Podpořte svou imunitu bylinkami

Proč je podpora imunity důležitá? Imunita se může objevit přirozeně po prodělání nemoci nebo po absolvování očkování. Ale stejně tak o ní můžeme vlivem chorob nebo špatným životním stylem opět přijít. Podporu imunity bychom neměli podceňovat. Co pro ni můžeme udělat? Pustit se do pěstování bylinek!

Podpořte svou imunitu bylinkami
Podpořte svou imunitu bylinkami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podpora imunity bylinkami

Je nutné podporovat imunitu? Ano, je! Imunitní systém udržuje organismus v optimální formě, rozpoznává škodlivé látky, které proudí do našeho těla a chrání tak organismus před vnějšími, ale i vnitřními škodlivinami. Zároveň je ale nepostradatelný při hojení zranění a při zánětech. Poklesem imunity trpí mnoho z nás. Velký význam má nejen správná prevence. Prevencí myslíme především správnou životosprávu – pohyb na čerstvém vzduchu, otužování se, saunování, cvičení a dodržování vyváženého jídelníčku s minimem nevhodných potravin i nápojů. Velkou roli při podpoře imunity mohou sehrát i bylinky, které se dají užívat také preventivně. Začněte s pěstováním ještě dnes.

Třapatka nachová

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je spíše známá pod názvem echinacea. Tato krásná rostlina je léčivá celá. Obsahuje polysacharidy, flavonoidy, glykoproteiny a esenciální oleje. Léky a léčiva z třapatky nachové jsou k dostání v lékárnách ve formě tablet, tinktur a léčebných čajů, ale stejně tak si čaje a tinktury můžeme připravit doma sami, pokud si třapatku vypěstujeme.

Při výsevu semen nebo výsadbě sazenic vybíráme slunné stanoviště. Rostliny dobře snáší i sucho a daří se jim na většině dobře propustných půd. Může zůstat i více let na stejném stanovišti, aniž by nějak utrpěly vlastnosti rostlin. Nepotřebuje ani zalévat (to jen v úporném suchu), ani hnojit.

Čaj z třapatky

  • ¾ litru horké vody
  • 2 lžíce sušené třapatky

Lepší je užívat čaj z čerstvé nati třapatky, protože obsahuje více účinných látek.

Podpořte svou imunitu bylinkami
Podpořte svou imunitu bylinkami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šípek je výborný na podporu imunity

Plod růže šípkové (Fructus cynosbati) je jedním z nejužitečnějších plodů podzimu a rané zimy, a jeho využití se neomezuje pouze na čaj z šípků. Stejně tak se i účinky šípku neomezují pouze na podporu imunity. Šípek je výborným zdrojem vitamínu C. Z  plodů lze vyrobit víno, šípkovou marmeládu anebo sirup. Tradiční je šípkový čaj. Šípky nemají žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Čaje lze pít i více než litr denně, pokud nám nevadí časté chození na toaletu.

Šípkový keř nalezneme téměř na jakémkoliv místě v Evropě, není tedy potřeba ho nějak speciálně pěstovat. Roste hojně v houštinách, na okrajích lesů, podél cest na suchých stanovištích i na okrajích polí a luk. Na listech šípkové růže nalezneme velmi často útvar podobný chomáči zelených a později rezavých či hnědých vláken. Je to tzv. hálka, která vznikla napíchnutím listu hmyzem žlabatka, který sem klade svá vajíčka. Tato hálka má vynikající léčivé vlastnosti, které se užívají při léčbě chřipek a angín spojených s horečkou. Z hálky se dělá tinktura.

Podpořte svou imunitu bylinkami
Podpořte svou imunitu bylinkami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Recept na litevskou tinkturu z šípků

  • 1 kg čerstvých šípků
  • 0,75 l  alkoholu
  • 0,5 l vodky
  • 0,5 l  medu
  • 0,5 l vody
  • 5 ks hřebíčku
  • 1 lžička sušené máty a heřmánkového květu

Postup:
Plody myjeme, osušíme a vložíme do mrazáku. Zamrazené plody vyjmeme, propíchneme špendlíkem, dáme do sklenice, přidáme bylinky, hřebíček a zalijeme alkoholem. Ponecháme v teple po dobu 4-6 týdnů, každý 2-3 den sklenici protřepeme. Po uplynutí doby scedíme a vymačkáme. Poté ještě na týden uložíme a několikrát filtrujeme. Smícháme med s teplou vodou, zahřejeme, a když odvar vychladne, přidáme vodku a dobře promícháme. Tinktura  musí zrát na chladném místě po dobu minimálně 2 měsíců.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je jedna z bylin, které se hodí téměř na všechno. Podpora imunity je tedy pro kopřivu maličkost. Dodává našemu organismu nejen vitamín C a mnoho minerální látek, ale působí i silně antivirově, protizánětlivě, antibakteriálně. Čistí tělo a všechny důležité orgány, které pak lépe zvládnou případné oslabení. Mezi další zajímavé látky patří vitamín A, C, K a vitamín B. V kopřivě jsou obsaženy také minerály, jako je vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík. Málokdo ví, že obsahuje také řadu tuků, aminokyselin, polyfenolů, pigmentů a antioxidantů.

Kopřivy není opravdu nutné pěstovat, rostou totiž téměř všude. Zejména tam, kde po nich toužíme ze všeho nejméně – v záhonech, v okrasných keřích nebo na hůře přístupných místech našich zahrad. Stačí je jen otrhat. Kvůli žahavým chloupkům, které mohou způsobovat popáleniny, budeme kopřivy sbírat raději v rukavicích. Ideální je trhat celé rostliny včetně květů a kořenů.

Kopřivu nemusíme využívat pouze ve formě čaje, ale můžeme ji skvěle použít při vaření či do koupelí. Další formou jsou nálevy, šťáva nebo napářka. Kopřiva tak může pomoci s očistou, posílit zdraví, ale i zpestřit jídelníček. Kopřivy konzumujeme jako špenát, salát nebo polévku, čímž opět děláme pro podporu imunity to nejlepší.

Pro přípravu kopřivového čaje si připravíme 1 lžíci sušené kopřivy, kterou zalijeme horkou vodou. Necháme vylouhovat 10 – 15 minut. Dosladíme medem.

Podpořte svou imunitu bylinkami
Podpořte svou imunitu bylinkami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké další bylinky ještě pomohou, aby podpora imunity byla dokonalá?

  • Divizna velkokvětá
  • Bezový květ
  • List černého rybízu
  • Rakytník
  • Zázvor
  • Šalvěj lékařská
  • Kozinec blanitý
  • Eleuterokok ostnitý
  • Ženšen

Podpora imunity je prevencí proti celé řadě respiračních i civilizačních chorob. Jak jsme ale již zmínili na začátku, není to bohužel jen o užívání bylinných odvarů nebo vitamínů. Co ještě pomůže, abychom naší imunitě pomohli v boji s nemocemi?

  1. Pestrá strava bohatá na vitamíny
  2. Minerální látky
  3. Spánek
  4. Odbourávání a vyhýbání se stresu
  5. Pohyb a aktivní životní styl
  6. Omezení kouření, alkoholu a ostatních škodlivých zlozvyků
  7. Ideální hmotnost
  8. Sexuální život

Ani bylinky pro podporu imunity nejsou všemocné, a proto, pokud vás trápí déletrvající obtíže, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře. Některé běžné příznaky mohou totiž být projevem vážné nemoci.

Publikováno: před 9 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkyprovsechny.cz, feminus.cz, vasebylinkarka.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na zahradní škůdce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak na zahradní škůdce.

Kopřivový detoxikační čaj

Jak si udělat domácí kopřivový detox?

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců a chorob u růží.

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Příprava skleníků před výsadbou

Příprava skleníku před výsadbou je důležitější, než se může zdát. Jak tedy správně odstranit plevel a zapracovat do půdy organické hnojivo?

Lesklokorka a hnojník

Lesklokorka, jiným názvem Reiši je sice jedovatá houba, ale velmi léčivě užitečná. Prozradíme také, jak poznat, že je houba zralá a vše, co potřebujete vědět o hnojníku.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.