech levandulí – od června fialovými květy. Má ráda slunná místa na chráněných stanovištích. Vyžaduje lehkou, vápenatou, dobře propustnou půdu. Je třeba ji každý rok stříhat, pokud se zanedbá stříhání, bude z ní roztahaný nekompaktní keřík. Je mrazuvzdorná, avšak ve vyšších polohách je třeba ji na zimu přikrýt. Vyskytuje se na osluněných svazích, ojediněle vystupuje až k hranici lesa a často je pěstovaná v kultivarech.

Pěstování levandule zvládne i úplný začátečník
Pěstování levandule zvládne i úplný začátečník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při pěstování můžeme nechat substrát téměř vyschnout. Nemá vysloveně ráda přemokřenou a mokrou půdu. Při pěstování levandule v nádobách musí být květináč alespoň dvojnásobné šířky. Levandule nevyžaduje žádné speciální sázení. Stačí jen vyhloubit výsadbovou jamku, na její dno dát zeminu smíchanou s kompostem, pak další zeminu s trochou vápna a do ní vysadit samotnou levanduli.

Použití levandule

  • Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. 
  • Nálev z květu levandule se přidává do koupele.
  • Také se vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje moly šatní.
  • Je jednou ze součástí provensálského koření, oblíbeného zejména ve Francii.
  •  Pro své zklidňující účinky je květ levandule přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.
Péče o levanduli není náročná
Péče o levanduli není náročná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levanduli můžeme vypěstovat ze semen, i když je tento proces spíše náročnější. Proto mnozí pěstitelé při pěstování levandule raději sahají po předpěstovaných rostlinách v kontejneru či v květináči. Levandule potřebuje propustnou a zároveň výživnou půdu, nemusíme se obávat přidat do ní trochu písku.

Výsev semen i výsadba sazenic je možná na jaře i na podzim. Nejvhodnějším časem na pěstování levandule ze semene je začátek března. Na podzim je lepší vysazovat starší rostlinky, které jsou už otužilejší. Levanduli vypěstovanou ze semen můžeme umístit ven na záhon, ale ideálně až za rok. Mladé rostlinky by totiž nemusely přežít zimu, proto je vhodné je před mrazem během zimy ochránit. 

Levandule je vhodná i na různé dekorativní účely a využití najde například jako okraj chodníku či při vytvoření malého kvetoucího plůtku. Případně si můžeme vytvořit i bylinkový záhon, ve kterém by levandule rozhodně neměla chybět. Pěstování levandule v zahradě je velmi oblíbené.

Je rozdíl v pěstování levandule v záhonu či v květináči?

Rozdíl mezi pěstováním levandule venku na záhonech a v květináčích či na balkoně je ale značný. Zatímco na záhonu postačí levanduli pravidelně zalévat a poskytnout jí přiměřeně slunečné místo, v květináči bude potřebovat pravidelnou kontrolu přemokření nebo vysušení substrátu. Z balkonů a teras bychom pak rostliny vůbec neměli přenášet na zimu do vnitřních prostor, protože to opětovně podnítí její kvetení, což ale může rostliny v zimě vyčerpat.

Koncem léta bychom měli ostříhat všechny rostlinky
Koncem léta bychom měli ostříhat všechny rostlinky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je při pěstování levandule ale zásadní? Stříhání. Stříhá se během kvetení, tedy v červnu a červenci, kdy odstříháváme květiny na různá použití. Pravidelný řez je důležitý, a to nejen během roku. Po zimě se doporučuje dopřát levanduli hlubší řez. Pokud chceme, aby se levandule více rozvětvila, provedeme střih přibližně v polovině výhonu.

Při zazimování levandule v zahradě ji můžeme před mrazy chránit tak, že ji přikryjeme slámou a kolem nahrneme zem, aby byly stonky rostlin chráněny před mrazem. Před zazimováním bychom měli levanduli seříznout. Přesazovat levanduli bychom měli přesazovat v době, kdy nekvete. Pokud přesazujeme do jiného květníku, postupujeme v podstatě stejně jako při přesazování jiných pokojovek.

Rostliny prakticky netrpí na choroby nebo škůdce. Zřídka se vyskytují houbovitá onemocnění typická bílým povlakem na rostlině, která způsobují odumření celé rostliny. Škůdci jsou levandulí spíše odpuzováni. Díky tomu se často využívá například postřik na bázi levandulového oleje nebo postřik jíchou, kdy kopřivy necháme zkvasit ve vodě.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; cestakbydleni.cz; skrblik.cz

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Pěstování levandule v květináči

Jak přesadit a jak se starat o levanduli pěstovanou v květináči.

Mrazuvzdorné levandule

Receptář prima nápadů 2018 (21): Mrazuvzdorné levandule

Dekorace z levandule

Výroba dekorativních levandulových paliček z živých rostlin levandule

Řez levandulí na podzim

Jak správně na podzim ostříhat levandule, aby další rok krásně kvetly? Honza a Lída vám poradí.

Pěstování levandule

Pěstování levandule

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?