Broméliovité rostliny a péče o ně

Možná ani netušíte, že největší bylina světa patří do skupiny broméliovitých rostlin. Jedná se o rostlinu Puya raimondii. Patří k rozměrově největším, ale také nejdéle rostoucím bylinám světa. Na vlastní oči ji však zhlédne málokdo, neboť roste poměrně vzácně a navíc v drsných klimatických podmínkách And ve výšce až 4 tisíce metrů. Pokud se však spokojíte s rostlinami o dost nižšími, máte na výběr opravdu velké množství méně vysokých, o to však možná více přitažlivých, broméliovitých rostlin, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Broméliovité rostliny a péče o ně
Broméliovité rostliny a péče o ně (Zdroj: shutterstock.com)

Broméliovité rostliny a jejich zvláštnosti

K nejmenším svého druhu patří Tillandsia virescens a Tillandsia capillaris, které jsou naopak doslova trpaslíky mezi příslušníky čeledi broméliovitých. Tyto rostliny mají jen několik centimetrů, porůstají ve svém přirozeném prostředí větší kameny a skalky. Ovšem i v rámci jednotlivých rodů se dají zaznamenat opravdu velké velikostní rozdíly. Existují i oficiální studie o pravých masožravých broméliích! Zajímavou otázkou je také soužití bromélií s nejrůznějšími živočichy. Protože nálevkovité bromélie ve svých listech zadržují poměrně velké množství vody, stávají se takovými malými cisternami pro velké množství živočichů, například ptáků či obojživelníků. Jejich vodní bazénky poskytují ovšem také místo pro rozmnožování hmyzu nebo stromových žabek pralesniček.

Pěstování bromélií ve sklenících

Bromélie je možné pěstovat ve sbírkových sklenících i v domácnostech. Vždy je však nutný již při nákupu rostliny dotaz na druh bromélie, který kupujete. Neboť v příliš vyhřátém skleníku se bude dobře dařit jen broméliím s nízkými a širokými nálevkami, které dávají přednost stejnému prostředí, jaké je vhodné pro vlhkomilnější epifyty. Ti, kdo chtějí pěstovat spíše suchomilné zemní bromélie, by pro ně měli mít připraven sušší, méně stíněný, dobře větraný a v zimě málo vytápěný skleník. Máte-li skleník s kaktusy, tam se bude dobře dařit na některém ze zastíněnějších míst zavěšeným broméliím s vysokými a úzkými nálevkami.

Jak správně pěstovat bromélie v interiéru

Hned na začátku je třeba konstatovat, že pěstitelské nároky různých skupin bromélií se doslova diametrálně liší. Jeden jediný návod k jejich pěstování tedy nelze poskytnout. Existují tedy 4 pěstitelské skupiny bromélií, z nichž každá má jiné pěstební nároky.

Bromélie zemní

Rostliny pěstujeme na jižním, jihozápadním nebo na jihovýchodně orientovaném okenním parapetu. V průběhu zimy však vyžadují přenesení do 6 – 12 °C chladného prostředí s dostatkem světla. V létě můžete zemní sukulentní bromélie bez obav letnit. Dlouhodobé přemokření kořenů při pěstování rozhodně nedopusťte. Vede totiž jak v létě, tak v zimě ke kořenovým hnilobám a uhynutí rostliny. Pěstitelsky velmi vděčné jsou druhy rodu Cryptanthus.

Široce nálevkovité epifytní bromélie

Jedná se o tvarově velmi rozmanité rostliny, ke kterým řadíme Aechmeu, Guzmanii, Vriseu, Nidularium, Tilandsii, Canistrum, Hohenbergii a další. Mnoho těchto druhů a spousty vzniklých kříženců lze volně pěstovat na okenních parapetech suchých bytů. Některé nekřížené původní druhy však vykazují jistou citlivost vůči extrémnímu suchu anebo vůči nižší vzdušné vlhkosti. Takové rostliny lze pěstovat s úspěchem jen ve sklenících, vitrínách nebo v takzvaných epifytních skříních. Do podobných menších prostor jsou to nejideálnější adepti, a to včetně tilandsií.

Bromélie s vysokými a úzkými nálevkami

Do této různorodé skupiny patří většina rodu Aechmea a rodu Billbergia. Z méně zastoupených druhů jmenujme: Portea, Wittrockia, Androlepis, Ananas, Ronnbergia, rovněž pěstitelsky zajímavé výběžkaté druhy rodu Neoregelia. Tyto druhy vyžadují pravidelně se opakující přísušky a mají rovněž zvýšené nároky na světlo. Pěstují se jak v květináčích, tak v závěsných dřevěných podložkách. Pro pěstování v květináči volíme epifytní substrát, který má vzhledem k citlivosti kořenů zabránit houbovým hnilobám.

Text: Zuzana Bohdalová

 

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování Bromélií a její druhy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mgr. Jiří Haager z teplické Botanické zahrady představuje pěstování bromélií a její druhy.

Nesmrtelné bromélie

Nesmrtelné bromélie

Novinky a zajímavosti v oblasti pokojových rostlin

František Kafka představuje Přemkovi Podlahovi, Kateřině Duškové a divákům zajímavosti a novinky v oblasti pěstování pokojových rostlin.

Epifytické rostliny

Když na jednom stromě roste více rostlin, nazýváme je epifytické. Tyto rostliny používají strom jako oporu pro svůj vlastní růst.

Novinky v pěstování pokojových rostlin

Novinky v pěstování pokojových rostlin

Bromelie

Bromelie

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.