Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Vymoženost, kterou je samozavlažovací květináč, vám dokáže velmi ulehčit při péči o rostliny doma i venku. Díky speciální konstrukci mají rostliny přístup vodě po delší dobu než při běžném zalévání. Jaké jsou možnosti a jak vybrat ten pravý?

Zalévání vám ulehčí samozavlažovací květináč
Zalévání vám ulehčí samozavlažovací květináč (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Samozavlažovací květináč a jeho výhody

Chcete-li mít méně starostí s péčí o vaši zahrádku na balkoně nebo terase, je jasnou volbou samozavlažovací květináč. Nemůže se vám v jeho případě stát, že zapomenete zalít nebo potřebujete odjet na nějakou dobu, a rostliny přitom přijdou k úhoně. Další výhodou je fakt, že rostliny v nich naopak ani nepřelijete a neuhnijí jim kořeny. Jaké přináší další výhody?

  • samozavlažovací květináč vám ušetří čas
  • minimalizuje riziko přelití i přeschnutí
  • hodí se pro začátečníky v pěstování i pokročilé
  • využijete je doma, na balkoně i venku
Do truhlíku zalévejte jen při zasazení, pak již jen do nádoby na vodu
Do truhlíku zalévejte jen při zasazení, pak již jen do nádoby na vodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vybrat ten pravý samozavlažovací květináč?

Až budete vybírat samozavlažovací květináč, sledujte několik faktorů, Jen tak s ním budete spokojeni, bude se vám s ním dobře pracovat a vydrží vám dlouhou dobu:

  • volte nádoby se stěnami ze silného plastu, které vydrží několik let, sáhnout ale můžete i po keramických variantách či těch z ratanu
  • pro jednodušší zazimování rostlin je vhodně, aby byly květináče dvoudílné – tedy vnitřní nádoba byla vyjímatelná, zároveň se v takovém systému rostliny nepřehřívají
  • na trhu najdete různé typy – klasické truhlíky, truhlíky s několika oddělenými nádobami, čtvercové i kulaté nádoby a také závěsné květináče v tradičním i moderním designu v mnoha barvách

Jak samozavlažovací květináč funguje?

Princip, na jakém samozavlažovací květináč funguje, je jednoduchý. Voda se nalévá do prostoru odděleného od samotného květináče se zeminou a rostlinami. Spojují je potom jen speciální knoty nebo vzlínací šachty, kterými se voda dostává ke kořenům, a to v takovém množství, které rostlina potřebuje. Vám stačí nalít dostatečné množství vody do zásobníku a máte obvykle na nějakou dobu se zaléváním vystaráno. U těch lepších najdete i hladinoměr, který ukazuje, kolik vody je v zásobníku, vy tak víte, kdy je třeba ji doplnit.

Některé nádoby mají i ukazatel obsahu vody
Některé nádoby mají i ukazatel obsahu vody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co můžete v samozavlažovacích truhlících pěstovat?

Chcete mít na balkoně kvetoucí rostliny, bylinky nebo třeba rajčata? V každém případě můžete použít samozavlažovací květináč. Díky mnoha velikostem v nich můžete pěstovat, cokoli si zamanete. Hodí se do nich i dřeviny a jehličnany menšího vzrůstu. Pouze suchomilné rostliny a sukulenty se do samozavlažovacích nádob nedávají.

Osázení pak proveďte stejně jako do klasických truhlíků – pouze je třeba zkontrolovat, zda jsou knoty na svém místě. Pokud ne, umístěte je, pokud má nádoba vzlínací šachty, napěchujte do nich substrát. Potom už pokračujete shodně. Přidejte substrát zhruba do dvou třetin, rostliny do něj vložte i s kořenovým balem, dosypejte zeminou a lehce upěchujte. Dostatečně zalijte, napoprvé pouze shora, při dalším zalévání už využívejte pouze zásobníky na vodu.

Víte, že:

Samozavlažovací květináč je českým vynálezem? Vymyslel ho český lékař Tomáš Syrovátka, osvědčení o autorství pochází z roku 1982.

Zdroj informací: plastia.cz, zahradnictvilibeznice.cz, Tomáš Trejbal, prirodnizahradytrejbal.com

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Zavlažovací truhlíky

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o samozavlažovacích truhlíkách.

Samozavlažovací květináč z PET lahve

Pokud jedete na delší dobu na dovolenou, tak byste si měli pořídit samozavlažovací květináč, který vám uchová květiny v dobrém stavu. Nebo si ho jednoduše vyrobte.

Jak na pěstování okurek na balkónu

Věřili byste, že se okurky dají pěstovat i na balkónu? A to jak nakládačky, tak salátovky. Stačí k tomu samozavlažovací nádoby a můžete začít pěstovat.

Pěstujte rajčata i na balkóně

Rajčata se dají pěstovat jak na záhonech, ve skleníku, tak i na balkóně. A nemusíte pěstovat rajčata samotná. Snesou se s některými jinými plodinami.

Jak vyzrát na zavlažování balkónových rostlin

Hospodaření s vodou a zavlažování na balkonu se bude odvíjet od toho, na jakou stranu máte orientovaný balkon a jaké nádoby se používají. Jak vyřešit vodu pro rostliny na balkoně?

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.