Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Jetel luční je používán jako krmivo pro hospodářská zvířata, ale slouží také jako zdroj potravy pro medonosný hmyz. Mezi jeho další dobré vlastnosti řadíme i léčivé schopnosti. Na našich zahradách se ale vyskytuje jako nežádoucí plevel v pěstěných trávnících nebo v záhonech.

Jetel luční je sice oblíbená léčivka, ale také pěkně nepříjemný plevel
Jetel luční je sice oblíbená léčivka, ale také pěkně nepříjemný plevel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jetel luční

Jetel luční (Trifolium pratense), dříve nazývaný jetel červený podle růžovočervených květů, patří do skupiny bobovitých. Je využíván především jako pícnina, je ale využitelný také v bylinkářství. Na zahradě však představuje poměrně obtížně likvidovatelný plevel – uchytí se totiž velmi snadno a odolává dokonce i mechanickému poškození. Jedná se o skutečně velmi odolnou rostlinu.

Vyznačuje se vysokým obsahem dusíkatých látek a vodorozpustných cukrů, proto je s oblibou pěstován jako krmivo pro býložravá hospodářská zvířata. Jetel patří mezi rostliny, které se mohou pochlubit velkým množstvím nektaru. Opylovat ho však může pouze hmyz s dlouhým sosákem, tj. čmeláci nebo motýli.

Jetel luční je vytrvalá bylinka vysoká 10 až 30 cm. Základem je hlavní kořen, který proniká hluboko pod povrch půdy, dokonce až do dvou metrů. Od něj se větví celý systém vedlejších kořenů. Nadzemní část tvoří lodyha s trojčetnými a dlouze řapíkatými listy, palisty lodyžních listů s kratičkou špicí a výrazně chlupaté kalichy. Hlávkovité květenství je tvořené drobnými kvítky bílé nebo růžově červené barvy.

Jetel luční i plazivý platí za úporný plevel
Jetel luční i plazivý platí za úporný plevel (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V Česku roste skoro ve všech nadmořských výškách, dokonce i v oblastech podhůří. I když je jetel luční považován za plevel, jeho přítomnost na zahradě zajistí absenci opravdového plevele. Pro ideální růst jetele jsou vhodné mělčí vlhčí půdy s vyšším obsahem organických látek, s vyšší hladinou spodní vody a se slabě kyselou reakcí (pH 6). Jetel luční vykvétá již v květnu.

Příbuzní jetele lučního

  • Jetel prostřední (Trifolium medium) – vykvétá až v červnu, květenstvím jsou obvykle jednotlivé krátce řapíkaté téměř lysé hlávky.
  • Jetel alpínský (Trifolium alpestre) – vykvétá vejcovitými hlávkami. Navzdory svému druhovému jménu se tyto rostliny vyskytují spíše v nižších a teplých polohách.
  • Jetel bledožlutý (Trifolium ochroleucon) je zařazen mezi ohrožené druhy, je okrasou v trvalkových výsadbách, ale také pastvou pro včely a čmeláky.
  • Jetel červenavý (Trifolium rubens) – ohrožená, chráněná rostlina.
  • Jetel horský (Trifolium montanum) – jeden z mnoha původních druhů české květeny.
  • Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum) – osvědčuje se jako zelené hnojení především pod okopaniny.
Jetel v trávníku dokáže vytlačit ostatní plevele
Jetel v trávníku dokáže vytlačit ostatní plevele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Likvidace 

Rozhodně se vyplatí počkat na dobu, kdy už budou jeteliny a podobné plevelné rostliny poměrně vzrostlé. Potom je možné použít kontaktní herbicidní prostředky působící vyloženě na vzešlý plevel. Neselektivní herbicidy se používají ke kompletní likvidaci. Nesmí jimi být ale zasaženy kulturní rostliny, takže je používáme např. na odstranění jetele a dalších plevelů z cest, okolo plotů nebo podezdívek staveb. 

Mechanické vyřezávání plevelných rostlin a jetele je podobné jako systémové odplevelení záhonů. Je nutné dbát na vytahování celých částí kořenů, aby růst nepokračovat dále. Vysoké hodnoty pH vedou ke zvýšení jeho růstu. Pokud chceme jetel luční odstranit komplexně, změníme pH půdy, kde se jetel luční vyskytuje. 

Je to oblíbená potrava pro opylovače
Je to oblíbená potrava pro opylovače (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přípravky na hubení jetele

  • Bofix: účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí – čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní. V této době se nedoporučuje trávník sekat, počkejte, než bude plevel hnědý a zaschlý.
  • Dicopur: herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu posekejte.
  • Roundup max: pokud máte zahlcenou zahradu jetelinou, určitě sáhněte po tomto přípravku. Roundup je silný koncentrát, který se ředí vodou a používá se na ničení obzvláště intenzivního plevele.

Využití v bylinkářství

Jetel luční působí proti průjmu, cukrovce, bronchitidě, nachlazení, snižuje příznaky menopauzy a funguje jako dezinfekce při mírném poranění kůže.

Zdroj informací: agromanual.cz, tipio.cz, eagri.cz, nasezahrada.com

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Okrasné jetele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pověry o štěstí spojené se čtyřlístkem můžete brát vážně a chodit si jej na louku pracně vyhledat. Nebo si jej doma vypěstujte a zaručeně budete mít štěstí z pěstování.

Dokonalý trávník díky pravidelnému odplevelování

Díky odplevelování a výživě budete mít luxusní trávník na zahradě

Zdravý zelený nápoj

Dnes si podle receptu připravíme zdravý zelený nápoj. Suroviny stačí natrhat na louce nebo na zahradě.

Péče o trávník

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o hnojivech a výživě pro trávník.

Proč vysévat zelené hnojení?

Výsev zeleného hnojení

Jak pečovat o želvu

Jak pečovat o želvu

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?