Vypěstujte si vlastní chilli papričky

Jen málokteré koření dodá pokrmům takový říz jako mleté chilli papričky. Rozhodně se v jejich případě nemusíme omezovat pouze na v obchodě zakoupené koření, díky pestré nabídce osiva různých odrůd si tyto pálivé pochoutky můžeme vypěstovat sami. Při výběru vhodného kultivaru se zajímejte především o stupeň pálivosti, ten může být značně odlišný. Zatímco některé papričky pálí pouze decentně, jiné jsou doslova životu nebezpečné. Představíme vám populární odrůdy a způsoby jejich pěstování.

Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky

Do pěstování chilli papriček se většinou pouštíme pro jedinečný kulinářský zážitek, který tyto pálivé odrůdy přinášejí. Jenže papričky jsou dostupné v mnoha opravdu dekorativních odrůdách, které mnohdy předčí svou barevností a krásou i okrasné květiny, takže je můžeme bez studu nazvat rostlinami dekorativními.

Barevné plody navíc vnáší do zahrady zcela jiný okrasný efekt, tak si několik rostlin vysaďte do nádob a dejte si je na terasu. Jen si dávejte pozor, aby si na nich nepochutnal váš malý potomek, kulinářskému zážitku kvůli extrémně pálivé chuti v případě některých odrůd s radostí odolají i dospělí.

Pěstujeme ze semen

Výsev semen se doporučuje mezi únorem a květnem. U většiny odrůd chilli se doporučuje vyrovnaná teplota klíčení okolo 29 °C. Semena vyséváme do sterilního výsevního substrátu. Pokud si mícháte směs sami, je třeba ji dát na půl hodiny do trouby a péct, aby se v ní zlikvidovaly zárodky chorob. Semena zasypáváme slabou vrstvou zeminy, která by neměla přesahovat mocnost 3 mm, klíček by přes silnější vrstvu neprorašil. Semínka lze také vysévat do kompresovaných rašelinných tablet. Po třech až šesti týdnech sazenice přesazujeme do květináčů, ve kterých porostou až do doby výsadby na finální stanoviště.

Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky (Zdroj: Lucie Peukertová)

Co papričky potřebují během sezony

Chilli papričky pěstujeme nejlépe v zásadité hlinitopísčité půdě, která je dobře propustná pro vodu a vzduch. Rostliny nesmíme přelévat, ideálně tak substrát udržujeme mírně vlhký během sezony. V období dozrávání plodů se doporučuje zálivku ještě omezit, aby se zvýšil obsah pálivých látek v plodech. Na zálivku nejlépe používejte vodu dešťovou a ohřátou na běžnou teplotu. Voda ze studně je nevhodná kvůli nízké teplotě, která způsobuje při zálivce teplotní šok. Papriky jsou poměrně náročné na světlo, proto je vysazujeme na plné slunce.

Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky

Během léta ovšem musíme dávat pozor na to, abychom rostliny nezalévali na plody a listy, protože by mohlo dojít k popálení. Papriky všeobecně nesnáší tento způsob zálivky, proto zalévejte ke kořenům prakticky pokaždé. Při pěstování ve skleníku z čirého skla musíme papriky přistiňovat, aby nedošlo k popálení, podobně tomu je ve fóliovnících.

Během sezony lze papričky hnojit syntetickými hnojivy, je ovšem třeba brát v úvahu druh hnojiva, některá totiž podporují spíše tvorbu listů, jiná květů a některá jsou určená až pro hnojení rostlin s plody. Mnohem lépe uděláte, když rostliny v květnu vysadíte do půdy hnojené koňským hnojem nebo kompostem, které papričkám připraví ty nejlepší podmínky.

Odrůdy papriček podle pálivosti

Sladké

Banana Sweet – až 15 cm dlouhé plody zelené barvy, které postupně získávají barvu červenou
Jalapeno Senorita – kultivar dorůstá výšky až 100 cm, plody jsou tmavě červené, dlouhé až 7 cm

Mírně pálivé

Chilaca – mohutná rostliny dorůstá výšky až 180 cm, luskovitý plod černozelené barvy je dlouhý až 15 cm
Rodeo F3 – červené kulaté plody na silné stopce podobné rajčatům
Sigaretta di Bergamo – plod tvaru kozího rohu sytě červené barvy, dlouhý až 12 cm
Sangria Ornamental – barevně zajímavý kultivar chilli papriček s plody, které se postupně přebarvují z fialové do temně červené barvy. Plod je oválný a na rostlině vzpřímený.

Středně pálivé

Ring of Fire – plody luskovitého tvaru tmavě červené barvy dosahují délky okolo 8 cm
Cayenne Yellow – rostlina dorůstá výšky okolo 60 cm, plody jsou dekorativní, svítivě žluté lusky délky maximálně 6 cm
Chinesse Multi-Color – název je odvozen od pestré palety barev, která se na plodech během zrání ukáže, odrůda dozrává přes pět barev až do sytě červené

Velmi pálivé

Habanero Red Savina – odrůda dorůstá výšky 100 cm, plody mají kvadratický tvar, v době zralosti se barví do rudé barvy
Devil´s Tongue White – bílé luskovité plody dosahují délky 6 cm
Bahamian Goat – plody nepravidelného tvaru, rostlina dorůstá výšky až 180 cm, plody jsou svítivě oranžové a opravdu hodně pálivé

Extrémně pálivé

Blut Jolokia Yellow – plody mají jehlancovitý tvar a během zralosti získávají svítivě žlutou barvu
Naga Morich – paprička pocházející z Indie dorůstá výšky okolo 100 cm, plody jsou jehlancovité a sytě červené
7 Pot Apocalypse – kvadratické plody tmavě červené barvy, mohutný vzrůst

Publikováno: 26.12.2019, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Novinky v odrůdách zeleniny a ovoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poradna Ludmily Duškové, novinky v odrůdách zeleniny (paprika, rajčata, fazole) a ovoce (hroznové víno, maliny).

Tipy na pěstování netradičních plodin

Tipy na pěstování netradičních plodin

Přehlídka paprik a nové odrůdy trvalek

Ludmila Dušková tentokrát ve své poradně představuje odrůdy paprik a nové trvalky.

Kuře na feferonkách

Jak chutná kuře na feferonkách?

Čím vyzdobit truhlíky na podzim?

Letničky už mají to nejlepší za sebou, ale do podzimní i zimní výzdoby je ještě nějaký čas. Jak překlenout toto "hluché" období?

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si i vy na své zahradě svou oázu
Vytvořte si i vy na své zahradě svou oázu

Smyslová zahrada

Tekoucí voda přináší do zahrady život a pohyb. Dnes již vodu můžete mít i bez přičinění přírody. Inspirujte se u nás a vyberte si ten správný vodní prvek.

Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu
Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu

Smyslová zahrada

Relaxační zóny na zahradě vytvoříte podle potřeby. Báječně si zde odpočinete a ještě přitom třeba uvaříte něco dobrého, nebo zasadíte a sklidíte.

Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky

Smyslová zahrada

Jen málokteré koření dodá pokrmům takový říz jako mleté chilli papričky. Rozhodně se v jejich případě nemusíme omezovat pouze na v obchodě zakoupené koření, díky pestré nabídce osiva různých odrůd si tyto pálivé pochoutky můžeme vypěstovat sami. Při výběru vhodného kultivaru se zajímejte především o stupeň pálivosti, ten může být značně odlišný. Zatímco některé papričky pálí pouze decentně, jiné jsou doslova životu nebezpečné. Představíme vám populární odrůdy a způsoby jejich pěstování.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Smyslová zahrada

Při plánování zahrady je zřejmě nejoblíbenější etapou výběr rostlin. Určitě se nezaměřujte pouze na druhy s efektními květy, dokonce i textura bývá přidanou hodnotou. Tu ocení hlavně lidé nevidomí, kteří vnímají rostliny kromě jiného také hmatem. Jaké druhy by neměly chybět v zahradě smyslů a které budou bavit i malé děti?

Feng-šuej ve vaší zahradě
Feng-šuej ve vaší zahradě

Smyslová zahrada

Ne každý rád pracuje na zahradě. Většina z nás si chce po práci sednout do pohodlného zahradního křesla a v klidu relaxovat. Abyste ale načerpali maximum energie, neměli by vás obklopovat negativní prvky. Pokud se zajímáte o Feng-šuej, řekneme vám, jak ho zakomponovat do vaší zahrady.

Voňavé dřeviny k domu i do zahrady – 1. část
Voňavé dřeviny k domu i do zahrady – 1. část

Smyslová zahrada

Není nad posezení zahalené do jemného oparu krásných vůní zahradních dřevin. A pro takovou příležitost jich můžeme do své zahrady vybírat z poměrně rozsáhlého množství. Ať už bude naše volba při výběru zaměřena na typ růstu dřeviny, na barvu jeho květů anebo intenzitu vůní, zcela jistě bychom si ale neměli nechat ujít příležitost tyto vonné dřeviny ve svých zahradách vysadit.