Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Fenykl řapíkatý je u nás zatím málo rozšířená zelenina, která vyniká svou výraznou, aromatickou chutí. Obsahuje spoustu důležitých látek, které náš organismus potřebuje a ocení. A je s podivem, že se tato exotická zelenina dá u nás celkem bez obtíží pěstovat.

Fenykl řapíkatý se pěstuje jako léčivá nebo aromatická rostlina
Fenykl řapíkatý se pěstuje jako léčivá nebo aromatická rostlina (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fenykl řapíkatý

Fenykl řapíkatý, hlíznatý, sladký nebo boloňský – to jsou jiné názvy pro fenykl obecný (foeniculum vulgare). Řapíkatý fenykl používáme syrový do zeleninových salátů. V tepelné úpravě se podává samostatně nebo v kombinaci s jinou zeleninou. Kromě vaření v páře je možné jej dusit, grilovat i vařit  buď samostatně, nebo ve směsi s jinou zeleninou.

Fenykl patří podobně jako kopr do čeledi miříkovitých rostlin, proto je mu svými listy i semeny podobný. Spodní části listových řapíků tvoří nadzemní hlízu s aromatickou a nasládlou chutí. Výhodou je, že v podstatě žádné zvláštní nároky na péči tato lahůdková zelenina nemá. Pochází z jižní Evropy a Středomoří.

Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vysévat lze od konce června do začátku srpna, do sponu 30–40×20 cm. Pěstuje se z přímého výsevu od června do poloviny srpna, je možné použít i výsadbu sadby. Při výsadbě je třeba dát pozor na "utopení" sazenic, protože se vytvářejí protáhlé hlízy a fenykl řapíkatý pak vypadá nevzhledně. Je nenáročný na teplotu, optimální teplota je okolo 16–20 °C. Teploty nad 24 °C a pod 7 °C brzdí růst, při mrazech pod -3 °C dochází k poškození.

Květy fenyklu připomínají kopr
Květy fenyklu připomínají kopr (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fenykl řapíkatý je zelenina, která vyžaduje hluboko obdělanou půdu. Je také náročná na vláhu a při nedostatku vody jsou konzumní části tvrdší, méně šťavnaté a zvyšuje se i riziko k vybíhání. Vegetační doba sladkého fenyklu je 70 dní. To znamená, že pokud jej vysejete počátkem prázdnin, v první polovině září se můžete těšit ze sklizně. V průběhu pěstování je potřeba rostliny plečkovat a zavlažovat. Sklizeň je od srpna do října.

Správně vyživená půda a dostatek vláhy jsou pro fenykl to pravé
Správně vyživená půda a dostatek vláhy jsou pro fenykl to pravé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Fenykl řapíkatý by se měl udržovat na záhonech bez plevelů, které snadno konkurují rostlině v boji o světlo a živiny. Rostlinám také prospívá hnojení dusíkatými hnojivy, ale je třeba dbát na to, aby se rostliny nepřehnojily, protože pak by se vyvinulo neúměrné množství vegetační hmoty a bulvy by byly malé a špatně vyvinuté.

Fenykl lze pěstovat jak na záhonech, tak i ve větších pěstebních nádobách
Fenykl lze pěstovat jak na záhonech, tak i ve větších pěstebních nádobách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezařazujte fenykl řapíkatý po kořenových zeleninách, protože hrozí nebezpečí napadení kořenomorkou fialovou. Jde o houbovou chorobu, která je často podporována vyšší vlhkostí, což s vyššími požadavky fenyklu na vláhu může být trochu problém. Podstatné je kontrolovat rostliny, zda se na nich choroba neprojevuje nebo zda je nenapadli škůdci.

Zdroj informací: dobrasemena.cz, zahrada-centrum.cz, thisunruly.com

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Fenykl – likér pro posílení imunity

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vám pomůže fenykl?

Jarní salát s fenyklem

Zabýváte se zdravou stravou? Máme pro Vás tip na výborný jarní salát s fenyklem.

Novinky a zajímavosti v pěstování zeleniny a květin

Inženýrka Ludmila Dušková představuje Kateřině Duškové a divákům zajímavosti a novinky v oblasti pěstování zeleniny a květin.

Grilovaná bramboračka s klobásou

Bramboračka na grilu je starý rodinný recept pana Houžvičky, který se o něj podělil i s námi. Je vylepšený různými ingrediencemi - klobásou nebo chlebem.

Dietní bramborový slát

Máte rádi tradiční bramborový salát, ale máte problémy se žlučníkem? Vyzkoušejte náš dietní bramborový salát.

Nové odrůdy celerů

Paní Ing. Ludmila Dušková představila v reportáži nové odrůdy celerů na trhu

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.