Co s rajčaty po sklizni

Okurková sezóna by se stejně dobře mohla jmenovat sezonou rajčatovou. Kam se podíváme, tam rajčata dozrávají, máme je nejen ve sklenících, na zahradách, ale i na balkonech, nebo v závěsných koších, ale hlavně na talíři. Rajčata jsou velmi zdravá, a tak bychom je měli spotřebovat a nevyhazovat.

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni (Zdroj: shutterstock.com)

Velmi často se stává, že nám nechutnají koupená rajčata, a tak si je raději vypěstujeme sami na svých  zahradách. Rajčata, která jsou ke koupi v obchodních centrech, musí mít prodlouženou dobu trvanlivosti, neopadávají z rostlin, nepraskají ani neměknou, celkově tedy mají delší uchovatelnost, což ale může být právě na úkor chuti. Ve výsledku pak takové rajče spíše vypadá než chutná. Jedná se totiž o takzvaná long-life tyčkové odrůdy rajčat.

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout ihned, když na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jsou tedy ve stavu nejlepších chuťových vlastností. Obvykle doba sklizně rajčat nastává po 8 až 10 týdnech od jejich výsadby. Pokud bychom plody nechali přezrát, dojde k jejich praskání a měknutí. Ideální je, sklízet je v intervalu 4 až 6 dnů, minimálně však 1x za týden. Abychom měli plody chutnější, je lepší oddělit od rostliny celé vijany anebo minimálně plod se stopkou i kalichem. Až později, kdy již hrozí, že plody budou poškozeny mrazíkem, sklidíme teprve dozrávající plody dorostlé do konečné velikosti.

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoliv
Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoliv (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)shutterstock.com)

Pamatujte! Zelené plody rajčat, které stihly dorůst do konečné velikosti, mají schopnost dozrát i poté, co již byly z rostliny utrženy. Malé zelené plody, které nedorostly do konečné velikosti té které odrůdy, nejsou schopné po utržení z rostliny uzrát.

Náš tip: pro dozrávání rajčat použijte mísu, do jejíhož středu uložíte dozrávající jablka. Z nich se uvolňuje etylen, který napomůže dozrávání také u rajčat.

Rajčata mohou být skladována dokonce i několik týdnů, v závislosti na teplotě okolí a stádiu zralosti. Zelené plody dorostlé do konečné velikosti lze uchovávat při teplotách mezi 13 až 18 °C. Čím vice se však bude teplota blížit 13 °C, tím pomalejší bude jejich dozrávání. Při teplotě 10 °C se proces dozrávání zcela zabrzdí a hrozí riziko poškození plodu chladem.

Rajčata mohou být skladována dokonce i několik týdnů
Rajčata mohou být skladována dokonce i několik týdnů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro zralé plody pevné konzistence a plného vybarvení jsou pro uskladnění vhodné teploty mezi  7 – 10 °C. U nich hrozí riziko poškození chladem až při 7 °C. Tehdy plody ztrácejí svou chuť, barvu i konzistenci.
Vzhledem k tomu, že rajčata patří k velmi oblíbené zelenině, konzumují a zpracovávají se v mnoha podobách a úpravách. Velmi známé z úprav za tepla je například výroba kečupu, leča anebo protlaků.  Oblíbené jsou i rajčatové omáčky, rajčatové džusy, nebo rajčata sterilované nebo dušená. V čerstvém stavu jsou vynikající jako svěží přílohy k masu, sýrům, do baget anebo na chlebíčky či k přízdobě nejrůznějších studených mís a dalších pokrmů. Je prokázáno, že jejich konzumace napomáhá při hubnutí a také jako prevence rakoviny.

Zdroj: pardubice.rozhlas.cz, www.zahradnickykalendar.cz

Publikováno: před 1 týdnem

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké odrůdy rajčat pěstovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková představuje různé odrůdy rajčat a u každé říká, jak ji máme pěstovat.

Jak sušit rajčata

Když se urodí velké množství rajčat, najednou nevíme, co s nimi. Přichází na řadu metoda sušení.

Jaké jsou nejčastější problémy při výsevu rajčat?

Lze pěstovat rajčata bez chemie? A kdy rajčata vysít?

Nové odrůdy brambor a rajčat

Ludmila Dušková tentokrát ve své poradně představuje nové odrůdy brambor a rajčat.

Jaké jsou odrůdy rajčat a jak se od sebe liší?

Jaké druhy rajčat a odrůdy vysévat a kdy?

Pěstování rajčat na balkoně

Pěstování rajčat na balkoně

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.