Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky

Jen těžko byste hledali tak univerzální skupinu rostlin, jakou jsou bylinky. Tyto aromatické rostliny se uplatňují v široké oblasti lidské činnosti. Své místo mají v rodinných zahradách, jsou předmětem zájmu přírodních a permakulturních zahradníků, kteří je využívají jako všestranné rostliny, ale stejně tak plní důležitou funkci v oblasti farmaceutické. Jsou skloňovány ve všech pádech v oblasti, které se daří hlavně v posledních letech, řeč je o výrobě přírodní kosmetiky, v níž hrají bylinky jednu z nejdůležitějších rolí.

Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky
Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky (Zdroj: Shutterstock)

Bez léčivých rostlin by byl člověk v koncích již před mnoha tisíciletími, kdy se k těmto rostlinám uchyloval v době, kdy ho trápily různé nemoci. Začátky léčitelství byly nejspíš poměrně krušné, protože na léčivé účinky lidé přicházeli až po osobní zkušenosti. Vždyť i poměrně do nedávna se o některých prudce jedovatých rostlinách mluvilo jako o léčivých, přitom pacientovi způsobovaly nemalé problémy.

Centrem lékařství ve středověku se staly kláštery, ve kterých byly zakládány klášterní lékárenské zahrady. V nich byste našli bylinky používané na ochucení pokrmů, ale stejně tak i druhy, které ve své podstatě představovaly první léky a suroviny pro výrobu různých mastí. Bylinářství má tedy velice dlouhou tradici, ve které pokračujeme až do dnes, v současné době ji ovšem ještě rozšiřujeme.

Zatímco v minulosti se na výrobu léčiv a kosmetiky používaly hlavně divoké byliny z přírody, v současnosti rádi sáhneme také po bylinách v našich podmínkách nepůvodních, které bychom hledali spíše ve středomořské oblasti.

Proč si vyrábět přírodní kosmetiku doma?

Domácí tvorba je trendem zvláště poslední doby. V domácích podmínkách si vyrábíme všechno možné od regionálních potravin, přes bylinná mýdla až po přípravky určené k péči o tělo. Důvodem této výroby je snižující se důvěra v komerčně vyráběné zboží, které mnohdy klame zákazníka, protože na obalech nejsou uvedeny pravdivé informace nebo se v nich jen málokdo vyzná.

Hlavními složkami prodávané kosmetiky také často bývají různé konzervanty, syntetická barviva, tenzidy a další látky, které nemají se zdravím rozhodně nic společného. Některým citlivým jedincům mohou způsobovat méně či více závažné alergie a další obtíže, které se mohou projevit až po dlouhodobém užívání.

Velkou výhodou po domácku vyráběné kosmetiky je vaše informovanost o podmínkách, ve kterých kosmetiku vyrábíte, víte, co všechno jste pro její výrobu použili. Máte jednoznačné povědomí o kvalitě a čerstvosti použitých surovin, navíc si vždy vyrobíte takové množství, které aktuálně potřebujete.

Kde získat potřebné suroviny?

Bylinky si snadno vypěstujete na zahradě, plané druhy zase objevíte ve volné přírodě. Pokud se do sběru nechcete pouštět, můžete si bylinky nakoupit přímo u pěstitelů nebo ve specializovaných obchodech zaměřených na prodej bylinek v bio kvalitě. Obchodníci na nebývalý zájem o suroviny na výrobu přírodní kosmetiky poměrně rychle zareagovali, takže můžete nakupovat v celé řadě internetových obchodů.

Domácí kosmetiku lze mnohdy vyrobit jen s několika surovinami. Kouzlit můžete třeba s olivovým olejem, bambuckým či kakaovým máslem, včelím voskem a se stoprocentními esenciálními oleji, ale můžete zajít i mnohem dále.

Jaké bylinky v přírodní kosmetice uplatním?

Bylinek není nikdy dost a v přírodní kosmetice můžete použít prakticky jakékoliv léčivé rostliny. Velmi oblíbené jsou druhy s příjemnou vůní. V pleťových a tělových krémech uplatníte bylinné maceráty z levandule, meduňky, máty, mateřídoušky nebo třeba dobromysle.

Macerát jednoduše založíte ve sklenici, do které nasypete suché nebo čerstvé byliny a ty zalijete olejem. Použít můžete třeba mandlový, avokádový nebo olivový olej. Snažte se, aby byly všechny byliny pečlivě ponořeny, jinak mají tendenci plesnivět. Macerát nechte pak dva až tři týdny louhovat, pak ho sceďte.

Bylinky se ovšem mohou také používat do pleťových masek, peelingů nebo také do koupelových solí, fantazii se meze nekladou.

Jsou nějaké požadavky na kvalitu bylin používaných na výrobu kosmetiky?

Stejně jako u bylin používaných v kuchyni i zde platí, že by měly být čisté a měly by pocházet z čistého prostředí. Pokud bylinky pěstujete na zahradě, máte vysokou šanci získat rostliny vysoké kvality. Na jejich ošetřování či hnojení nepoužívejte synteticky vyráběné přípravky. Většina těchto rostlin je odolná vůči chorobám a škůdcům a navíc nevyžaduje ani pravidelné hnojení.

Některé škodlivé látky zůstávají v rostlinách v podobě reziduí, která se pak spolu s potravou nebo kosmetickými přípravky dostávají do našeho těla. Pokud se vydáte na sběr do přírody, vyvarujte se skládkám, okolí rušných cest nebo jakémukoliv prostředí, kde by mohla hrozit kontaminace škodlivými látkami z dopravy či průmyslu.

 

Publikováno: 03.03.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Bylinkář, Bylinky - zdraví z přírody, Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Přírodní kosmetika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Michalcová se zabývá výrobou domácí kosmetiky. Například ukáže, jak si vyrobit květinovou vodu za pomoci presovače na kávu a kávový peeling z mleté kávy a mandlového oleje.

Pěstování bylinek v zimě

Pěstování bylinek v zimě

Využití bylinek - lichořeřišnice, třapatka

Využití bylinek - lichořeřišnice, třapatka

Použití léčivých bylinek

Použití léčivých bylinek

Zakládání bylinkových zahrádek

Reportáž o sázení bylinek - vychytaná bylinná zahrádka.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?