Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Co nevidět nastane čas, kdy rozkvete i léčivá pampeliška, jedna z půvabných jarních květinek a také jedna z nejběžnějších rostlin využívaných v bylinkářství.

Léčivá pampeliška je jedním z poslů jara
Léčivá pampeliška je jedním z poslů jara (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co symbolizuje léčivá pampeliška

Pro milovníky alternativní medicíny je léčivá pampeliška pravým požehnáním, pro zahrádkáře tak trochu pohromou, protože patří mezi nejčastější a nejodolnější plevele. Nicméně v prvních jarních týdnech jsou její sytě žluté květy nepřehlédnutelné a patří k symbolům znovuzrození a příchodu nejkrásnějšího ročního období.

Léčivé účinky pampelišky odhalili lidé už ve starověkém Řecku a slavný arabský lékař Avicenna ji poprvé vědecky popsal, a také rád využíval ve své lékařské praxi, když s její pomocí léčil záněty očí i překrvení jater.

Plačící kráska

Léčivá pampeliška se správně jmenuje smetánka lékařská a roste všude kolem nás – na loukách a mezích, podél cest, ale také v zahradách, kde je postrachem hlavně pro trávníky. Typická je pro ni růžice výrazných listů, z jejichž středu se tyčí dutý stonek se žlutým květním úborem, který je složen ze 150 až 200 drobných kvítků, které jsou doslova nahuštěné do jednoho květního lůžka.

Pampeliška obsahuje hořké „mléko“, které je přítomno v celé rostlince a naše prababičky proto říkávaly, že smetánka po utržení pláče. Plodem této jarní rostliny jsou ochmýřené nažky, které pak vítr rozfouká po okolí až do velkých vzdáleností.

Pampeliškové chmýří roznáší vítr na velké vzdálenosti
Pampeliškové chmýří roznáší vítr na velké vzdálenosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdraví v celé rostlině

Pampeliška je oblíbená jako léčivka nejen pro svou snadnou dostupnost, ale především pro své široké využití. Na lidský organismus příznivě působí nejen látky nacházející se v květu, ale rovněž v listech a v kořenech. Léčivá pampeliška obsahuje hořčiny, třísloviny, inulin, soli sodíku a draslíku i další minerální látky, rovněž fytosteroidy, fruktózu a vitaminy A, B, C a D.

Nejčastěji se pampeliška využívá pro podporu správného trávení a funkce jater, žlučníku a ledvin. Díky svému složení má schopnost detoxikovat organismus, takže pomáhá i při léčbě ekzémů a akné a dokáže také ovlivňovat pevnost kostí a zubů.

Pro sběr se hodí jen čisté rostliny

Sběr květů pampelišky nastává po celou dobu, kdy rostlina kvete. Musíme ovšem počítat s tím, že naše prsty pak budou nějakou dobu vypadat trochu zvláštně, protože pampeliškové mléko zanechává na pokožce tmavé skvrny, které se obtížně a dlouho smývají. Z květů smetánky se vyrábějí sirupy a medy, kořen je vhodný na odvary a nálevy.

Ze smetánky se připravují léčivé a povzbudivé odvary a čaje
Ze smetánky se připravují léčivé a povzbudivé odvary a čaje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejvhodnější čas pro sběr kořene, který se používá sušený, je v březnu a v dubnu, ještě než smetánky naplno rozkvetou, případně pak na konci jejich vegetačního období v srpnu a v září. Pampeliškové listy se sbírají od května do října, a rovněž je můžeme usušit, nicméně čerstvé jsou zdravou a chutnou ingrediencí do jarních salátů.

Pro využití v domácí lékárně a v kuchyni vybíráme jenom rostliny rostoucí v čistém prostředí a květy před zpracováním nikdy neomýváme vodou, aby na nich zůstal pyl. Jenom je protřepeme, a tak je zbavíme drobného hmyzu.

Kdy je léčivá pampeliška postrachem

Navzdory všem svým skvělým vlastnostem je léčivá pampeliška nevítaným hostem na zahradách a je zcela pochopitelné, že se jí zvláště v trávnících potřebujeme zbavit. Chce to ovšem obrnit se trpělivostí, protože její kořeny jsou dlouhé a úporné a jakmile v zemi zůstane jenom jejich malý kousek, rostlinka brzy vyraší znovu.

S likvidací pampelišek je zapotřebí začít ještě předtím, než odkvetou, abychom při manipulaci s nimi ještě nepodpořili rozsev lehounkého chmýří, z něhož pak vyrostou další mladé smetánky.

Zdroj informací: www.alphega.cz, www.salveo.cz, www.bylinky.info

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Smetanka lékařská - její využití a výhody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Smetanka lékařská - její využití a výhody

Výroba pampeliškové masti, čaje i salátu

Znáte všechny léčivé účinky pampelišek?

Skvělý recept na kapary z pampeliškových poupat

Recept na kapary z pampeliškových ještě nerozkvetlých poupat.

Nakládaná pampeliška léčivá

Že je pampeliška léčivá, to ví i malé děti. Ale už méně se ví, že z ještě nerozvitých poupat se dá připravit pochoutka, kterou v originálu zná celý svět?

Zdravý zelený nápoj

Dnes si podle receptu připravíme zdravý zelený nápoj. Suroviny stačí natrhat na louce nebo na zahradě.

Výroba voňavých smetanových bochánků do koupele a kávového peelingu

Vyrobte si sami smetanové bochánky do koupele a skvělý kávový peeling.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.