Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Cizrna je bohužel stále pro většinu lidí v současné době neznámá potravina. Je to škoda, jelikož se jedná o jednu z nejlepších, navíc lehce stravitelných luštěnin. Má vysoký obsah vápníku, hořčíku a fosforu. Kromě složených sacharidů obsahuje i bílkoviny, které jsou podstatnou a důležitou součástí pestré vyvážené stravy.

Chutná cizrna z vlastní zahrady
Chutná cizrna z vlastní zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)hutterstock.com)

Jak cizrnu pěstovat?

Snad jediný problém s pěstováním cizrny je to, že musí chytit jarní vláhu, aby dobře rostla. Chce to tedy vysít ji brzy zjara. Později už potřebuje spíše suché a horké léto, aby nedošlo k jejímu plesnivění, ke kterému má jistou tendenci. Tmavé odrůdy cizrny jsou podstatně odolnější, ale oproti světlé cizrně se těžko shánějí. 

Cizrna vyžaduje jarní vláhu pro svůj růst
Cizrna vyžaduje jarní vláhu pro svůj růst (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je tedy spíše důležité, v jaké oblasti jste se rozhodli cizrnu pěstovat. Pokud se nevyseje moc nahusto anebo ji nezasáhne příliš deštivé léto, mohou být výnosy cizrny i z domácího pěstování poměrně dobré. V jednom lusku je pouze jedno zrno, takže její vylupování vám zabere trochu víc času, ale ta námaha stojí za to, protože cizrna je opravdu velmi chutná luštěnina.

Ti, kdo se již stali milovníky této skvělé pochutiny, vědí, že cizrna by se měla ponechat alespoň 8 hodin před kuchyňskou úpravou namočená ve vodě pokojové teploty, ideálně však 1 až 2 dny.

Cizrnu před úpravou namočte až na 1-2 dny
Cizrnu před úpravou namočte až na 1-2 dny (Zdroj: shutterstock.com)

Pomazánka z cizrny

Náš tip: Připravte si z cizrny skvělou pomazánku. Budete potřebovat 400 g uvařené cizrny a 100 ml vývaru z ní, dále 1 cibuli, 3 lžíce rostlinného tuku, šťávu z půlky limetky, stroužek česneku a trochu soli a pepře. Cibuli nakrájejte na jemné kostičky a orestujte na rostlinném tuku, dokud nezesklovatí. Připravte si mixer a do něj dejte orestovanou cibulku, uvařenou cizrnu, rostlinný tuk a limetkovou šťávu společně s prolisovaným česnekem, pepřem a solí.

Z cizrny si můžete připravit chutnou pomazánku
Z cizrny si můžete připravit chutnou pomazánku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vše rozmixujte na dokonale jemnou kaši. Pro případ, že by byla pomazánka příliš tuhá, jste si ponechali trochu nálevu vzniklého při vaření cizrny. Ten můžete po troškách přidávat, dokud konzistence pomazánky nebude ideální. Podle potřeby pak pomazánku ještě můžete dochutit solí i pepřem. Pokud vám zbyl ještě dostatek uvařené cizrny, můžete z ní připravit polévku. Po uvaření rozmixujte jen část cizrny, druhou část ponechejte vcelku, ochuťte majoránkou, česnekem, přidejte bujón a můžete polévku vylepšit ještě párkem anebo houbami.

Zdroj: Zuzana Bohdalová, zahradkarskaporadna.cz, www.rostlinky.cz, www.toprecepty.cz

Publikováno: před 2 dny, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Celerová pomazánka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdravost celeru šplhá do astronomických hodnot a i přes to jej často vůbec nezařazujeme do našeho jídelníčku.

Cizrnový popcorn podle Ládi Hrušky

Taky rádi mlsáte u televize a potom máte výčitky z diety? Zkuste zdravou variantu mlsání podle Ládi Hrušky.

Cizrna do poslední kuličky

Jak využít cizrnu do poslední kuličky?

Naložené syrečky

Naložené syrečky chutnají ještě lépe, když jsou domácí. Zjistíte nejen co budete kromě čočky, cizrny a ořechů potřebovat ale hlavně jak si syrečky doma naložit.

Posvícenské menu v moderním pojetí

Posvícení vždy bylo časem, kdy se lidé povznesli nad každodenní útrapy a užívali si pohodlí domova. A s domovem se pojí i výborná večeře, kterou nám v poněkud modernějším pojetí připraví pan Luboš Rychlavský.

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.