Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Máte rádi různé rostliny, jako jsou trvalky nebo bylinky, které jsou běžné na zahradách? I vy máte možnost si takovou malou zahrádku založit u vás doma a nemusíte vlastnit žádnou zahradu. Stačí vám k tomu vhodná nádoba a kvalitní substrát. Poradíme, jaké vhodné rostliny si do truhlíku vysadit. Vytvoříte si tak malý stálezelený záhon, který vám bude jistě dělat radost.

Vhodné rostliny do truhlíků mohou obohatit vnitřní či venkovní parapet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodné rostliny do truhlíků mohou obohatit vnitřní či venkovní parapet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodné rostliny do truhlíků

Na velkých zahradách je mnoho prostoru pro pěstování trvalek nebo bylinek, stejně tak se vhodné místo najde i na menších zahradách. Co ale dělat, pokud máte rádi bylinky a trvalky a nechcete se jich vzdát ani v případě, že nevlastníte žádnou zahradu? Nemusíte smutnit, stačí si připravit truhlík a do něj si vaši malou bylinko-trvalkovou zahrádku vysadit. Vhodné rostliny do truhlíků si můžete vybírat z různých druhů, kterým nevadí malý prostor. 

Vyberte si vhodné rostliny do truhlíků z bylinek

Mateřídouška obecná patří mezi dekorativní bylinky, která má léčivé účinky. Jedná se o plazivou rostlinu s drobnými kvítky dorůstající do výšky 10 cm. Mateřídouška má povzbuzující účinky, tlumí kašel a zahlenění, pomáhá proti nervovému vypětí a stresu, je vhodná k ošetření hnisavých a špatně se hojících ran, k bylinným koupelím nebo k výplachům dutin. Tato rostlina nevyžaduje žádnou zvláštní péči, je nenáročná. Má raději suší půdu, proto ji nepřelévejte. Můžete si ji koupit již jako sazenici nebo si ji předpěstovat vysetím semínek na povrch substrátu. Semínka nezatlačujte nijak hluboko, stačí je jen lehce přitlačit. Vzrostlé sazeničky přesaďte do truhlíku, kde vám vydrží mnoho let.

Stálezelené rostliny vám vytvoří malou zahrádku v truhlíku
Stálezelené rostliny vám vytvoří malou zahrádku v truhlíku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tymián obecný je další vhodnou bylinkou do truhlíku, která má svůj původ ve Středomoří. Je to vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 30 cm. Jedná se o léčivou bylinu, která má silné protizánětlivé účinky. Je doporučována při kašli, astmatu nebo dně. Své místo má i při průjmech, poruchách trávení, je účinná proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Její využití je i v kuchyni, kde se využívá jako koření do polévek nebo omáček, a často se užívá k dochucení různých mas a ryb. Můžete si tymián koupit již jako sazenici nebo si jej předpěstovat vysetím semínek na povrch substrátu. Semínka stačí jen lehce zatlačit, nezapomeňte je přikrýt novinovým papírem nebo textilií, potřebují k vyklíčení dostatek vlhkosti. Vzrostlé sazeničky přesaďte do truhlíku.

Saturejka je jednoletá bylinka dorůstající do výšky 30 cm. Jedná se o léčivou bylinku, která má antimykotické a antibiotické účinky. Celkově posiluje imunitu. Zlepšuje stravitelnost těžkých pokrmů – především těžkých masitých jídel, ale také jídel, která způsobují nadýmání. V kuchyni se dá použít jako pepř. Stejně jako ostatní byliny si ji můžete koupit jako sazenici nebo si ji předpěstovat ze semen. Vzrostlé sazeničky přesaďte do truhlíku, kde jim stačí přiměřená zálivka.

Bylinky nejen léčí, ale můžete je využít i při vaření
Bylinky nejen léčí, ale můžete je využít i při vaření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyberte si vhodné rostliny do truhlíků z trvalek

Do vašeho truhlíku si můžete vysadit různé druhy vřesů nebo vřesovců. Tyto stálezelené trvalky jsou malé keře, které mají rádi pravidelnou zálivku a obohatí váš truhlík s bylinkami svými typickými drobnými, nejčastěji purpurovými kvítky uspořádanými na koncových klasech, které rostlinu zdobí od července do září. Tyto rostliny dorůstají do průměrné výšky 20 cm.

Okrasné traviny jsou vhodným doplňkem těchto malých zahrádek v truhlících. Krásně budou vypadat různé druhy ostřic, které nejsou náročné na pěstování. Snesou různé druhy půd a vyžadují pravidelnou a přiměřenou zálivku. Tyto velmi dekorativní traviny dorůstají do průměrné výšky 40 cm.   

Macešky neboli violky budou krásně váš truhlík doplňovat o pestrobarevné květy. Jedná se o jednoleté až vytrvalé byliny s řapíkatými listy a nádhernými květy. Vybírat můžete z nepřeberného množství barevných kombinací i velkostí. Nemají rády vlhkou přemokřenou půdu, proto je nepřelévejte, ale dodávejte jim pravidelnou zálivku.      

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; osej.cz; R. Šťastná: 105 bylinek a koření

Zdroj videa: Prima DOMA s.r.o.

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Trojpatrová bylinková zahrádka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chtěli byste mít neustále po ruce čerstvé bylinky, ale na truhlíky nebo dokonce záhony nemáte vhodné místo?

Kutilská vychytávka na balkonové plastové truhlíky

Netradiční truhlíky pověšené nad sebou na zdi.Ukážeme vám jak na to!

Jak pěstovat různé druhy bylinek

Bylinky a jak je pěstovat poradí zahradník Jakub Krulich.

Hnojivo pro bylinky v truhlících

Hnojivo pro bylinky v truhlících

Pěstování bylinek v kontejnerech

Pěstujete bylinky? Zkuste je pěstovat v kontejneru.

Péče o bylinkový záhon

Péče o bylinkový záhon

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.