Broméliovité rostliny a péče o ně

Možná ani netušíte, že největší bylina světa patří do skupiny broméliovitých rostlin. Jedná se o rostlinu Puya raimondii. Patří k rozměrově největším, ale také nejdéle rostoucím bylinám světa. Na vlastní oči ji však zhlédne málokdo, neboť roste poměrně vzácně a navíc v drsných klimatických podmínkách And ve výšce až 4 tisíce metrů. Pokud se však spokojíte s rostlinami o dost nižšími, máte na výběr opravdu velké množství méně vysokých, o to však možná více přitažlivých, broméliovitých rostlin, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Broméliovité rostliny a péče o ně
Broméliovité rostliny a péče o ně (Zdroj: shutterstock.com)

Broméliovité rostliny a jejich zvláštnosti

K nejmenším svého druhu patří Tillandsia virescens a Tillandsia capillaris, které jsou naopak doslova trpaslíky mezi příslušníky čeledi broméliovitých. Tyto rostliny mají jen několik centimetrů, porůstají ve svém přirozeném prostředí větší kameny a skalky. Ovšem i v rámci jednotlivých rodů se dají zaznamenat opravdu velké velikostní rozdíly. Existují i oficiální studie o pravých masožravých broméliích! Zajímavou otázkou je také soužití bromélií s nejrůznějšími živočichy. Protože nálevkovité bromélie ve svých listech zadržují poměrně velké množství vody, stávají se takovými malými cisternami pro velké množství živočichů, například ptáků či obojživelníků. Jejich vodní bazénky poskytují ovšem také místo pro rozmnožování hmyzu nebo stromových žabek pralesniček.

Pěstování bromélií ve sklenících

Bromélie je možné pěstovat ve sbírkových sklenících i v domácnostech. Vždy je však nutný již při nákupu rostliny dotaz na druh bromélie, který kupujete. Neboť v příliš vyhřátém skleníku se bude dobře dařit jen broméliím s nízkými a širokými nálevkami, které dávají přednost stejnému prostředí, jaké je vhodné pro vlhkomilnější epifyty. Ti, kdo chtějí pěstovat spíše suchomilné zemní bromélie, by pro ně měli mít připraven sušší, méně stíněný, dobře větraný a v zimě málo vytápěný skleník. Máte-li skleník s kaktusy, tam se bude dobře dařit na některém ze zastíněnějších míst zavěšeným broméliím s vysokými a úzkými nálevkami.

Jak správně pěstovat bromélie v interiéru

Hned na začátku je třeba konstatovat, že pěstitelské nároky různých skupin bromélií se doslova diametrálně liší. Jeden jediný návod k jejich pěstování tedy nelze poskytnout. Existují tedy 4 pěstitelské skupiny bromélií, z nichž každá má jiné pěstební nároky.

Bromélie zemní

Rostliny pěstujeme na jižním, jihozápadním nebo na jihovýchodně orientovaném okenním parapetu. V průběhu zimy však vyžadují přenesení do 6 – 12 °C chladného prostředí s dostatkem světla. V létě můžete zemní sukulentní bromélie bez obav letnit. Dlouhodobé přemokření kořenů při pěstování rozhodně nedopusťte. Vede totiž jak v létě, tak v zimě ke kořenovým hnilobám a uhynutí rostliny. Pěstitelsky velmi vděčné jsou druhy rodu Cryptanthus.

Široce nálevkovité epifytní bromélie

Jedná se o tvarově velmi rozmanité rostliny, ke kterým řadíme Aechmeu, Guzmanii, Vriseu, Nidularium, Tilandsii, Canistrum, Hohenbergii a další. Mnoho těchto druhů a spousty vzniklých kříženců lze volně pěstovat na okenních parapetech suchých bytů. Některé nekřížené původní druhy však vykazují jistou citlivost vůči extrémnímu suchu anebo vůči nižší vzdušné vlhkosti. Takové rostliny lze pěstovat s úspěchem jen ve sklenících, vitrínách nebo v takzvaných epifytních skříních. Do podobných menších prostor jsou to nejideálnější adepti, a to včetně tilandsií.

Bromélie s vysokými a úzkými nálevkami

Do této různorodé skupiny patří většina rodu Aechmea a rodu Billbergia. Z méně zastoupených druhů jmenujme: Portea, Wittrockia, Androlepis, Ananas, Ronnbergia, rovněž pěstitelsky zajímavé výběžkaté druhy rodu Neoregelia. Tyto druhy vyžadují pravidelně se opakující přísušky a mají rovněž zvýšené nároky na světlo. Pěstují se jak v květináčích, tak v závěsných dřevěných podložkách. Pro pěstování v květináči volíme epifytní substrát, který má vzhledem k citlivosti kořenů zabránit houbovým hnilobám.

Text: Zuzana Bohdalová

 

Publikováno: 13.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování Bromélií a její druhy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mgr. Jiří Haager z teplické Botanické zahrady představuje pěstování bromélií a její druhy.

Nesmrtelné bromélie

Bromélie jsou velmi zajímavé rostliny. Dozvíte se nejen, že rostou v půdě, nebo epifyticky, ale také co se v rostlině děje, pokud začne mateční rostlina odumírat.

Novinky a zajímavosti v oblasti pokojových rostlin

František Kafka představuje Přemkovi Podlahovi, Kateřině Duškové a divákům zajímavosti a novinky v oblasti pěstování pokojových rostlin.

Epifytické rostliny

Když na jednom stromě roste více rostlin, nazýváme je epifytické. Tyto rostliny používají strom jako oporu pro svůj vlastní růst.

Novinky v pěstování pokojových rostlin

Novinky v pěstování pokojových rostlin

Bromelie

Bromelie

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?