Co s rajčaty po sklizni

Okurková sezóna by se stejně dobře mohla jmenovat sezonou rajčatovou. Kam se podíváme, tam rajčata dozrávají, máme je nejen ve sklenících, na zahradách, ale i na balkonech, nebo v závěsných koších, ale hlavně na talíři. Rajčata jsou velmi zdravá, a tak bychom je měli spotřebovat a nevyhazovat.

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni (Zdroj: shutterstock.com)

Velmi často se stává, že nám nechutnají koupená rajčata, a tak si je raději vypěstujeme sami na svých  zahradách. Rajčata, která jsou ke koupi v obchodních centrech, musí mít prodlouženou dobu trvanlivosti, neopadávají z rostlin, nepraskají ani neměknou, celkově tedy mají delší uchovatelnost, což ale může být právě na úkor chuti. Ve výsledku pak takové rajče spíše vypadá než chutná. Jedná se totiž o takzvaná long-life tyčkové odrůdy rajčat.

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jsou tedy ve stavu nejlepších chuťových vlastností. Obvykle doba sklizně rajčat nastává po 8 až 10 týdnech od jejich výsadby. Pokud bychom plody nechali přezrát, dojde k jejich praskání a měknutí. Ideální je, sklízet je v intervalu 4 až 6 dnů, minimálně však 1x za týden. Abychom měli plody chutnější, je lepší oddělit od rostliny celé vijany anebo minimálně plod se stopkou i kalichem. Až později, kdy již hrozí, že plody budou poškozeny mrazíkem, sklidíme teprve dozrávající plody dorostlé do konečné velikosti.

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Pamatujte! Zelené plody rajčat, které stihly dorůst do konečné velikosti, mají schopnost dozrát i poté, co již byly z rostliny utrženy. Malé zelené plody, které nedorostly do konečné velikosti té které odrůdy, nejsou schopné po utržení z rostliny uzrát.

Náš tip: pro dozrávání rajčat použijte mísu, do jejíhož středu uložíte dozrávající jablka. Z nich se uvolňuje etylen, který napomůže dozrávání také u rajčat.

Rajčata mohou být skladována dokonce i několik týdnů, v závislosti na teplotě okolí a stádiu zralosti. Zelené plody dorostlé do konečné velikosti lze uchovávat při teplotách mezi 13 až 18 °C. Čím vice se však bude teplota blížit 13 °C, tím pomalejší bude jejich dozrávání. Při teplotě 10 °C se proces dozrávání zcela zabrzdí a hrozí riziko poškození plodu chladem.

Pro zralé plody pevné konzistence a plného vybarvení jsou pro uskladnění vhodné teploty mezi  7 – 10 °C. U nich hrozí riziko poškození chladem až při 7 °C. Tehdy plody ztrácejí svou chuť, barvu i konzistenci.
Vzhledem k tomu, že rajčata patří k velmi oblíbené zelenině, konzumují a zpracovávají se v mnoha podobách a úpravách. Velmi známé z úprav za tepla je například výroba kečupu, leča anebo protlaků.  Oblíbené jsou i rajčatové omáčky, rajčatové džusy, nebo rajčata sterilované nebo dušená. V čerstvém stavu jsou vynikající jako svěží přílohy k masu, sýrům, do baget anebo na chlebíčky či k přízdobě nejrůznějších studených mís a dalších pokrmů. Je prokázáno, že jejich konzumace napomáhá při hubnutí a také jako prevence rakoviny.

 

Publikováno: 06.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Nové odrůdy brambor a rajčat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková tentokrát ve své poradně představuje nové odrůdy brambor a rajčat.

Postřik rajčat

Postřik rajčat.

Netradiční odrůdy zeleniny, ovoce

Poradna Ludmily Duškové, ukázka netradičních druhů zeleniny a ovoce (např. bílé jahody, žlutá cuketa, artyčoky apod.)

Rajčata

Rajčata

Pěstování rajčat a jejich odrůdy

Popis jednotlivých odrůd rajčat, kde je pěstovat, jak je pěstovat a k čemu jsou nejvhodnější + kuriozita pažitka čínská a její popis.

Jak vysévat netradiční odrůdy rajčat

Na Josefa je ten správný čas pro výsev rajčat. Semena navíc namoříme přírodním přípravkem a tím si připravíme zcela zdravou a silnou úrodu.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.