Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Vymoženost, kterou je samozavlažovací květináč, vám dokáže velmi ulehčit při péči o rostliny doma i venku. Díky speciální konstrukci mají rostliny přístup vodě po delší dobu než při běžném zalévání. Jaké jsou možnosti a jak vybrat ten pravý?

Zalévání vám ulehčí samozavlažovací květináč
Zalévání vám ulehčí samozavlažovací květináč (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Samozavlažovací květináč a jeho výhody

Chcete-li mít méně starostí s péčí o vaši zahrádku na balkoně nebo terase, je jasnou volbou samozavlažovací květináč. Nemůže se vám v jeho případě stát, že zapomenete zalít nebo potřebujete odjet na nějakou dobu, a rostliny přitom přijdou k úhoně. Další výhodou je fakt, že rostliny v nich naopak ani nepřelijete a neuhnijí jim kořeny. Jaké přináší další výhody?

  • samozavlažovací květináč vám ušetří čas
  • minimalizuje riziko přelití i přeschnutí
  • hodí se pro začátečníky v pěstování i pokročilé
  • využijete je doma, na balkoně i venku
Do truhlíku zalévejte jen při zasazení, pak již jen do nádoby na vodu
Do truhlíku zalévejte jen při zasazení, pak již jen do nádoby na vodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vybrat ten pravý samozavlažovací květináč?

Až budete vybírat samozavlažovací květináč, sledujte několik faktorů, Jen tak s ním budete spokojeni, bude se vám s ním dobře pracovat a vydrží vám dlouhou dobu:

  • volte nádoby se stěnami ze silného plastu, které vydrží několik let, sáhnout ale můžete i po keramických variantách či těch z ratanu
  • pro jednodušší zazimování rostlin je vhodně, aby byly květináče dvoudílné – tedy vnitřní nádoba byla vyjímatelná, zároveň se v takovém systému rostliny nepřehřívají
  • na trhu najdete různé typy – klasické truhlíky, truhlíky s několika oddělenými nádobami, čtvercové i kulaté nádoby a také závěsné květináče v tradičním i moderním designu v mnoha barvách

Jak samozavlažovací květináč funguje?

Princip, na jakém samozavlažovací květináč funguje, je jednoduchý. Voda se nalévá do prostoru odděleného od samotného květináče se zeminou a rostlinami. Spojují je potom jen speciální knoty nebo vzlínací šachty, kterými se voda dostává ke kořenům, a to v takovém množství, které rostlina potřebuje. Vám stačí nalít dostatečné množství vody do zásobníku a máte obvykle na nějakou dobu se zaléváním vystaráno. U těch lepších najdete i hladinoměr, který ukazuje, kolik vody je v zásobníku, vy tak víte, kdy je třeba ji doplnit.

Některé nádoby mají i ukazatel obsahu vody
Některé nádoby mají i ukazatel obsahu vody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co můžete v samozavlažovacích truhlících pěstovat?

Chcete mít na balkoně kvetoucí rostliny, bylinky nebo třeba rajčata? V každém případě můžete použít samozavlažovací květináč. Díky mnoha velikostem v nich můžete pěstovat, cokoli si zamanete. Hodí se do nich i dřeviny a jehličnany menšího vzrůstu. Pouze suchomilné rostliny a sukulenty se do samozavlažovacích nádob nedávají.

Osázení pak proveďte stejně jako do klasických truhlíků – pouze je třeba zkontrolovat, zda jsou knoty na svém místě. Pokud ne, umístěte je, pokud má nádoba vzlínací šachty, napěchujte do nich substrát. Potom už pokračujete shodně. Přidejte substrát zhruba do dvou třetin, rostliny do něj vložte i s kořenovým balem, dosypejte zeminou a lehce upěchujte. Dostatečně zalijte, napoprvé pouze shora, při dalším zalévání už využívejte pouze zásobníky na vodu.

Víte, že:

Samozavlažovací květináč je českým vynálezem? Vymyslel ho český lékař Tomáš Syrovátka, osvědčení o autorství pochází z roku 1982.

Zdroj informací: plastia.cz, zahradnictvilibeznice.cz, Tomáš Trejbal, prirodnizahradytrejbal.com

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Zavlažovací truhlíky

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o samozavlažovacích truhlíkách.

Samozavlažovací květináč z PET lahve

Pokud jedete na delší dobu na dovolenou, tak byste si měli pořídit samozavlažovací květináč, který vám uchová květiny v dobrém stavu. Nebo si ho jednoduše vyrobte.

Pěstování borůvek i na balkonu

Borůvky, zejména kanadské a kamčatské jsou oblíbenou plodinou našich zahrad. Vypěstujte si je i na balkonu.

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

Květiny přesazování do zeolitu

Květiny přesazování do zeolitu

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.