Ninfa – nejromantičtější zahrada Evropy

Dvacet kilometrů jihovýchodně od Říma ukrývá centrální Itálie před očima většiny turistů místo, které by milovník květin určitě neměl minout. Starověké a středověké město Ninfa je zde přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Ninfa – nejromantičtější zahrada Evropy
Ninfa – nejromantičtější zahrada Evropy (Zdroj: shutterstock.com)

Město dostalo jméno podle pramenu s jezírkem, jehož umístění pod kopcem v údolíčku je tak malebném, že k němu snad skutečně chodila bájná nymfa pít a koupat se. Kolem pramenu se již v období starověkého Říma rozrostla prosperující osada, protože tudy vedla frekventovaná obchodní cesta. Ve středověku pak město prosperovalo dál, byl vybudován chrám, hrad s mohutnou věží a opevněním, bohaté kamenné domy. Pak ovšem tudy prošly války a ve 12. století bylo město prakticky zničeno. Nový rozmach mu přineslo budování rodu Caetaniů, kteří se stali vlastníky města i okolní půdy na konci 13. století. Okolní bažiny ale přinesly další katastrofy – opakující se malárie a morové rány město devastovaly, ale posunuly také obchodní cestu jinam. V 16. století tak bylo město prakticky mrtvé.

Caetaniové ovšem na svůj majetek nezapomněli, celá staletí zde nechávali udržovat alespoň rozsáhlé zahrady, které založil jejich předek kardinál Nicolo III Caetani na počátku 16. století. Chrám, hrad i ostatní budovy postupně chátraly, lidé z okolí je rozebírali na stavbu svých obydlí, co neodnesli, o to se postarala příroda. Dodnes ovšem zbyly mohutné zdi ruin kostela, opevnění, mostu a dalších domů, obklopené zahradami. Ty na počátku 20. století nechal Gelasio Caetani upravit ve stylu anglického parku a založil zde botanickou sbírku rostlin. Poslední ze starobylého rodu – Leila Caetani – založila před svou smrtí nadaci, které více než stohektarový park a zahradu odkázala.

Zde nebylo třeba vytvářet uměle romantická zákoutí, příroda mírně upravená rukama zahradních architektů se tu mezi starodávnými ruinami postarala o vše. Atmosféra této zahrady je neuvěřitelná. Popínavé růže a buganvílie se pnou po mohutných zdech, prastaré ovocné stromy na jaře vykvétají a na podzim nesou stále nádherná jablka, ozdobné keře bujně prorůstají do zbytků chámu, štíhlé jalovce vypadají z povzdálí jako zapomenutí zkamenělí obyvatelé města, vinná réva se pne po stromech a vytváří mezi nimi stinné besídky. Pokroucené kmeny starých stromů natahují větve, jako by si na vás chtěly sáhnout a navždy vás vtáhnout do svého tajuplného světa. Paprsky slunce pronikají mezi rostlinami a kreslí jejich odrazy na hladině jezírka s labutěmi a sochou nymfy. Není divu, že tyto zahrady inspirovaly řadu umělců, mimo jiné i slavného básníka Gabriela D´Annunzia a ruského spisovatele Borise Pasternaka.

Nadace Caetani pod ochranou italského státu pečuje od roku 1977 o zahrady vzorně. S tím souvisí i omezený počet návštěvníků, kteří sem mohou vstoupit, protože větší množství by narušilo zdejší křehkou atmosféru i přírodní rovnováhu. Pokud byste se tedy chtěli do zahrad podívat (což vřele doporučujeme, pokud se budete toulat po okolí Říma), je třeba v Římě vyhledat sídlo nadace v paláci Caetaniů, Via Botteghe Oscure 32. Zde vám nejlépe poradí, kdy je možno do zahrad vyjet s organizovanou skupinou, či jak si zajistit samostatnou prohlídku. Toužíte-li po skutečně hlubokém romantickém zážitku, pak vám ho zahrady v Ninfě plně poskytnou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 08.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!