Vyberte rostlinám nádoby na míru

Chcete i balkon využít k pěstování? Velikost nádoby na rostliny je potom jedním z velmi důležitých parametrů, které jsou stěžejní pro správný růst rostlin i bohatou úrodu. Jaké nádoby na pěstování vybrat? Poradíme vám.

Velikost nádoby na rostliny je jedním z důležitých parametrů
Velikost nádoby na rostliny je jedním z důležitých parametrů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velikost nádoby na rostliny se liší podle konkrétního druhu

Při pěstování na balkoně, stejně ale jako uvnitř, je třeba zvolit vhodnou velikost nádoby na rostliny, aby dobře rostly a prosperovaly. Při pěstování užitkových rostliny je to důležité hlavně proto, aby jim zvolená nádoba vydržela celou sezónu a nemuseli jste je přesazovat v jejím průběhu. Určuje ale také mnoho dalších činností a úkonů, které ovlivňují pěstování.

Velikost nádoby na rostliny udává také to, kolik substrátu do ní budete moct vložit, a tedy kolik živin z něj rostliny získají, jaké množství vody v ní po zalití zůstane a ve výsledku i to, jak bude rostlina velká, zdravá a její plody výživné – kořeny se můžou rozrůst podle potřeby, zemina vysychá pomaleji a lépe si drží teplotu. Velikost nádoby tedy ovlivní i to, jak často budete muset hnojit a zalévat – truhlíky či květináče s malým množstvím substrátu mají tendenci rychle vysychat, zejména pokud jsou na slunečném či větrném místě.

Balkon směle nahradí malou zahrádku
Balkon směle nahradí malou zahrádku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do nádoby se vám také musí bez problémů vejít kořeny té které rostliny – ať už je to rajče, paprika nebo bylinky, přemýšlet o tom musíte ale zejména ve chvíli, kdy chcete pěstovat kořenovou zeleninu, která potřebuje dostatečný prostor. Zároveň volte tak velkou nádobu, která bude i s dospělou rostlinou dostatečně stabilní a nepřevrhne se. Nakonec zvažte i nosnost balkonu či terasy a objem a váhu všech nádob, které sem chcete umístit.

A jaká je minimální velikost nádoby na rostliny, které se pěstují nejčastěji?

Výběr si můžete trochu zjednodušit – pro ty nejoblíbenější je velikost nádoby na rostliny už daná. Jen mějte na paměti, že jde o minimální průměr květináče, můžete tedy sáhnout i po větších variantách, pokud vám to prostor na balkoně nebo terase dovolí, rostlinám to vždy udělá dobře. Hloubka by potom měla u každé nádoby být minimálně 20 cm, u zmíněné kořenové zeleniny více.

Rajčata i cibule vám porostou v nádobách
Rajčata i cibule vám porostou v nádobách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • česnek a cibule – průměr květináče 20 cm, substrát 7,5 l, spon 8–10 cm v klasickém květináči na balkon
  • jahodník – průměr květináče 20 cm, substrát 7,5 l, spon 25–30 cm v klasickém květináči na balkon
  • salát – průměr květináče 20 cm, substrát 7,5 l, spon 8–10 cm v klasickém květináči na balkon
  • mrkev – průměr květináče 40 cm, substrát 18 l, spon 25 cm v klasickém květináči na balkon, hloubka minimálně 25 cm
  • okurka, paprika, rajče – průměr květináče 40 cm, substrát 18 l, jedna rostlina v klasickém květináči na balkon

Jednou z možností jsou vertikální záhony

Nemusíte přijít zkrátka ani v případě, že má váš balkon nebo terasa menší rozlohu. V takovém případě si pořiďte vertikální záhony, které vám dovolí využít i malý prostor ideálně, hodit se můžou i závěsné truhlíky a květináče. Naopak v případě větší plochy, nebo pokud se nechystáte pěstovat velké množství rostlin, můžete využít také vyvýšené záhony. 

Využijte k pěstování i zábradlí
Využijte k pěstování i zábradlí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě velikosti nádoby na rostliny si pohlídejte i další parametry

Velikost nádoby na rostliny je jen jedním z parametrů. Velmi důležité je také to, aby nádoby byly určené pro venkovní použití, a vydržely tak rozmary počasí, zohledněte také tvar a materiál – možností je nespočet: dřevo, pálená hlína, plast v podobě truhlíků a květináčů, ale také pytle a tašky na rostliny, chybět by nikdy neměl ani drenážní otvor. Co se vzhledu nádob týká, můžete sáhnout po čemkoli, co se vám na dané místo hodí a co se vám líbí.

Zdroj informací: Tomáš Trejbal  prirodnizahradytrejbal.com, izahradkar.cz, hornbach.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat balkonové květiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat balkonové květiny

Jak zazimovat rostliny v nádobách?

Zazimování rostlin v nádobách se týká především těch, které by zimu venku nepřežily. Jak je správně zazimovat?

Balkónové lilie

Balkónové lilie

Epifytické rostliny

Když na jednom stromě roste více rostlin, nazýváme je epifytické. Tyto rostliny používají strom jako oporu pro svůj vlastní růst.

Opěra pro rajčata do květináče

Máte na zahradě polámané rostliny kvůli větru? Ukážeme, jak si pomocí rajčat a bambusových nosných tyček vytvoříte opěru pro rostliny.

Netýkavky

Netýkavky

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.