Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Jetel luční je používán jako krmivo pro hospodářská zvířata, ale slouží také jako zdroj potravy pro medonosný hmyz. Mezi jeho další dobré vlastnosti řadíme i léčivé schopnosti. Na našich zahradách se ale vyskytuje jako nežádoucí plevel v pěstěných trávnících nebo v záhonech.

Jetel luční je sice oblíbená léčivka, ale také pěkně nepříjemný plevel
Jetel luční je sice oblíbená léčivka, ale také pěkně nepříjemný plevel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jetel luční

Jetel luční (Trifolium pratense), dříve nazývaný jetel červený podle růžovočervených květů, patří do skupiny bobovitých. Je využíván především jako pícnina, je ale využitelný také v bylinkářství. Na zahradě však představuje poměrně obtížně likvidovatelný plevel – uchytí se totiž velmi snadno a odolává dokonce i mechanickému poškození. Jedná se o skutečně velmi odolnou rostlinu.

Vyznačuje se vysokým obsahem dusíkatých látek a vodorozpustných cukrů, proto je s oblibou pěstován jako krmivo pro býložravá hospodářská zvířata. Jetel patří mezi rostliny, které se mohou pochlubit velkým množstvím nektaru. Opylovat ho však může pouze hmyz s dlouhým sosákem, tj. čmeláci nebo motýli.

Jetel luční je vytrvalá bylinka vysoká 10 až 30 cm. Základem je hlavní kořen, který proniká hluboko pod povrch půdy, dokonce až do dvou metrů. Od něj se větví celý systém vedlejších kořenů. Nadzemní část tvoří lodyha s trojčetnými a dlouze řapíkatými listy, palisty lodyžních listů s kratičkou špicí a výrazně chlupaté kalichy. Hlávkovité květenství je tvořené drobnými kvítky bílé nebo růžově červené barvy.

Jetel luční i plazivý platí za úporný plevel
Jetel luční i plazivý platí za úporný plevel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V Česku roste skoro ve všech nadmořských výškách, dokonce i v oblastech podhůří. I když je jetel luční považován za plevel, jeho přítomnost na zahradě zajistí absenci opravdového plevele. Pro ideální růst jetele jsou vhodné mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, s vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6). Jetel luční vykvétá již v květnu.

Příbuzní jetele lučního

  • Jetel prostřední (Trifolium medium) – vykvétá až v červnu, květenstvím jsou obvykle jednotlivé krátce řapíkaté téměř lysé hlávky.
  • Jetel alpínský (Trifolium alpestre) – vykvétá vejcovitými hlávkami. Navzdory svému druhovému jménu se tyto rostliny vyskytují spíše v nižších a teplých polohách.
  • Jetel bledožlutý (Trifolium ochroleucon) je zařazen mezi ohrožené druhy, je okrasou v trvalkových výsadbách, ale také pastvou pro včely a čmeláky.
  • Jetel červenavý (Trifolium rubens) – ohrožená, chráněná rostlina.
  • Jetel horský (Trifolium montanum) – jeden z mnoha původních druhů české květeny.
  • Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum) – osvědčuje se jako zelené hnojení především pod okopaniny.
Jetel v trávníku dokáže vytlačit ostatní plevele
Jetel v trávníku dokáže vytlačit ostatní plevele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Likvidace 

Rozhodně se vyplatí počkat na dobu, kdy už budou jeteliny a podobné plevelné rostliny poměrně vzrostlé. Potom je možné použít kontaktní herbicidní prostředky působící vyloženě na vzešlý plevel. Neselektivní herbicidy se používají ke kompletní likvidaci. Nesmí jimi být ale zasaženy kulturní rostliny, takže je používáme např. na odstranění jetele a dalších plevelů z cest, okolo plotů nebo podezdívek staveb. 

Mechanické vyřezávání plevelných rostlin a jetele je podobné jako systémové odplevelení záhonů. Je nutné dbát na vytahování celých částí kořenů, aby růst nepokračovat dále. Vysoké hodnoty pH vedou ke zvýšení jeho růstu. Pokud chceme jetel luční odstranit komplexně, změníme pH půdy, kde se jetel luční vyskytuje. 

Je to oblíbená potrava pro opylovače
Je to oblíbená potrava pro opylovače (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přípravky na hubení jetele

  • Bofix: účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí – čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní. V této době se nedoporučuje trávník sekat, počkejte, než bude plevel hnědý a zaschlý.
  • Dicopur: herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu posekejte.
  • Roundup max: pokud máte zahlcenou zahradu jetelinou, určitě sáhněte po tomto přípravku. Roundup je silný koncentrát, který se ředí vodou a používá se na ničení obzvláště intenzivního plevele.

Využití v bylinkářství

Jetel luční působí proti průjmu, cukrovce, bronchitidě, nachlazení, snižuje příznaky menopauzy a funguje jako dezinfekce při mírném poranění kůže.

Zdroj informací: agromanual.cz, tipio.cz, eagri.cz, nasezahrada.com

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Okrasné jetele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pověry o štěstí spojené se čtyřlístkem můžete brát vážně a chodit si jej na louku pracně vyhledat. Nebo si jej doma vypěstujte a zaručeně budete mít štěstí z pěstování.

Dokonalý trávník díky pravidelnému odplevelování

Díky odplevelování a výživě budete mít luxusní trávník na zahradě

Zdravý zelený nápoj

Dnes si podle receptu připravíme zdravý zelený nápoj. Suroviny stačí natrhat na louce nebo na zahradě.

Péče o trávník

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o hnojivech a výživě pro trávník.

Proč vysévat zelené hnojení?

Výsev zeleného hnojení

Jak pečovat o želvu

Jak pečovat o želvu

ČTĚTE DÁLE

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.