Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky

Jen těžko byste hledali tak univerzální skupinu rostlin, jakou jsou bylinky. Tyto aromatické rostliny se uplatňují v široké oblasti lidské činnosti. Své místo mají v rodinných zahradách, jsou předmětem zájmu přírodních a permakulturních zahradníků, kteří je využívají jako všestranné rostliny, ale stejně tak plní důležitou funkci v oblasti farmaceutické. Jsou skloňovány ve všech pádech v oblasti, které se daří hlavně v posledních letech, řeč je o výrobě přírodní kosmetiky, v níž hrají bylinky jednu z nejdůležitějších rolí.

Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky
Pěstujeme bylinky pro výrobu domácí kosmetiky (Zdroj: Shutterstock)

Bez léčivých rostlin by byl člověk v koncích již před mnoha tisíciletími, kdy se k těmto rostlinám uchyloval v době, kdy ho trápily různé nemoci. Začátky léčitelství byly nejspíš poměrně krušné, protože na léčivé účinky lidé přicházeli až po osobní zkušenosti. Vždyť i poměrně do nedávna se o některých prudce jedovatých rostlinách mluvilo jako o léčivých, přitom pacientovi způsobovaly nemalé problémy.

Centrem lékařství ve středověku se staly kláštery, ve kterých byly zakládány klášterní lékárenské zahrady. V nich byste našli bylinky používané na ochucení pokrmů, ale stejně tak i druhy, které ve své podstatě představovaly první léky a suroviny pro výrobu různých mastí. Bylinářství má tedy velice dlouhou tradici, ve které pokračujeme až do dnes, v současné době ji ovšem ještě rozšiřujeme.

Zatímco v minulosti se na výrobu léčiv a kosmetiky používaly hlavně divoké byliny z přírody, v současnosti rádi sáhneme také po bylinách v našich podmínkách nepůvodních, které bychom hledali spíše ve středomořské oblasti.

Proč si vyrábět přírodní kosmetiku doma?

Domácí tvorba je trendem zvláště poslední doby. V domácích podmínkách si vyrábíme všechno možné od regionálních potravin, přes bylinná mýdla až po přípravky určené k péči o tělo. Důvodem této výroby je snižující se důvěra v komerčně vyráběné zboží, které mnohdy klame zákazníka, protože na obalech nejsou uvedeny pravdivé informace nebo se v nich jen málokdo vyzná.

Hlavními složkami prodávané kosmetiky také často bývají různé konzervanty, syntetická barviva, tenzidy a další látky, které nemají se zdravím rozhodně nic společného. Některým citlivým jedincům mohou způsobovat méně či více závažné alergie a další obtíže, které se mohou projevit až po dlouhodobém užívání.

Velkou výhodou po domácku vyráběné kosmetiky je vaše informovanost o podmínkách, ve kterých kosmetiku vyrábíte, víte, co všechno jste pro její výrobu použili. Máte jednoznačné povědomí o kvalitě a čerstvosti použitých surovin, navíc si vždy vyrobíte takové množství, které aktuálně potřebujete.

Kde získat potřebné suroviny?

Bylinky si snadno vypěstujete na zahradě, plané druhy zase objevíte ve volné přírodě. Pokud se do sběru nechcete pouštět, můžete si bylinky nakoupit přímo u pěstitelů nebo ve specializovaných obchodech zaměřených na prodej bylinek v bio kvalitě. Obchodníci na nebývalý zájem o suroviny na výrobu přírodní kosmetiky poměrně rychle zareagovali, takže můžete nakupovat v celé řadě internetových obchodů.

Domácí kosmetiku lze mnohdy vyrobit jen s několika surovinami. Kouzlit můžete třeba s olivovým olejem, bambuckým či kakaovým máslem, včelím voskem a se stoprocentními esenciálními oleji, ale můžete zajít i mnohem dále.

Jaké bylinky v přírodní kosmetice uplatním?

Bylinek není nikdy dost a v přírodní kosmetice můžete použít prakticky jakékoliv léčivé rostliny. Velmi oblíbené jsou druhy s příjemnou vůní. V pleťových a tělových krémech uplatníte bylinné maceráty z levandule, meduňky, máty, mateřídoušky nebo třeba dobromysle.

Macerát jednoduše založíte ve sklenici, do které nasypete suché nebo čerstvé byliny a ty zalijete olejem. Použít můžete třeba mandlový, avokádový nebo olivový olej. Snažte se, aby byly všechny byliny pečlivě ponořeny, jinak mají tendenci plesnivět. Macerát nechte pak dva až tři týdny louhovat, pak ho sceďte.

Bylinky se ovšem mohou také používat do pleťových masek, peelingů nebo také do koupelových solí, fantazii se meze nekladou.

Jsou nějaké požadavky na kvalitu bylin používaných na výrobu kosmetiky?

Stejně jako u bylin používaných v kuchyni i zde platí, že by měly být čisté a měly by pocházet z čistého prostředí. Pokud bylinky pěstujete na zahradě, máte vysokou šanci získat rostliny vysoké kvality. Na jejich ošetřování či hnojení nepoužívejte synteticky vyráběné přípravky. Většina těchto rostlin je odolná vůči chorobám a škůdcům a navíc nevyžaduje ani pravidelné hnojení.

Některé škodlivé látky zůstávají v rostlinách v podobě reziduí, která se pak spolu s potravou nebo kosmetickými přípravky dostávají do našeho těla. Pokud se vydáte na sběr do přírody, vyvarujte se skládkám, okolí rušných cest nebo jakémukoliv prostředí, kde by mohla hrozit kontaminace škodlivými látkami z dopravy či průmyslu.

 

Publikováno: 03.03.2023, Autor: 10.3.2023 7:00| autor: redakce | zdroj: Bylinkář, Bylinky - zdraví z přírody, Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

ČTĚTE DÁLE

Nandina domácí nebo nebeský bambus – dá se tato rostlina pěstovat i u nás?
Nandina domácí nebo nebeský bambus – dá se tato rostlina pěstovat i u nás?

Rostliny

Nandina je okouzlující stálezelená rostlina, která se překládá z anglické varianty jako nebeský bambus, protože zatím nemá české jméno. Znáte tento okrasný keř?

Hořec drsný je vytrvalá bylina něžné krásy a hořké chuti
Hořec drsný je vytrvalá bylina něžné krásy a hořké chuti

Rostliny

Hořec drsný je krásná, modře kvetoucí rostlina, která zastupuje i vytrvalé byliny. Hořec je známý pro své léčivé vlastnosti a je využíván v tradiční medicíně.

Drchnička rolní je krásná a jedovatá letnička
Drchnička rolní je krásná a jedovatá letnička

Rostliny

Drchnička rolní drobné plevele našich zahrad nepřipomíná. Je to letnička s krásnými oranžovočervenými květy. Je jedovatá a používá se i v lidovém léčitelství.

Zeleninu můžete pěstovat i v zimě, pozor na holomrazy
Zeleninu můžete pěstovat i v zimě, pozor na holomrazy

Rostliny

Problémy s nedostatkem vitaminů a minerálů během zimy může vyřešit mrazuvzdorná zelenina. Poradíme, které druhy jsou jasným tipem.

Pozvěte neokoukané stromy a květiny domů i na zahradu
Pozvěte neokoukané stromy a květiny domů i na zahradu

Rostliny

Méně známé druhy rostlin stojí za naši pozornost. Najdete mezi nimi zajímavé kousky, které obohatí floru na vaši zahradě i v interiéru.

Lesklokorka je superpotravinou, kterou znají i milovníci hub
Lesklokorka je superpotravinou, kterou znají i milovníci hub

Rostliny

Může být houba jako superpotravina a zároveň i škůdcem dřevin? Milovníci hub znají lesklokorku lesklou, která má příznivé účinky na zdraví.

Nebojte se orchideje pěstovat doma
Nebojte se orchideje pěstovat doma

Rostliny

Pěstování orchidejí není náročné. Existuje však pár drobných zásad, které musíme dodržovat, abychom se mohli těšit z krásných barevných květů.

Nádhera, která vám na záhonech vydrží i přes zimu. Seznamte se s okrasnou kapustou
Nádhera, která vám na záhonech vydrží i přes zimu. Seznamte se s okrasnou kapustou

Rostliny

Pokochejte se krásou podzimních rostlin, mezi kterými bude okrasná kapusta zářit a uchvacovat svými dokonale vybarvenými listy.

Vytrvalé trávy k okrase nebo vytrvalé plevele? Kam zařadit čirok halabský?
Vytrvalé trávy k okrase nebo vytrvalé plevele? Kam zařadit čirok halabský?

Rostliny

Čirok halabský je další zástupce vytrvalé trávy, který se u nás zatím chová jako okrasná rostlina, ve světě je ale považován za nebezpečný plevel.

Seznamte se s exotickými i běžnými kráskami našich zahrad
Seznamte se s exotickými i běžnými kráskami našich zahrad

Rostliny

Haemanthus, česky krvokvět, je exotická kráska, která vás uchvátí svými květy stejně jako další rostliny. Vyberte si některou a pusťte se do pěstování.

Jak volají pokojové rostliny o pomoc? Třeba suchými listy…
Jak volají pokojové rostliny o pomoc? Třeba suchými listy…

Rostliny

Usychání listů u pokojových květin se často objevuje v zimě, kdy je v bytě suchý vzduch, a rostliny jsou proto choulostivější a více ohrožovány škůdci.

Jak se liší irský vřes od toho českého?
Jak se liší irský vřes od toho českého?

Rostliny

Kromě běžných trvalek si vysaďte vřesy na zahradě. Uvidíte, jak se vaše skalky a záhony s okrasnými rostlinami rozjasní. Ty irské navíc bohatě kvetou.