Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy

Podzimní plískanice s sebou velmi často nesou rýmu, kašel a nachlazení. Čekárny u doktora praskají ve švech, v lékárnách se na nás léky ani nedostanou. Než začnete propadat depresím nebo panice, uvařte si bylinky na nachlazení, které vás postaví zpět na nohy.

Vyhněte se podzimním chorobám a uvařte si bylinky na nachlazení
Vyhněte se podzimním chorobám a uvařte si bylinky na nachlazení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyřešte podzimní neduhy a použijte osvědčené bylinky na nachlazení

Bylinky na nachlazení se budou v tomto období opravdu hodit. Podzim s sebou přináší nejen záplavu barevného listí, ale také plískanice, deště a ochlazení. A spolu s nevlídným počasím se u vás doma usazují viry a bakterie, které si přinesete z venkovního prostředí, a díky nimž se u vás projevuje nachlazení, rýma, kašel a respirační choroby. Některé choroby zažene v zárodku dobrý a horký čaj s medem. Proč si tedy nepřipravit ve formě čaje a dalších medikamentů bylinky na nachlazení a porazit podzimní nemoci?

Samozřejmě, ne všechny nemoci bylinky vyléčí, ale právě bylinky na nachlazení můžete užívat ihned při prvních příznacích. Pokud vás ale nemoc sklátí do postele a nechce vás opustit, měli byste naopak vy navštívit lékaře a nechat se prohlédnout. Kromě toho, že si můžete sami „naordinovat“ bylinky na nachlazení, měli byste prvořadě myslet spíše na prevenci než na důsledek.

Prevencí ještě nikdo nic nezkazil, proto smysluplné otužování, saunování, ale také aktivní sport v každém ročním období pomohou. Také zdravá strava nebo skoncování se zlozvyky (kouření, alkohol, lenošení u televize) společně právě s užíváním bylinných čajů, odvarů nebo tinktur vás může na podzimní nepohodu a nemoci připravit o hodně lépe.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se začnete po příchodu ze školy nebo zaměstnání cítit „pod psa“, přinesli jste si určitě nějaký nevítaný prezent v podobě bacilu. Nachlazení je infekční onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje zejména nosní sliznici. Mezi nejčastější příznaky patří kašel, bolesti v krku, rýma a horečka. Obtíže obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, ale některé mohou trvat až tři týdny. Nachlazení způsobuje více než dvě stovky virů. Na nachlazení neexistuje žádný lék, lze však léčit jeho symptomy.

Nic rozhodně nezkazíte tím, že si minimálně jeden den odpočinete od práce nebo od školy, ostatně právě tím, že zůstanete doma, nerozšíříte chorobu do svého okolí a ochráníte své spolupracovníky nebo spolužáky. Rozhodně ne každý bude potěšen, že s vámi může vaši chorobu sdílet. Odpočinek doma pak můžete absolvovat s šálkem čaje, ideální bude, pokud použijete bylinky na nachlazení. A které to jsou?

Zázvor je nejznámější bylinka na nachlazení

Zázvor se používá jako velmi účinná bylinka na nachlazení. Hlavní složkou v zázvoru je gingerol, který působí protizánětlivě. Zázvor má také plno antioxidantů, které bojují s oxidačním stresem v našem těle. Oxidační stres urychluje stárnutí buněk a má na svědomí řadu nemocí.

Konzumace zázvoru je většinou bezpečná, ale při větších dávkách můžou nastat komplikace. Mezi vedlejší účinky zázvoru patří například pálení žáhy, průjem a bolest břicha. Zázvor v těhotenství se také nedoporučuje, jelikož mohou při velkých dávkách nastat zdravotní komplikace (vždy se poraďte se svým lékařem).

Závor využijete čerstvý i sušený. Jednak se může čerstvý kořen po kouskách přidávat do čaje, který díky tomu získá příjemně štiplavou chuť, lze ale koupit v obchodech nebo v lékárně zázvorový čaj porcovaný. Kromě čaje si z čerstvého zázvoru můžete připravit bonbóny nebo kandované kostky.

Odvar ze zázvoru: Oloupaný zázvor nakrájejte na malé kousky, vařte 10-30 minut s 1/2 l vody a poté sceďte. Doslaďte medem. V průběhu léčby pijte 1 šálek několikrát denně.

Zázvorový punč připravte jako zázvorový odvar a svařte se skořicí, koriandrem, hřebíčkem a citronovou kůrou.

Zázvorový sirup: 2 lžičky čerstvého zázvoru nasekaného na malé kousky vařte asi 30 minut ve 200 ml vody, přidejte 100 g cukru nebo medu a nechejte zhoustnout. Sirup užívejte po lžičkách nebo zamíchejte do černého čaje.

Zábal, obklad ze zázvoru: Stejně jako čaj se vaří 30 minut. Zábaly nebo obklady napusťte odvarem nebo jej sceďte a nalijte do koupele.

Zázvorový masážní olej: 1 kořen zázvoru rozemelte a v poměru 1:1 smíchejte se sezamovým olejem. Uchovávejte v chladu a ihned spotřebujte.

Zázvor se u nás dá sice pěstovat celkem bez obtíží, ale protože se jedná o rostlinu z Blízkého Východu, je potřeba ji na zimu uklízet do tepla. Pěstování samo o sobě je velmi snadné a jediné, co k tomu budete potřebovat, je kousek oddenku zázvoru koupeného v obchodě, květináč a substrát. Poté už je třeba jen pravidelně zalévat a přibližně po devíti měsících můžete sklízet své vlastní oddenky.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lípa srdčitá

Kdo by neznal lipový čaj, který si můžete připravit z vlastnoručně nasbíraných a dobře usušených lipových květů. Další variantou je jako u závorového čaje koupit v obchodě nebo lékárně čaj již připravený a porcovaný.

Lipový květ obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice, organické kyseliny a slizové látky. Mezi jeho nejznámější, a také nejčastěji využívané účinky patří schopnost vyvolat či zesílit pocení. Nejčastěji se lipový čaj podává při různých chřipkách a nachlazeních. Pomáhá také při různých problémech s horními cestami dýchacími a usnadňuje odkašlávání.

Lípu si jako stromek můžete zasadit na zahradě. Jako národní strom navíc lípy rostou prakticky v každé obci i městě, dojít si nasbírat čerstvě rozvité květy je tedy velmi jednoduché. Sbírat byste měli ale takové květy, které nerostou u silnic nebo poblíž průmyslových oblastí. Všímejte si, které květy již navštívily včely a takové si nasbírejte. Květy budou obsahovat pyl z mnoha dalších květů, které včely již opylovaly a budou tak mít větší sílu.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bylinky na nachlazení pro výrobu sirupů

Nejvhodnějšími a nejoblíbenějšími bylinkami na nachlazení využijete pro výrobu sirupu proti kašli. Jsou to mateřídouškajitrocel černý bez, pro popíjení čaje pak prvosenkapodběl nebo divizna. Při zánětech v krku se výborně osvědčuje šalvěj.

Při rýmě a ucpaném nosu nakapejte do koupele nebo aromalampy eukalyptový olej. Můžete ho rovněž vdechovat při klasickém inhalování nad hrncem s vařící vodou nebo si s ním potírat ucpané dutiny, zahleněné průdušky či bolavá záda.

Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy
Bylinky na nachlazení vás dostanou zpět do formy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Další bylinky na nachlazení:

 • Heřmánek pravý
 • Mateřídouška úzkolistá
 • Rakytník řešetlákový
 • Řepík lékařský
 • Křen selský
 • Majoránka zahradní
 • Máta peprná
 • Tymián obecný
 • Fenykl obecný
 • Plicník lékařský
 • Sléz maurský

Kdy bylinky na nachlazení nahradit návštěvou lékaře?

Pokud se ani po týdnu odpočinku či ležení v posteli váš stav nelepší, máte teploty nad 38 °C, které trvají déle než tři dny, nebo vás bolí na hrudi a cítíte dušnost, měli byste vyhledat lékaře. Totéž platí také v případě, kdy příznaky odezní, ale pak se opět vracejí, mění se barva či struktura hlenu, nebo také když kašel neustává déle než dva týdny a vykašláváte hleny. S ohledem na minulé roky byste měli lékaři nejprve zavolat, než se vydáte do ordinace. Dbejte přitom i na zdraví svého okolí, a jakmile opustíte domov, nasaďte si roušku nebo respirátor.

Publikováno: před 8 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkyprovsechny.cz, mojebylinky.cz, vitalia.cz, zdravizone.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Zázvorová lízátka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak nejjednodušeji dostat nějakou medicínu do dětí? Stačí jim dát jejich oblíbenou sladkost.

Jak vypěstovat zázvor

Zázvor je velmi zdravý a dobrý proti nachlazení. Můžete si ho vypěstovat i doma. Ve videu zjistíte, jak zázvor připravit, naporcovat a následně zasadit do květináče.

Domácí sirup proti nachlazení

Příprava domácího sirupu ze zázvoru, cibule a citronu je skutečným životabudičem a bude se hodit zejména v chladných dnech, v zimě nebo v období chřipek a nachlazení. Všechny suroviny disponují vysokým obsahem vitamínů a důležitých látek.

Pěstování zázvorovitých rostlin

Rady, jak pěstovat zázvorovité rostliny a jejich druhy.

Domácí recept na nachlazení

Domácí recept na nachlazení

Med

Druhy medu, jak ho používat a jak poznat kvalitní.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?