Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Česnek je mezi pěstiteli zeleniny nesmírně ceněnou potravinou. Jeho použití v kuchyni je totiž velmi široké. Domácí pěstování česneku je základem soběstačnosti v plodinách, často býváme překvapeni chuťovou výrazností i velikostí úrody. Ale aby česnek rostl a prospíval, dejte mu, co požaduje, nároky nemá velké.

Pěstování česneku je jednou z nejhezčích činností v rámci zahrádkaření, kvalitní úroda totiž vykouzlí úsměv nejednomu pěstiteli
Pěstování česneku je jednou z nejhezčích činností v rámci zahrádkaření, kvalitní úroda totiž vykouzlí úsměv nejednomu pěstiteli (Zdroj: Jaromír Malich)

Pěstování česneku začíná již na podzim

Na pěstování česneku je vhodné se dobře připravit. Vzhledem k faktu, že nejčastěji jsou na zahradách k vidění různé odrůdy ozimých paličáků, vyberte si už zjara vhodnou předplodinu. Zde je vhodné sáhnout po náročných rostlinách 1. trati – díky intenzivní kultivaci je totiž půda ve velice dobré kondici. Rané brambory nebo brukvovité s dobou sklizně do konce srpna – to jsou vhodné druhy.

Po sklizni plodin z plochy, kterou máte pro česnek vybranou, vysejte na plochu zelené hnojení. To má několik zásadních výhod – kromě rychlé tvorby značného množství zelené hmoty, která se po měsíci až měsíci a půl poseče a zaryje do půdy, také úplně brání růstu plevelů. Ale pozor, po brukvovitých nevysévejte hořčici nebo řepku z důvodu omezení prevence nádorovitosti košťálovin. Vhodným adeptem je tak luskoobilní směs se svazenkou.

Česnek zjara vyžaduje péči, nezapomeňte na kypření mezi řádky, mechanickou likvidaci plevelů a v době růstu i na zálivku, pokud je sucho
Česnek zjara vyžaduje péči, nezapomeňte na kypření mezi řádky, mechanickou likvidaci plevelů a v době růstu i na zálivku, pokud je sucho (Zdroj: Jaromír Malich)

Ke konci září připravovaný záhon zryjte, zapravte rozsekanou zelenou hmotu a přidejte další, protože živin není nikdy dost. Na bok brázdy tak zaryjte posekanou trávu a další organický odpad ze zahrádky. Poté je vhodné plochu nechat zhruba 1 měsíc v hrubé brázdě a poté rozhrabat a rozbít zbytky hrud.

Příprava sadby pro pěstování česneku a správná výsadba

K výsadbě česneku přistupte nejlépe až v listopadu, kdy teploty přes den nevystupují nad 10 °C. Ohledně sadby pro pěstování česneku máte dvě možnosti – buď využijete stroužky z vlastní sklizně, anebo si pořídíte sadbu kupovanou. Po rozdružení cibulí česneku na jednotlivé stroužky je nutné moření z důvodu prevence před houbovými chorobami. Nejčastěji se využívá přípravek Sulka a moření probíhá v 5% roztoku. Následně je zapotřebí, aby stroužky během 12 hodin úplně oschly a až do výsadby byly uloženy na suchém místě.

Výsadba stroužků česneku se provádí v pozdním podzimu, nejlépe několik dní před prvním sněžením
Výsadba stroužků česneku se provádí v pozdním podzimu, nejlépe několik dní před prvním sněžením (Zdroj: Jaromír Malich)

Zhruba dva až tři týdny před zahájením samotné výsadby aplikujte vhodná průmyslová hnojiva bezchlorného typu, tedy například Cererit, který dodá základní živiny a síran draselný zvýší výslednou výraznou chuť z důvodu vyššího obsahu sirných silic. Výsadbu provádějte do řádků, rozchod jednotlivých stroužků od sebe musí být 10 cm a jednotlivé stroužky se sází do hloubky kolem 5 cm, více než 10 cm je na škodu. Při výsadbě dodržujte vzdálenost řádků 20 cm.

Po zahrnutí jamek s vysazenými stroužky pak již s plochou není zapotřebí nic dělat. Na jaře, když česnek začne růst, pravidelně plochu kypřete mezi řádky, v případě sucha zalévejte. Nejdůležitější je zalévání od května do konce června, kdy stroužky narůstají a v případě suchého počasí by tak bez vláhy byla sklizeň mnohem menší.

Po sklizni rostlin je po několika kusech nasvazkujte a nechte schnout
Po sklizni rostlin je po několika kusech nasvazkujte a nechte schnout (Zdroj: Jaromír Malich)

Paličáky se nejčastěji sklízí do konce července, případně v první polovině srpna. Paličáky sklízejte tehdy, když mají rostliny ještě zhruba 5 dužnatých listů. Po sklizení pomocí rycích vidlí podzemní části očistěte od zbytků půdy a celé rostliny ve svazcích vyvěste na suché místo, kde bývají již po měsíci cibule připravené k uskladnění.

Česnek, připravený k uskladnění – ale pozor, nesmí být ve vlhku
Česnek, připravený k uskladnění – ale pozor, nesmí být ve vlhku (Zdroj: Jaromír Malich)

Po sklizni česneku využijte prázdné záhony dle libosti. I v podhorských oblastech zde vysaďte například velmi rané brambory nebo zeleninu s krátkou vegetační dobou, jako je salát, ředkvička a další. Ale pokud nevyužijete ani jedno možnost, pak vysejte alespoň zelené hnojení, to brání zaplevelení půdy, její erozi i vysychání.

Zdroj informací: levnepostriky.cz, pazitka.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Jaromír Malich

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba česneku na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstujete si sami česnek? Dnes se dozvíte více informací ohledně druhů a pěstování.

Pěstování jarního česneku

Pěstování jarního česneku

Loupání česneku

Vychytávka, jak snadno oloupat česnek.

Výsadba česneku

Výsadba česneku

Výsadba česneku na podzim

Výsadba česneku na podzim

Jak poznat český česnek

Jak poznat český česnek

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.